שנה טובה ה'תש"ף

סיכום השנה המסורתי בעמדת תצפית

בשנה האחרונה פרסמתי 44 רשומות (כולל זו) בעמדה, כמעט בדיוק כמו בשנה שעברה. בקרוב אחצה את המספר של 600 רשומות מאז הפתיחה (כולל כאלו שנצברו מתקופה קודמת).

הנושא המרכזי, שהוקדשו לו כמעט רבע מהרשומות השנה היה פרשת הטענה לחטיפת ילדי תימן ואחרים, והטיפול התקשורתי הקלוקל עד מאוד בה. אחד המוקדים בעניין היה הצורה המאוד לא אמינה והמגמתית שבה הוא הוצג בסדרה הדוקומנטרית "מעברות" (וזו גם היתה הרשומה הנצפית ביותר מבין אלה שפורסמו בשנה שחלפה). במהלך השנה הצלחנו אני ודנה מור לאתר ראיות החושפות מה עלה בגורלם של ארבעה מתוך שמונת הילדים שהמקרים שלהם הוצגו בסדרה, ובסבירות גבוהה מאוד גם בנוגע לחמישי. מקרה נוסף של איתור תשובה בנוגע לגורלו של ילד שנטען לגביו שנעלם נעשה בתגובה לפרסום ב"הארץ", והפרטים שמצאנו התפרסמו גם הם שם. באופן כללי אני מקווה להצליח להפחית את העיסוק שלי בפרשה (מלבד פרוייקט גדול אחד שנמצא כבר "בקנה" ועיקר העבודה עליו כבר הושלמה), ולעבור לעסוק בדברים חשובים יותר.

שבע רשומות הוקדשו לכשלי השיטה הקפיטליסטית שמסביבנו: על השליטה של הבנקאות, יצירת הקרטלים (פיצ'ר – לא באג), ועל העבריינות המאורגנת של בעלי ההון שמוכרים שירותי העלמת מס ומרמים את המדינה שקונה מהם תוצרים של מפעלי תשתית שנבנו בהפרטה.

נושא נוסף שקיבל התייחסות מרכזית היה המתרחש בקרב הערבים-אזרחי ישראל, שבנוגע אליו פרסמתי חמש רשומות, שעסקו במגמות המרכזיות בקרבם, בדפוסי ההצבעה שלהם בבחירות לעיריות בערבים המעורבות, בבניה אצל הבדואים בנגב ובהגדרת הזהות העצמית שלהם (וזו, בהפרש קטן, היתה הרשימה השניה בפופולריות שלה מבין אלה שפורסמו בשנה שחלפה).

בתחום הצילום צילמתי פחות השנה (למרות שקיבלתי מצלמה ישנה-חדשה), בין השאר בעיקר בגלל שטיילתי פחות. חמש רשומות חדשות נוספו השנה לגלריה, בעיקר בעקבות טיולים בגולן, בכרמל, באוקראינה ובאיטליה.

למדור "פרקי אבות" נוספה השנה המהדורה הדיגיטלית של "בבריתך" – חוברת סיכום מחנה הקיץ של "המחנות העולים" בשנת 1937 – מסמך היסטורי מעניין מאוד בנוגע לתפישת הקשר של הנוער הזה לארץ ישראל.

חלק מהקוראים יעריכו את העובדה שחסכתי מהם רשומה לסיכום עונת האליפות ההיסטורית של מכבי, שבה צפיתי מעמדת התצפית שלי ביציע.

ולצד כל אלה, אני חושב שהרשומה שאולי הכי מצאה חן בעיני היתה דווקא זו שעסקה במושגי החלוציות ובהתיישבות הגדולה של שנות ה-50.

כפי שצפיתי בשנה שעברה, הרשומה המונומנטלית שלא נס ליחה "חסר גלגל? אני הגלגל" עקפה השנה את הרשומה הפופולרית מאוד לזמנה "הבט סביב: לקראת מזרח תיכון חדש", וקטפה את כתר הרשומה הפופולרית ביותר שפורסמה בעמדה. ברגע כתיבת שורות אלה היא גם הגיעה בדיוק למספר העגול של 5,000 צפיות. נחמד לראות גם שכמה רשומות מתוך הפרוייקט שעסק בשירי האלבום "הגיבורים שלי" ממשיכות לצבור צפיות, לאט ובהתמדה.

לעמדת תצפית יש כיום 145 עוקבים במייל ובמערכת וורדפרס, ובעמוד הפייסבוק יש לה 519 מחבבים, שקצת יותר ממאה מהם הצטרפו במהלך השנה החולפת. במציאות של היום תפוצה (עבור מי שלא קונה אותה בכסף) היא עניין של הפצה, ולכן אין לנו אלא לחזור לכלל הפשוט – מצאתם את הדברים בעלי ערך? שתפו והמליצו לחבריכם.

שתהיה לכולנו שנה טובה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s