קפטיליזציה בזמן אמת – שוק המריחואנה

ב-ynet התפרסמה כתבה שוסקרת את המצב בתחום גידול המריחואנה בקליפורניה בעקבות הלגליזציה של התחום. הכתבה מספקת הצצה מעניינת בזמן אמת לתהליכי הקפיטליזציה שעוברים על הענף, ואלה מאפשרים תובנות לגבי אופיו של הקפטיליזם עצמו.

מה קורה בתחום?

מהכתבה עולה שעד הלגליזציה, גידול המריחואנה בוצע על ידי מספר רב של מגדלים עצמאים, שהוטרדו בצורה מוגבלת למדי על ידי רשויות האכיפה. גם פשיעה אלימה היתה מעורבת בעניין, אבל בסה"כ שולי הרווח היו גבוהים מספיק בשביל לאפשר להם להתפרנס יפה.

מאז הלגליזציה נקבעו תקנות שייקרו את תהליך הגידול, המגדלים נדרשו לשלם יותר מיסים, המחירים ירדו ואיתם הרווחיות, וכמובן שרשויות האכיפה הגבירו את האכיפה על מי שממשיכים לגדל בלי היתר, כי עכשיו הם מתחרים במגדלים המורשים.

התופעה היותר משמעותית כמובן היא שלאחר הלגליזציה נכנס לענף ההון הגדול בדמות חברות השקעה, שדוחפות את תהליך הגדלת יחידות הייצור (תהליך שעומד ביסודו של הקפיטליזם), ודוחקות מהענף את המגדלים הקטנים.

עיקר הבעיה היא ההתמודדות מול החברות הגדולות. אף שהמחוקק הגביל בתחילה את מגדלי המריחואנה ל-16 דונם, כדי לאפשר לקטנים לגדול בהדרגה, זה לא מנע מהעסקים הגדולים לרכוש עשרות דונמים. הם דאגו לקבל עשרות היתרי גידול באזור אחד, וכך עקפו את המגבלה. לתופעה הזאת יש שם: "ערימת רישיונות". בעוד שבמחוז הומבולדט מגדל מריחואנה ממוצע מחזיק שני רישיונות גידול, במחוז סנטה ברברה הדרומי, שבו מרוכזים רוב ענקי גידול הגראס של קליפורניה, מדובר ב-12 רישיונות.

כפי שאמר אחד המגדלים:

"לצערי, רבים מחבריי בתחום נאלצו לעזוב אותו. הם לא הצליחו לעמוד בתחרות מול החברות הגדולות. מדובר במשקיעים עם הרבה מאוד כסף, שאין להם בעיה לקבל את כל הרישיונות ולעמוד בכל התקנות. לדעתי, בשנים הקרובות לא יישארו מגדלים קטנים, והחברות הגדולות ישלטו בתעשייה".

היבט נוסף של תהליכי הקפיטליזציה, בניגוד לדימוי הידוע של שוק חופשי ותחרות, הוא כמובן התהליך של ריכוז ההון והשתלטות על נתחי שוק הולכים וגדלים, באופן אנטי תחרותי:

כעת יש מיזוגים של חברות מובילות שינסו להשיג נתח מרבי – אם דרך קואליציות ואם בקניית מתחרים. התהליך הזה של 'בליעת הקטנים' מתחיל כבר בשלב הגידול, ועובר דרך רישיונות, ייצור, מכירות ומשלוחים.

כי בשונה מהדימוי הרווח בנוגע לקפיטליזם הנשען על מודל התחרות של השוק המשוכלל, הקפיטליסטים עצמם שונאים תחרות, ויעשו הרבה מאוד כדי להימנע ממנה. תחרות מצמצמת את הרווחיות, וכל ההגיון הקפיטליסטי הוא להגדיל את הרווחיות, כשאחת השיטות הבסיסיות להשיג את זה היא להגביל את התחרות (כמו שראינו ממש לא מזמן לגבי תחום ייצור התרופות). דרך אגב, לרגולציה הממשלתית יש תפקיד גם בהיבט הזה – לעיתים היא משמשת חסם לכניסה של מתחרים חדשים לא פחות (ולעיתים יותר) מאשר היא משמשת לפיקוח על תהליכי הייצור ואיכות המוצר של היצרנים הפעילים.

אז מה אפשר לעשות?

בעולם שבו יחידות הייצור הולכות וגדלות, הדרך היחידה של היצרנים העצמאים שלא להידרס על ידי התהליך היא להגדיל בעצמם את יחידת הייצור שלהם, מבלי לוותר על הבעלות בהן. והשיטה לעשות את זה היא קואופרציה:

כדי להתמודד עם הכרישים, מגדלים קטנים בקליפורניה מצאו פתרון: פיתוח קואופרטיבים. אמנם למבנה הזה יש גם חסרונות עבורם, אבל לדברי תומכיו, באמצעות התאגדות, בעלי חוות קטנות ובינוניות יוכלו להציע אספקה יציבה למפיצים ולקמעונאים, לחלוק משאבים ולהפחית עלויות תפעול.

אחד מתומכי הרעיון הוא דניאל פינק, בעלי חווה במחוז נוואדה, ומייסד חברת גראס וואלי, בת שמונה חברים, הצפויה לגדל השנה קנאביס בשטח של כ-6,500 מ"ר. לדבריו, "אם נוכל לשווק את המוצר שלנו באופן קולקטיבי, נוכל להשיג שטח מדף גדול יותר. בעזרת הכוח של הקואופרטיב, נוכל לגשת לקמעונאים ולמפיצים ולהציע אספקה עקבית ופיקוח איכותי. המטרה היא לאחד את כל חוות הגידול יחד ולעבוד בשיתוף פעולה, וכך, להשיג נתח שוק גדול יותר".

מהלך הקואופרציה הוא מהלך מורכב וקשה לביצוע (שגם נתקל לעיתים קרובות בהתנגדות מצד ההון הגדול), ולצערי יצרנים רבים, כולל למשל בהתיישבות החקלאית בישראל, לא מנסים מספיק לבצע אותו.

החקלאים בקליפורניה שמנסים להקים קואופרטיבים, דרך אגב, ממשיכים בכך מורשת מפוארת של אבותיהם, שהיו גורם בולט בתנועה הפופוליסטית. תנועה זו היא דוגמא לאחד המקרים הבוטים ביותר של פער מדהים בין התופעה ההיסטורית לבין הדימוי הציבורי שהודבק לה. להערכתי, הפער הזה נובע במידה רבה דווקא מפוטנציאל הסיכון שייצגה התנועה המרתקת הזו כלפי ההגמוניה של התאגידים הגדולים בארה"ב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s