השלום החסר: קומבינת האסירים של הסכם ואי

בשלהי חודש אוקטובר 1998 נחתם בין ממשלת ישראל ואש"פ "הסכם ואי", מזכר שמפרט צעדים מוסכמים ליישום הסכם הביניים (אוסלו ב'). בין היתר הוסכם ש:

הצד הפלסטיני יעצור את האנשים הספציפיים החשודים בביצוע עבירות של אלימות וטרור למטרת חקירה נוספת, והעמדה לדין וענישה של כל האנשים המעורבים במעשי אלימות וטרור.

באופן שלא נכלל בהסכם הרשמי, הוחלט גם שישראל תשחרר כמחווה 750 אסירים פלסטינים, אלא שאז צץ קושי בלתי צפוי.

ערפאת, מזכירת המדינה אולברייט ונתניהו, במהלך השיחות על הסכם ואי

כך תיאר זאת רוס [עמ' 454]:

I had made this up on the spur of the moment, but Arafat stood up and saluted me and said "agreed." Bibi said "okay.' I did not know if everyone understood what we had done, but it sounded fair and we had a deal. Everyone started shaking hands and coming over and congratulating me. Dahlan, in what was a portent of things to come was pleased, but offered a warning:


דניס רוס היה איש מחלקת המדינה האמריקאית והשליח המיוחד של ממשל קלינטון למזה"ת בשנות ה-90. בתפקידיו אלה הוא היה מעורב עמוקות בתהליכים המדיניים שבין ישראל לשכניה. לצערי, ספרו 'The Missing Peace' שעוסק בתהליכים האלה לא תורגם לעברית. בסדרת רשומות אציג כמה נקודות מעניינות מתוך הקריאה בו, שמלמדות לא מעט על ההיסטוריה של האזור, וגם על הדרך שבה מתנהלת המדיניות הבינלאומית ברמתה הגבוה. 


מה היתה האזהרה של דחלאן?

"I will make those arrests, provided the Palestinian prisoners are real. Make sure all 750 prisoners are political; don't let them be criminals. This is what makes it possible to do all these arrests."

מסתבר שהוא חשש שבין האסירים שישראל התחייבה לשחרר היא תכלול אסירים פליליים רגילים, ולא אסירים "פוליטיים", כלומר כאלה שנעצרו על רקע פעילות "לאומנית" נגד ישראל. 

ומה היתה התגובה לבעיה שהעלה דחלאן? ממשיך רוס:

Everyone was euphoric, and no one, least of all me, wanted to negotiate further. But I knew that Dahlan was putting down a marker that I could not let go unanswered. So I said to him, "We will do our best on the prisoners, but they won't all be security or political prisoners." He again said they can't be criminals, and I repeated we would do our best but we won't produce the 750 without criminals. He didn't proceed[המילה הזו לא ברורה בסריקה שלי, אבל זו המשמעות. התצפיתן] the discussion because Arafat was getting ready to leave after shaking hands with the President and Bibi.

מתגובתו של רוס עולה שישראל תתקשה למצוא מספר מספיק של אסירים לא פליליים שהיא תהיה מוכנה לשחרר – ישראל נהגה שלא לאפשר בעסקאות כאלה שחרור מחבלים "עם דם על הידיים" – ושבין המשוחררים בפועל נכללו כנראה גם אסירים פלסטינים פליליים רגילים. מכיוון שדחלאן העלה בכלל את הבעיה הזו, אני משער שזו לא היתה הפעם הראשונה (וסביר שגם לא הפעם האחרונה) שבה הצד הישראלי השתמש באסירים פלסטינים פליליים כדי להשלים את רשימת המשוחררים במסגרת הכמות שעליה הוסכם כמחווה לצד הפלסטני. מתקבל הרושם שזה לא הטריד ברצינות אף אחד מהמנהיגים המעורבים, ולמיטב זכרוני גם לא זכה לפרסום בציבור הישראלי. 

5 מחשבות על “השלום החסר: קומבינת האסירים של הסכם ואי

  • לא זכרתי שזה היה גלוי בתקשורת. לזכותי יאמר שבזמן הסכמי ואי הייתי בן 14.
   בכל מקרה, אני חושב ששחרור אסירים פליליים בתהליך כזה מעיד לא מעט על האופי ה"מוזר" של הקשרים שנבנו בין ישראל להנהגת אש"פ, וגם על דמותה של התנועה הלאומית הפלסטינית, שהיה לה בכלל עניין בשחרור אנשים כאלה. הרצל כתב במדינת היהודים:
   "את האשמים בדבר כל עון, שעשו עוד בארץ מולדתם, נמהר לשפוט בארצנו החדשה מבלי לחכות להסכמי-גומלין עם העמים (Reciprocität), וזאת תהיה תפארתנו ותהלתנו בעיני העמים, אשר ידעו בימים יבואו לשפוט גם אותנו ביתר צדק וביתר משפט מאשר עד הנה.
   מכל האמור עד כה, מובן מעצמו, כי יותר מכל הארצות נמהר אנחנו להסגיר גם את פושעי בני עמנו אל שופטיהם, עד בוא העת, אשר נקים לנו שופטים מקרבנו בשערינו ככל יתר העמים הנאורים. במשך העת הזאת, בפרק המעבר, נקבל את פושעינו רק אחרי אשר ישאו את עונם, ואחרי כן יקובלו באין מכלים דבר. גם הפושעים יחלו לחיות בקרבנו חיים חדשים."

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s