הבט סביב: אתגר הלאומיות הפלסטינית מנקודת מבט פלסטינית

בממר"י תרגמו מאמר מעניין של אשרף אל עג'רמי, לשעבר שר האסירים בממשלת הרשות הפלסטינית, שמעלה את השאלה האם הפלסטינים נכשלים בבניית לאומיות פלסטינית. אני חושב שכדאי לשים לב להנחת המוצא של עג'רמי: לתפישתו, מטרת התנועה הלאומית הפלסטינית היא לבנות חברה פלסטינית לאומית-מודרנית, והמאבק בכיבוש צריך להיבחן ביחס לזה: האם הוא מסייע למטרה זו או מרחיק את הפלסטינים ממנה. 

סמל הרשות הפלסטינית

אני מביא כאן קטעים נבחרים מתוך המאמר. ההדגשות הן שלי:

"אזורי הגדה המערבית הכבושה עדים לקטטות ולסכסוכים משפחתיים ושבטיים רבים – שמביאים לעתים למותם ולפציעתם של אזרחים, לפגיעה ברכוש ולאיום חמור על הביטחון הציבורי והחברתי – וכן להתפשטות תופעות של כאוס, כולל כאוס הנשק הבלתי נשלט. […] הידרדרות ההרסנית הזו חמורה ביותר, משום שבעבר האוניברסיטאות ומוסדות החינוך הובילו את החברה [הפלסטינית] במישור התודעה [האזרחית], התרבות והנאורות וכן במישור המאבק הלאומי. היום הן הפכו בדרך זו או אחרת למוקדי סכסוכים מטופשים וחסרי משמעות, שאינם מבטאים דבר מלבד בורות, פיגור, ואובדן הייעוד הלאומי והתרבותי של המוסדות הללו.

מה שקורה בתקופה האחרונה בעיר חברון, באזורים שונים בגדה המערבית ואף באוניברסיטאות ובמרכזי החינוך, מבטא באופן מחפיר את הכישלון הפלסטיני המוחלט, בכל הרמות ובכל התחומים. זהו כישלון של מוסד הרשות הלאומית [הפלסטינית], שלא הצליחה להפוך למוסד בדרך למדינה אזרחית תרבותית, שבה מתמוססים החמולות והשבטים ושאנשיה מבקשים סעד משפטי מ[גופי] החוק והסדר הציבורי. למרבה הצער, נחלש האמון ב[יכולתם של] מוסדות הרשות המבצעת והרשות השופטת של הרש"פ לנהל את העניינים, להשיג צדק וליישב את הסכסוכים בין האנשים. כדי לפתור את הסכסוכים, האזרחים פונים יותר לחמולות ולמוסדות השבטיים מאשר למוסדות הרש"פ […]

 מעל לכל זה, קיומה של שחיתות [ברש"פ] מונע ממנה פעמים רבות לטפל בבעיות [אלה] מהשורש, באופן הוגן ועל פי החוק.

זהו גם כישלון של מערכת החינוך, שאמורה להוביל לפיתוח תרבות החברה [הפלסטינית], וליצור חשיבה מודרנית, שתעביר את האזרחים מהשתייכות למשפחה ולשבט להשתייכות למולדת, למדינה ולחברה [האזרחית]…

נוסף על כך, זהו כישלון חרוץ של הפלגים ושל המפלגות הפלסטיניות, שנעלמו [מעיני] ההמון ואינם ממלאים עוד [שום] תפקיד בחינוך החברה ומתמקדים יותר בפעילויות אליטיסטיות שמצטמצמות לסוגיות מדיניות שנויות במחלוקת ולסכסוכים פנימיים שמבוססים על סיסמאות. […] הפלגים בעלי ההשפעה השולטים הן בגדה [קרי, פת"ח] והן בעזה [קרי, חמאס] אינם מעוניינים בחוק ולא במערכת חוקית, משום שהם סבורים כי האינטרסים שלהם מוגנים אפילו בצל הכאוס, השחיתות והסכסוכים [השבטיים]. […] כך שהתנועה הלאומית [כולה] אינה עוד מנוף לשינוי הלאומי האקטיבי, אדרבא במקרים רבים היא ממלאת תפקיד פסיבי.

אזלת היד והכישלון חלים גם על מוסדות החברה האזרחית האחרים, שאימצו תוכניות לחינוך ולהקניית ערכים הומניים ותרבותיים, אך על פי רוב, הם לא מצליחים לחולל את השינוי הדרוש בהתאם לתוכניותיהם ולמטרותיהם… למרות שבאופן כללי, מוסדות החברה האזרחית טובים יותר למעשה במה שנוגע לניסיון ליצור תודעה ותרבות לאומית מודרנית [בחברה הפלסטינית].

ייתכן כי לשפה ולסיסמאות שמשמיעים פלגים וקבוצות שונות ברמה הלאומית, שמהללות את הנשק ומדברות על ההתנגדות, יש השפעה שלילית רבה על תרבות החברה. בפועל, לרוב [הפלגים והקבוצות הללו] אין תוכניות התנגדות מעשיות, אלא הן חושבות יותר [כיצד] להשתלט על החברה.

[…] כל התפתחות שלילית, גם אם רק ברמת החברה המקומית, משפיעה על מאבקנו למען זכויותינו הלאומיות. כשהחברה הפלסטינית תגיע למצב של כאוס מוחלט וכשהמוסד השלטוני יאבד את תפקידו, לא נמצא מי שיתמוך ברעיון של הקמת מדינה פלסטינית עצמאית. אפילו מי שתומכים בנחישות בזכויותינו הצודקות, לא יגלו התלהבות מהקמת מדינה כושלת וחברה שבטית שאינה נשלטת בידי שלטון נורמלי אלא בידי כוח שבטי. נכון שעמנו עדיין רואה את עצמו כעם מתורבת ומשכיל שמסוגל לקחת חלק פעיל בתרבות העולמית, אך הדבר לא יכול להישאר רק כסיסמה שאנו חוזרים עליה, אלא עלינו להוכיח זאת בפועל בהתנהגות היומיומית."

לסיכום הדברים – אני חושב שחשוב לראות כיצד אל עג'רמי חוזר שוב ושוב על התפישה שתפקיד הלאומיות הפלסטינית היא לבנות את הפלסטינים כחברה מודרנית נאורה ודמוקרטית שמתנהלת באמצעות מוסדות לאומיים ושלטון חוק, בניגוד להתנהלות משפחתית ושבטית שפותרת אי-הסכמות באמצעות אלימות. בנוסף, חשוב לראות כיצד הוא מתאר את "הפלגים" – פת"ח, חמאס וארגוני ההתנגדות – כמי שמאחורי רטוריקת ההתנגדות שלהם אין מהלך מעשי מול האויב המוצהר, אלא למעשה נשק שמטרתו השתלטות על החברה הפלסטינית עצמה, והתנגדות לקיום שלטון חוק בתוכה. כלומר, לפי אל-עג'רמי, הפונקציה האמיתית של המאבק האלים נגד ישראל בחברה הפלסטנית הוא פירוק הלאומיות הפלסטינית. הפלסטינים יוכלו להגיע לעצמאות רק אם יצליחו לבנות תנועה לאומית אמיתית, כלומר להשלים את התמורה מחברה שבטית לחברה מודרנית מתקדמת ודמוקרטית.

אני בטוח שיש מי שיטענו שהסיבה לכשלון הפלסטיני היא כמובן ישראל והכיבוש, שרוצים להרע לפלסטינים, מקשים על פיתוח חברה פלסטינית כזו ומקדמים את גורמי הפירוק. יש בזה כנראה גם לא מעט צדק. אבל זה גם לא הסבר מספיק בפני עצמו. בטח לא כשאר חלק עצום מהשיח ה"שמאלי" בישראל ובעולם עסוק בלעודד את הגורמים הפלסטינים שדורשים "צדק" מקסימליסטי (ואחד ממאפייני השיח הזה, הן אצל הפלסטנים והן ב"שמאל" היא הטלת מלוא האחריות על המציאות על ישראל), גם כאשר מחירו הוא השלמה עם התפוררות החברה הפלסטינית ואובדן הכושר שלה לעצמאות.

4 מחשבות על “הבט סביב: אתגר הלאומיות הפלסטינית מנקודת מבט פלסטינית

 1. נשמע כמו הבעיה של הרבה חברות שבטיות.
  אבל אנחנו יודעים שהכלים העיקריים שמסייעים לחברה להפוך למודרנית במובנים שהוא מדבר עליהם, זה עיור, עבודה שכירה ושוק, השכלה וכדומה.
  לכן, כשמדינת ישראל מקשה על הרשות הפלסטינית לקיים פיתוח כלכלי, להתפתח מבחינה עירונית וכו – זה בהחלט משחק לידי השמרנות והשבטיות בחברה הפלסטינית.
  כך גם העובדה שאנחנו לא מוכנים להכיר במדינה פלסטינית. אם היינו מאפשרים להם להתקיים כמדינה עצמאית, וגם מעודדים את זה, זה היה מחזק את הקו שהוא מדבר עליו.
  ככה שבהחלט לתנועה הפלסטינית יש המון אחריות למצב, אבל גם לישראל.

  אהבתי

  • אין לי אלא לצטט את עצמי:
   "אני בטוח שיש מי שיטענו שהסיבה לכשלון הפלסטיני היא כמובן ישראל והכיבוש, שרוצים להרע לפלסטינים, מקשים על פיתוח חברה פלסטינית כזו ומקדמים את גורמי הפירוק. יש בזה כנראה גם לא מעט צדק. אבל זה גם לא הסבר מספיק בפני עצמו."

   אהבתי

  • אני מתקשה להבין איך התשובה שלך מתקשרת לתוכן הרשומה, אז אני מזמין אותך לפרט יותר ולהסביר את העניין, או לקחת בחשבון שהיא תוסר בהמשך.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s