ספקולציה חפוזה בימי משבר פוליטי

הצעה להסבר מה קורה במערכת הפוליטית בימים האחרונים סביב סוגיית שר הפנים. אין לי דרך לאמת אותה. אולי היא תתגלה בקרוב כחסרת קשר למציאות. אולי היסטוריונים בעתיד יגידו שזיהיתי מוקדם.

כתבתי בסתיו הצעה לראות באווירת הבלאגן תוצר מכוון של פעולת נתניהו. מה קורה עכשיו? אני מציע את האפשרות הבאה:

התרחיש הכי גרוע מבחינת נתניהו היא שתקום ממשלה בלעדיו. במצב הזה, הוא כנראה "גמור" פוליטית, ובמידה רבה גם אישית. הוא הפסיד במשחק, וישלם את מחיר ההפסד, באובדן הכוח, הקשרים, הגישה לכסף, ואולי גם בחשיפת מידע מרשיע בהיבטים פליליים, ובחייו האישיים והמשפחתיים.

לא נשאר לנתניהו עוד זמן רב להרכיב ממשלה בראשותו, ונראה שהוא במבוי סתום. מה ה-PLAN-B?

לאבד את ראשות הממשלה שלא באמצעות כללי המשחק הרגילים.

איך? ללחוץ את המערכת לפינה עד כדי כך שלא תיוותר לה ברירה אלא להכריז עליו כ"נבצר", ולמנות ממלא מקום במקומו (גם אם יכהן ימים ספורים עד שתוקם ממשלה חדשה). לזה תיתווסף פרובוקציה של אי-הסכמה לפינוי, מה שיוליד סצנה של פינוי "בכח", אל מול הפגנות תמיכה בחוץ. דרך אגב – אני לא חושב שלנתניהו יש את הכלים ואת הציבור לארגן הפגנות תמיכה המוניות ואלימות שיכולות לשבש פינוי שכזה, וגם אין לו צורך אמיתי בכך, מלבד בקיומה של "תפאורה" של תמיכה.

ומה התפקיד של מנדלבליט בעניין?

להציג עמדה שמביאה את הסיטואציה לנקודת המשבר – פסיקת בג"צ על החובה למנות שר משפטים, ופסילת ההצבעה על מינויו של אקוניס היום – בימים אלה, באופן שיאלץ להגיע להכרזה על נבצרות, ואם אפשר בדחיפה משמעותית של בג"צ לכך, בימים הקרובים.

בסיטואציה הזו, אם יסרב להכיר בהכרזת נבצרות (והוא מן הסתם יסרב), נתניהו מעמיד את המערכת בפני שתי ברירות מאוד לא נוחות: להכנע ולהודות בכך שנתניהו מכהן כראש ממשלה מעל לחוקי מדינת ישראל וכל זרועות הדמוקרטיה, או לפנות אותו בכוח ולאפשר לו להתהדר בכסות ובכלי המגן של מי שהודח מהשלטון ב"הפיכה משפטית" ולא בכלים דמוקרטיים, ולערער בכך עוד יותר את הלגיטימציה בציבור למיצוי ההליך המשפטי נגדו.

4 מחשבות על “ספקולציה חפוזה בימי משבר פוליטי

 1. פרסיקו חושב כמוך

  אהבתי

 2. גם אתה צבי, וגם המגיב תמריץ מדברים מנקודת השקפה עויינת וסולדת מנתניהו, משום כך אתם רחוקים מלהיות אוביקטיבים. אם אתה רוצה לנהל דיון פורה, ונראה שאין לך את הרצון, עליך להזמין לפה אדם שישקף את הצד השני שמנקודת מבטי הוא המציאותי. מה שאתה מתאר הוא סצנה אחת בתוכנית פוץ' דומה וחמורה יותר מזו שעבר טראמפ היות והבחירות הראו שמירב הבוחרים עומדים מאחורי נתניהו.

  לאבד את ראשות הממשלה שלא באמצעות כללי המשחק הרגילים. אתה מודה אם כך שהשנאה האישית לבן אדם שוברת את כלל המשחק החוקיים והסבירים. הכל כשר במלחמה כדי לסלק את המנהיג, גם לעוות את כללי הדמוקרטיה?

  אהבתי

  • ככלי הדמוקרטיה הם שלא משנה מי זכה בכמות הקולות הגדולה ביותר. ראש הממשלה הוא מי שזוכה לתמיכה של רוב חברי הכנסת, ונתניה נכשל בכך שוב ושוב.
   באופן כללי, אני מציע שתמתן את הטון שלך ותתייחס לדברים עניינית ולא בהאשמות לגופם של כותבים.
   מכיוון שאני גם "בעל הבית" והמארח כאן, להצעות שלי יש משקל.

   אהבתי

 3. סביר בהחלט.

  בתאריך יום ג׳, 27 באפר׳ 2021, 19:36, מאת עמדת תצפית ‏:

  > avshalombz posted: " הצעה להסבר מה קורה במערכת הפוליטית בימים האחרונים > סביב סוגיית שר הפנים. אין לי דרך לאמת אותה. אולי היא תתגלה בקרוב כחסרת קשר > למציאות. אולי היסטוריונים בעתיד יגידו שזיהיתי מוקדם. כתבתי בסתיו הצעה לראות > באווירת הבלאגן תוצר מכוון של פעולת נתניהו. מה" >

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s