למה הספר של שיפריס "ילדי הלך לאן?" הוא ספר גרוע – דוגמה שלישית – סתירה גלויה

ברשומה קודמת הצגתי את התשובה המקוצרת שלי לשאלה הזו. תשובה ארוכה ומפורטת מתגלגלת בצינורות אחרים. בינתיים אני מתכוון לפרסם כמה דוגמאות. הכשל הבסיסי של שיפריס הוא שהוא מתעלם מרוב המידע הזמין למי שחוקר את הפרשה. זו היתה הדוגמה הראשונה. זו היתה הדוגמה השניה. הדוגמה השלישית עוסקת בסתירה בין שתי עדויות של אותה משפחה, ששיפריס היה צריך להיות מודע לה, ובכל זאת הוא בוחר בעדות הנוחה לו ומתעלם מקיומה של השניה. 

בעמ' 216-217 עוסק שיפריס במקרים שבהם נמסר להורים על פטירת הילד בתוך זמן קצר מהפעם האחרונה שבה ראו אותו [ההדגשה שלי].

"בארבעת המקרים הבאים מדובר על אשפוז במיתקנים רפואיים בעין שמר ועל כך שההורים התבשרו על פטירת ילדם בטווחי זמן קצרים, ולכן לכאורה הילדים נפטרו באותם מתקנים. אף כי לפי מסקנות הוועדה הם נפטרו בבתי חולים מחוץ למחנה. המקרים האלה נבדלים מקודמיהם בעניין מרכזי אחד: הפערים הגדולים מאוד במשכי האישפוז בין עדויות המשפחות על התבשרות בפטירה בתוך כמה שעות עד יום-יומיים, ובין גירסאות הוועדה על פטירה לאחר אישפוז בין שבועות עד חודשים.

  • לפי עדון אהרן כהן, לאחר שבוקר אחד הניקה אמו את אחיו יוסף בבית התינוקות, כשבאה להניק אותו גם בצהריים התבשרה שנפטר; ואילו לפי הוועדה יוסף נפטר בכלל מחוץ למחנה, בבית החולים במחנה באר יעקב, ולאחר אשפוז בן שבועיים."

העדות של האח אהרון כהן בפני הועדה ניתנה ב-30.8.1995 [החל מעמ' 43]. אלא שהמשפחה התלוננה כבר לועדת וב"ם בשנת 1967, 28 שנים מוקדם יותר. גם אז, ב-21.3.1967 העיד האח אהרון, אלא ששם סיפר על נסיבות קצת אחרות:

"אמי הלכה אליו מדי יום להניקו ופעם חזרה ואמרה לנו כלומר לי לסבתא שהילד נלקח לחיפה משום שאינו רוצה לאכול דייסה."

כלומר, לפי גרסת אותו העד הקרובה יותר לאירוע, האם לא קיבלה בשורת פטירה פתאומית, אלא אמרה שהילד נשלח למקום אחר, בגלל בעיה כלשהי. לשמחתנו, יש לנו גם את עדותה המפורטת יותר האם עצמה, שניתנה באותו היום בנוכחות בנה אהרון, שצירף את חתימתו עליה כעד. לפי האם:

"נגשתי לבית תינוקות להניק את בני יוסף […] אז ראיתי לידה כניסה לבית תינוקות מונית. התקרבתי למונית וראיתי את בני יוסף בתוך המונית כשאחות מחזיקה אותו בידיים. אז שאלתי את האחות מדוע לוקחים את בני ולאיפה, אמרה לי האחרות שהוא מסרב לאכול דייסה לכן לוקחים אותו לחיפה. לא אמרה לי לאיזה בית חולים בחיפה. אני לא יכולתי למרות הרצון העז אשר היה בי לבקר אותו […]. אבל כמעט כל יום שאלתי על שלום בני יוסף במשרד הסוכנות אשר במחנה עין-שמר, וכל הזמן אמרו לי שיבוא. אחרי כשבועיים בערך נכנס אלי ילד שאיני מכירה אותו ומסר לי פתק נייר ואמר לי שבני יוסף מת."

כלומר, לפי גרסת האם, בשורת הפטירה לא היתה פתאומית, אלא כשבועיים לאחר שהילד נלקח לבית חולים. לפי עדות זו, אין פער בין עדות המשפחה לגרסת הוועדה, אלא בין עדות האם המוקדמת לעדות האח המאוחרת. 

וועדת החקירה הממלכתית, בעקבות וב"ם, קבעה שהילד נפטר על סמך הצלבה בין פרטי המשפחה לבין רישום על אשפוז של ילד בעל פרטים תואמים (עם שיבוש קל בשם) בבית החולים בבאר יעקב למשך כשבועיים עד לפטירתו. אלא שכששיפריס עמל על מחקרו, בסוף שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000, תיקי החקירה של וב"ם וועדת החקירה לא היו נגישים לו. מהיכן הכיר את גרסת הועדה? מסיכום המקרה בנספח לדו"ח ועדת החקירה [עמ' 211 במסמך, 218 בקובץ]. אלא שמה עוד מוזכר בסיכום המקרה הזה? בדיוק הסתירה המדוברת בין עדות האח בפני ועדת החקירה לעדות האם בפני וב"מ:

"על פי עדותו של מר אהרון כהן, אח התינוק […] לאחר הלידה הועבר יוסף לבית התינוקות שם הניקה אותו אמו. באחד הימים בהגיעה נמסר לה תינוק אחר. האם מחתה על כך ונאמר לה כי יוסף נפטר.

[…]

בעדותה בפני וב"מ מסרה האם […] שבועיים לאחר מכן מסרה, נלקח יוסף לבית החולים חיפה. כעבור שבועיים נוספים חיפש ילד שאינו מוכר למשפחה את […] חמותה של האם, ומסר לה כי יוסף מת."

כלומר, לא רק שאין סתירה בין גרסת הועדה לגרסת האם בנוגע למשך הזמן שבין האשפוז לפטירה אלא סתירה בין עדות האם המוקדמת לעדות האח המאוחרת, אלא שסתירה זו מצויינת במפורש במקור המידע ממנו למד שיפריס את גרסת הועדה – והוא בחר להתעלם מכך ולהעלים זאת מקוראיו. בספרו הוא מציג רק את גרסת האח המאוחרת, ומתעלם ומעלים את עדותה המוקדמת של האם. התנהלות כזו במחקר היסטורי היא לכל הפחות מחקר גרוע, אם לא חמור מכך.

5 מחשבות על “למה הספר של שיפריס "ילדי הלך לאן?" הוא ספר גרוע – דוגמה שלישית – סתירה גלויה

  1. פינגבק: למה הספר של שיפריס "ילדי הלך לאן?" הוא ספר גרוע – דוגמא רביעית – סטירה בעדויות | עמדת תצפית

  2. פינגבק: למה הספר של שיפריס "ילדי הלך לאן?" הוא ספר גרוע – דוגמא חמישית – השורות שבמכתב | עמדת תצפית

  3. פינגבק: למה הספר של שיפריס "ילדי הלך לאן?" הוא ספר גרוע – התשובה הארוכה | עמדת תצפית

  4. פינגבק: למה הספר של שיפריס "ילדי הלך לאן?" הוא ספר גרוע – התשובה הקצרה | עמדת תצפית

  5. פינגבק: שנה טובה ה'תשפ"ב | עמדת תצפית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s