הבנקאות הישראלית כפשע מאורגן – 3rd strike

כשאנחנו שומעים את המונח "פשע מאורגן" אנחנו חושבים לרוב על קזינו לא חוקי, סחר בסמים, סחר בנשים או גביית פרוטקשיין. תחשבו שוב. בישראל של העשורים האחרונים, כשאתם שומעים את שמו של אחד הבנקים הגדולים, אתם צריכים לחשוב על פשע מאורגן. כשהתקשורת מתייחסת לבנק ישראלי, היה ראוי שתכנה אותו "ארגון הפשיעה בנק…" כמו שהיא מכנה כמה ממשפחות הפשע המאורגן שעוסקות בעבריינות זוטרה יותר ופחות לבנת צווארון.

הפסקה שפתחה את הרשומה הזו התפרסמה כבר בעבר, כי כתבתי כבר פעמיים (כאן וכאן) על הנושא הזה. ומה חדש? שאחרי בנק לאומי ומזרחי טפחות, הגיע תורו של בנק הפועלים לסגור הסכם כופר עם רשויות המס של ארה"ב.

ולמה הוא היה צריך לסגור הסכם כופר? בגלל ש [ההדגשות שלי]:

הוא מודה על קשירת קשר עם אזרחי ארצות הברית שמשלמים מס בארה"ב, בדבר הסתרת הכנסות של יותר מ-7.6 מיליארד דולר במסגרת יותר מ-5,500 חשבונות בנק חשאיים בשוויץ וההכנסות שנבעו מהחשבונות הללו. […]

בנק הפועלים הודה לא רק שכשל במניעה, אלא גם סייע באופן אקטיבי ללקוחותיו האמריקנים להקים חשבונות סודיים, להחביא נכסים והכנסות ולהימנע מתשלום מיסים. […]

החל מ-2002 ועד לפחות שנת 2014 הבנק פעל יחד עם עובדיו, לקוחותיו ואחרים להונות את הממשל האמריקני בכל הנוגע לתשלום מיסים, סייע בהגשת דו"חות שגויים לרשויות המס ובהימנעות בפועל מתשלום מיסים. בנק הפועלים סייע ללקוחותיו להסתיר את בעלותם בנכסים וכספים שהבנק החזיק בהם, באופן שאיפשר לאותם לקוחות להעלים מיסים

במילים אחרות – בנק הפועלים, בדומה ללאומי ולמזרחי טפחות, הציע את עצמו כמכבסת כספים להעלמת מיסים עבור אזרחי ארה"ב. והמעניין הוא שגם אחרי שנתפס:

בשלבים הראשונים של החקירה סיפק מידע חסר ולא מספק במסגרת הליך חקירה פנימי לא מספק שביצע שבמסגרתו סיפק מידע לא מדויק לרשויות האמריקניות

ובעקבות כל זה, הבנק ישלם לרשויות בארה"ב 845 מיליון דולר ככופר, ובתמורה הליכי תביעה נגדו יעוכבו בשלוש שנים ויבוטלו אם הוא יעמוד בהסכם (לסכום הזה צריך להוסיף את עלויות ההתמודדות הבנק עם החקירה לאורך השנים, שמן הסתם מסתכמות בעשרות מיליונים, אם לא יותר מזה). זה לא מגן מפני הליכים פליליים ואזרחיים נגד אנשים פרטיים שהיו מעורבים בעניין, ואני מקווה מאוד שהליכים כאלה ייצאו לפועל. לעומת זאת, לא אתפלא אם כמו במקרה של בנק לאומי, הבנק ביטח את בכיריו מפני אחריות אישית לנזק שנגרם לבנק עקב "טעויות ורשלנות".

בכל מקרה, יש מקום גם להזכיר שכל ההרפתקה העבריינית הזו של הבנקים הישראלים הגדולים, שעלתה להם מיליארדים, הייתה מהלך טיפשי למדי בהתחשב בכך שהם בחרו להכנס לנושא ולמלא את מקומם של הבנקים השוויצריים, שיצאו בשנת 2008 מתחום הפעילות הזה של העלמת מס עבור אזרחי ארה"ב בדיוק בגלל שהבינו שרשויות המס של ארה"ב מתחילות לחפש אותם ולחקור בנושא…

ובמאסר בכירי הדיקרטוריון לצד גליה מאור ננוחם.

9 מחשבות על “הבנקאות הישראלית כפשע מאורגן – 3rd strike

 1. מבלי שישתמע שיש לי חיבה לבנקים הישראלים כי ההפך הוא הנכון, הבה נרכך את הנושא.
  אזרח אמריקאי חייב בתשלום מס בכל מקום בו הוא חי ועובד על פני כדור הארץ כולל מעבדת החלל הרוסית.
  וזאת בנוסף למיסים שהוא משלם בכל מדינה בה הוא חי עובד כאזרח משלם מיסים וביטוח לאומי.
  במשך השנים עם השתכללות המחשבים, השילטונות האמריקאים הפעילו על בנקים ברחבי העולם לחצים שלא ניתן לכנות אותם אחרת מאשר סחטנות כדי לחקור ולדווח על אזרחים אמריקאים שמחזיקים כספים ומשתכרים באותן מדינות. לדוגמה: אזרח אמריקאי שעובד וגר 25 שנים בהונג קונג בה הוא תושב ומשלם מיסים כחוק, חייב בדיווח ובתשלום וגם הפנסיה ההונג קונגית שלו חייבת במס בארה"ב בבוא יומו. אין דבר כזה בשום מדינה אחרת. אז אין צורך להרגיש חיבה יתרה למדינה שחושבת שעבור הכבוד להחזיק את הדרכון שלה אתה צריך לשלם ליטרת בשר לממשל.

  אהבתי

  • חיבה או לא חיבה, אם אלה כללי המשחק, והאזרחים המדוברים מעדיפים בכל זאת לא לוותר על אזרחותם האמריקאית ולפטור את עצמם ממערכת המיסוי החמדנית של ארה"ב, זה לא חכם ולא חוקי להציע לאזרחי ארה"ב שירותי העלמת מס – ועוד פחות חכם לעשות את זה במקום בנקים שיוצאים מהתחום בגלל שהם מבינים שרשויות המס הולכות לרדוף אחריהם.
   דרך אגב, ממה שקראתי בעבר, אני מבין שרובם ככולם של הלקוחות של שירותי העלמת המס האלה היו תושבי ארה"ב (לא זוכר בודאות אם נכתב, אבל סיכוי טוב שחלק גדול מהם יהודים).

   אהבתי

 2. גליה מאור טרם נאסרה, ואני לא רואה את האחרים בתקופה הפוליטית הנוכחית נאסרים. יש לכך כמה סיבות:
  1. יש להם המון כסף
  2. תעלולי רה"מ נלמדים היטב על ידי עו"ד של האנשים הללו
  3. ענין "בוזגלו" אם לביבי מותר, למה לנו אסור?
  4. הישראלי היהודי הממוצע כלכך קסנופוב, ותרבות רמייה שיטתית במשך אלפיים שנות רואה בזה ש"סידרנו" את הגויים מצב ראוי להערכה.
  5. מה גם שהישראלי הממוצע מרמה גם את מס הכנסה כל זמן שהוא יכול ולא מרגיש בעיה מוסרית-חברתית,\ אז אם את מס הכנסה שלנו הוא מרמה וגאה, אז בטח ובטח את מס ההכנסה של הגויים.

  אהבתי

 3. מצחיק שדווקא בנק הפועלים החתים אותי בשנות התשעים על הצהרה שחשבון הבנק שלי בישראל אינו משמש להלבנת כספים.
  כשגרנו 4 שנים בארה"ב לצורך השתלמות, העדפתי לשלם מסים שם על נכסים מניבים בארץ, כי בניגוד לכאן, שם מקזזים ממס ירידת ערך שנתית קבועה של נכסי נדל"ן וכן עלות ניהולם. כך שזה היה מצב הפוך – תשלום מס מופחת שם במקום תשלום גדול יותר לרשויות המס בישראל. ולפחות אז זה היה חוקי. נכון שלא היו מעורבים בזה בנקים.
  אבל אז בנקים אמריקאים עשו אותו הדבר עם חשבונות של ישראלים שם כדי להימלט ממס כאן, ואף אחד מהבנקים האמריקאים לא שילם על זה 🙂

  אהבתי

 4. יש פה כל כך הרבה מה לענות שאני חוששת שתכניסו אותי למדור הברברנית:
  לדברי אריק- שלושת הסעיפים 1-3 שלך נכונים ושייכים לתהליך. בילדותי בנק לא היה עולה כסף, הוא היה משלם לך על זה שהפקדת את החסכונות שלך אצלו, ובהדרגה הם החלו לחמוס. זהו חלק מתהליך כלל עולמי, אין לי מספיק נסיון בחו"ל אבל נראה לי שכך זה גם שם, וזה לא קשור לירידת הריבית שמקטינה את ההכנסות שלהם כי זה התחיל לפני כ 20 שנה ובמהירות, עבר למצב של סחטנות. וזה קשור לעניין בוזגלו.ביבי זה חלק מתהליך כלל עולמי של אובדן מוסר ברוב הענפים המקצועיים שהפכו לפשע מאורגן. סעיף 2- עורכי הדין!!! נוכלים בחסות החוק, הביטחון העצמי שלהם גדל עד המידה שאנחנו רואים כעת בבג"ץ. מספיק לשמוע את התגובות המזלזלות / לעגניות של הנשיאה חיות כדי להבין שזו התנשאות שחצנית שמאחוריה עומד הרצון לכח והכרה, וכמובן השכר הגבוה וזה בחיי יום יום כשהם מיצגים את כל מי שניתן כדי לשדוד בחסות החוק. רופאים: תקציב מערכת הבריאות עלה בחדות אבל כולו הולך למשכורות לרופאים. ומי שהולך לרופאים פרטיים בכל העולם מוצא שהם לא יהססו לרמות ולפגוע בבריאות בטיפולים לא נחוצים. המוסר העולמי של העולם המערבי נמס.
  ואם בביטוח לאומי דובר לפני שבוע, האם הביטוח הלאומי איננו נוכל? עיקולים של חשבונות בנק, תביעות של פקידים שמתיחסים לציבור בזילזול ולא מאפשרים להגיב על תביעות לא מוצדקות, משאירים אנשים בלי ביטוח בריאות עד שיעבירו צ'קים לחובות מנופחים. עיריות שמגישות שמעקלות מידית חשבונות בנק בדרישות חובות על תקלות באשמתן שלא בצורה הוגנת והציבור פשוט לא יכול לעמוד בתהליך המשפטי ומעדיף לשלם מאשר לבזבז את החיים והשפיות, קבלנים שלא עומדים בהסכמים ……כל מי שאני מדברת אתו עסוק במריבות עם בעלי שררה חמדנים.

  לגבי סעיפי 4-5 אצל אריק, עד לא מזמן הינו מדינת עולם שלישית ומירמה היתה נחוצה להתקיים, כעת התנאים השתנו ובכל זאת הרגל זה הרגל, זה החינוך. הישראלי המצוי גס אגרסיבי ואופורטיוניסט, זה לא כך במדינות מתקדמות.

  מנהל-פרפרים, האם לא הרגשת בתהליך הזה של התגברות האופורטיוניזם ואובדן המוסר בשנים שחיית בארה"ב?

  ואבשלום, גם התהליך הזה שהממשל האמריקאי מנהל נגד הבנקים הוא סחטנות נטו, זה כמו להאשים את החברה שמיצרת אקדחים בשותפות ברצח או את החברה שמייצרת נרקוטיק באחריות למעשנים וליצרנית תרופות מורפין למות הלקוחות בשל התמכרות. הגבול הוא דק.

  אהבתי

 5. הביקורת שלך על הבנק, ארכאית, ממש כמו דעתך שאת ביקעת הירדן יש לספח ביושר ושיש להחזיר את העבר והקיבוצים ומפלגת העבודה והעבודה העברית ולנגב חומוס באוהלי הבדויים. איל פאט מאט.
  "בַּיָּמִים הָהֵם אֵין מֶלֶךְ בְּיִשְׂרָאֵל אִישׁ הַיָּשָׁר בְּעֵינָיו יַעֲשֶׂה"
  כל דאלים גבר כשאת האלים עם הנבוט מחליף בתפקיד עו"ד מעונב. מה שעושים הבנקים עושה ביבי ועושה גנץ ועושה היועץ לממשלה ועושה כל שוטר פשוט שיש לו יתרון עליך ברחוב.
  יש סרט קומי על שודדת בנקים שניתפסה ויושבת בכלא שעה שכולם מנסים למצוא את הכסף השדוד ולטול אותו לעצמם. האמא שלה אומרת: הכסף שייך לבוני, היא שדדה אותו פר אנד סקוור.
  זוהי המציאות, רוב מעשי הנבלות נעשים בחסות החוק פיר אנד סקוור עם בונוס ומצנח זהב.

  אהבתי

 6. אף אחד לא התיחס לזה שהיתה פה דריסת רגל לפרטיות ותהליך שנבע משינויים טכנולוגיים. רק בשנים האחרונות הטכנולוגיה איפשרה לעשות הצלבות שנחשבו בעבר לא חוקיות בהיותן חדירה לפרטיות. בסופו של דבר זכותי להחזיק את הכסף שלי איפה שאני רוצה ולא להתחלק במידע עם כל העולם.

  אהבתי

   • כשאתה גנב קטן אתה מרמה במיסים, כשאתה גנב גדול אתה מנהל בנק. נראה מה תגיד כשאתה תצא לפנסיה ותמצא שהביטוח הלאומי פשט את הרגל. אבשלום, כדאי שתפנים את זה, אתה כשלון מאחר ולא בחרת מקצוע שיביא אותך לעמדת מעילה 🙂

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s