ובכל זאת קצרצר אקטואלי על המערכת הפוליטית

לפני עשרה ימים, כתבתי שהצדדים מודעים לשעון החול של המנדט של גנץ, ולכן לקראת סיומו נראה האם גנץ החליט להכנע או שהמנדט יחזור לנתניהו וממשלה חדשה אכן תקום.

עכשיו הגענו ל"מאני טיים" האמיתי, כי הנשיא הודיע לגנץ שהוא לא יאריך את המנדט שלו (ובצדק לטעמי, בסיטואציה שגנץ מוביל 18 מנדטים ולא הגיע לסיכום עם נתניהו), ולכן אם גנץ לא ייכנע סופית בקצת יותר מ-24 השעות שנותרו, המנדט שלו מסתיים וחוזר לנשיא.

ומה הלאה?

נתניהו והימין, לפחות, רשמית רוצים שהמנדט להרכבת הממשלה יעבור לנתניהו. ריבלין, לפי הפרסומים, מתכוון להעביר אותו ישירות לכנסת. מה ההבדל?

א) אם המנדט עובר לנתניהו, יש לו 28 ימים לנסות להרכיב ממשלה. לא פחות חשוב, וזו אולי הסיבה שהוא רוצה את המנדט, יכול להיות שזה אומר שזה אומר שראשות הועדה המסדרת עוברת לידי הליכוד, ואיתה היכולת לקבוע את סדר היום של הכנסת (ולטרפד חקיקה נגדו). אני אומר יכול להיות, כי בראש הועדה אמור לעמוד ח"כ מהמפלגה של חבר הכנסת שעליו הוטל המנדט להקים את הממשלה, אבל לא כתוב במפורש מה קורה אם המנדט עובר ממפלגה למפלגה. בנוסף, הועדה המסדרת נושאת בסמכות בנוגע לסדר היום עד להקמת ועדת הכנסת, אלא שזו (הזמנית לפחות, עד שתהיה ממשלה) כבר הוקמה ובראשה עומד ח"כ ניסקורן, ולא ברור אם ועדה מסדרת בהרכב חדש תוכל להחליף גם את הרכב ועדת הכנסת (ולא בטוח שנתניהו יצליח לגייס רוב בכנסת לכך). [תיקון טעות – ועדת הכנסת טרם הוקמה. הסמכויות עדיין בועדה המסדרת].

ב) לעומת זאת, אם ריבלין מדלג על השלב הזה, אני מניח שהועדה המסדרת תשאר בידי כחול לבן, אבל יותר חשוב, לכנסת יש חלון זמן של 21 יום בלבד להצליח להקים ממשלה (כל חבר כנסת יכול לעשות זאת, בתנאי שיגייס 61 חברי כנסת שיתמכו בו), שאחריהם היא אמורה להתפזר. אלא שאם הכנסת תתפזר בעוד 21 יום, בכלל לא בטוח שאפשר יהיה לקבוע מועד שבו באמת אפשר יהיה לקיים בחירות, בהתחשב בהתמודדות עם הקורונה, מה שישים אותנו במשבר חוקתי חסר תקדים בסדר גודל חסר תקדים. דרך אגב, אני בכלל לא בטוח שנתניהו לא יהיה מרוצה מסיטואציה כזו…

2 מחשבות על “ובכל זאת קצרצר אקטואלי על המערכת הפוליטית

 1. סביר להניח שנתניהו יעדיף 2 חברי כנסת נוספים שיעמדו לצד הבלוק שלו ויאפשרו לו להקים ממשלה מאשר לכל אופציה אחרת.
  האם הוא יוכל לשנות את הרכב הוועדה המסדרת? האם הוא יהיה תקוע עם גנץ כיושב ראש הכנסת ב 4 השנים הקרובות? מדוע בכלל הימין הצביע לגנץ בבחירות ליושב ראש הכנסת? אם יהיו בחירות חדשות האם עד אז גנץ ישאר יושב ראש הכנסת?
  אם בלוק הימין יגיע ל61 חברי כנסת האם הוא יבחר ביושב ראש חדש או שהוא נדרש ל 90 חברי כנסת להסיר את הקודם כעת לאחר שהכנסת הנוכחית בחרה בו? האם בעזרת 61 חברי הכנסת הוא יכול לדרוש שינוי החוק המחייב 90 חברי כנסת להדחת יו"ר?

  ספק אם נתניהו התכוון להקים ממשלת אחדות, הוא נקט בשיטת הפרד ומשול, הציע לגנץ חצי המלכות בידיעה שלא יצטרך לקיים כיון שהוא יפרק את השותפים בכחול לבן בהצעה הזו מבלי שיראו אותו כאשם בבחירות רביעיות.
  האופוזיציה עדיין יכולה להעביר חוק שימנע מאדם הנאשם בפלילים לעמוד בראש מפלגה או לכהן כראש ממשלה.

  לו הנשיא היה מאפשר לגנץ שבועיים נוספים הוא היה מפעיל לחץ על נתניהו וממילא מאחר ולא ניתן לקיים בחירות בעתיד הנראה לעיין אין סיבה להחפז, אפשר למצות את כל האופציות.

  אהבתי

 2. פינגבק: שנה טובה ה'תשפ"א | עמדת תצפית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s