הפוליטיקה כריאליטי והפוליטיקה הריאלית

בימים האחרונים אני נוהג הרבה, ותוך כדי הנהיגה מאזין לתוכניות אקטואליה ברדיו, ובשלב מסויים התגבשה אצלי תובנה שאני חושב שיש בה עניין – התקשורת עוסקת בפוליטיקה כמו בתוכנית ריאליטי ולא כפוליטיקה ממשית.

כמה שעות של האזנה לתוכניות האקטואליה ברדיו (בדרך כלל רשת ב' וגל"צ) סיפקו לי חשיפה ארוכה לעיסוק התקשורתי בזירה הפוליטית. זה אולי נתפש אצלנו כמובן מאליו, אבל למעשה כמעט כל העיסוק בנושא התייחס להמתרחש בזירה הפוליטית בשבועות האחרונים (הנסיונות הכושלים עד כה להרכיב ממשלה) כאל תוכנית ריאליטי:

 • מה התכסיסים והנסיונות שמפעילים הפוליטיקאים הבכירים והמפלגות כדי לגבור זה על זה?
 • מי אולי יחבור למי, ומה הסיכוי שקואליציה/בלוג/מפלגה ישברו ויתפוררו?
 • ועל מי ימליץ/אל מי יחבור  בסוף ליברמן?
 • והאם הוא וכחול לבן יעמדו במילה שלהם? האם מישהו בליכוד יכול לעקוף את נתניהו?
 • האם סער באמת מתכוון להתמודד מולו או רק לסמן את עצמו כ"הבא בתור?"
 • ולמה נתניהו מוכן להתפשר על 3-5 חודשים ראשונים בראשות הממשלה? (הערכה שלי – כי הוא לא מתכוון לעמוד בסיכום כזה).

ומה חסר? אין עיסוק בכלל בפוליטיקה הריאלית – כלומר, מה ישתנה במציאות הישראלית אם מתמודד א' בריאליטי הזה יגבר על מתמודד ב', ומה יקרה אם מתמודד ב' יגבר על מתמודד א'? כולם עוסקים בהרכב הממשלה העתידית, אבל איש לא עוסק בקווי היסוד של הממשלה העתידית. 

כלומר, מעבר לעתידם האישי של נתניהו (ראשות ממשלה נצחית או עמידה למשפט וכנראה כלא), גנץ (ראשות ממשלה או התפוגגות אל עולם הייעוץ העסקי וההכנסות הנאות שבצידו) וליברמן (עליית צעד נוסף בסולם הפוליטי או צעד משמעותי לסיום הקריירה), מה צפוי לאזרחי ישראל?

 • האם ממשלה בראשות גנץ תשנה את הקו המדיני מול החמאס (לעומת הקו הנוכחי שהוא להערכתי חתירה להבנות שקטות להסדרה לא רשמית ולא מלאה) או מול הרש"פ? או שאולי תפעל להכרעת החמאס ולהתקדמות מדינית בכיוון אחר?
 • האם היא תשנה את המדיניות הכלכלית או תנסה לאתגר את עצם מעמדה של פקידות האוצר הבכירה? שהרי אם יש מנגנון שליטה סמוי בישראל, זה שבמשרד האוצר חזק לאין ערוך מזה שבמערכת האכיפה והמשפט. האם תשנה את הגישה בנוגע לאחריות (או התנערות) הממשלה על איכות החיים של האזרחים?
 • האם היא תעשה שינוי במה שנהוג לכנות יחסי דת ומדינה? (תאשר את מתווה הכותל?, תשחרר את האזרחים מהכפיפות לרבנות הראשית?)

או שאולי בעצם לא צפוי שום שינוי משמעותי, בכל צורה שבה תוכרע העונה הנוכחית של תוכנית הריאליטי של הפוליטיקאים. אולי  במקום ראש ממשלה עם כתבי אישום נקבל ראש ממשלה שעדיין אין לו כאלה, אבל המדיניות הכללית שמטפחת את יחסי ההון-שלטון תמשך. ייתכן גם שהמדיניות הכללית לא תשתנה, רק שראש ממשלה יהיה מקושר לבעלי הון אחרים מאלה שאליהם מקושר ראש הממשלה הנוכחי.

ואולי מה שאנחנו צריכים לנסות להבין זה האם מפלגת קובי מימון תגבר על מפלגת יצחק תשובה? האם מפלגת נוני מוזס תגבר על מפלגת אדלסון?

אז למה התקשורת לא עוסקת בענייני המהות?

חלק מזה קשור אולי לסיבה שהיא מקדישה הרבה יותר סיקור למקרה של הנאשם נתניהו מאשר לזה של הנאשם מוזס – עדיף לה אולי להסיט את תשומת הלב לדברים מביכים פחות מאשר העובדה שכלי התקשורת הנפוץ בארץ הוא שופר פוליטי, והשני היה מוכן למכור לפוליטיקאי את קו המערכת שלו ומינויים במערכת  תמורת טובות הנאה בשוק התקשורת.

חלק אחר מזה קשור לפרוייקט הרחב יותר של עולם התקשורת-בבעלות-הון-פרטי: טמטום הציבור ורידוד העיסוק שלו בפוליטיקה, ממערכת פעילה להשפעה על המציאות שבה הוא חי לזירת משחק שבה הציבור הופך לקהל אוהדים של קבוצות ובעיקר של כוכבים, כמעט בלי לשים לב מי הם בעלי ההון המושכים בחוטים לטובת ענייניהם, ובאילו סוגיות מהותיות הם עוסקים.

אם נאמין לאחד מחברי הכנסת של "כחול-לבן" ששמעתי, ייתכן גם שהסיבה היא שצוות המו"מ של הליכוד סירב לעסוק בקויי היסוד של ממשלת אחדות בטרם ייקבע ההרכב שלה, וזה כבר סיפור אחר.

כך או כך, המציאות הזו בעייתית מאוד ומצערת למדי.

 

7 מחשבות על “הפוליטיקה כריאליטי והפוליטיקה הריאלית

 1. אומנם תוכניות המציאות עיוותו את הצורה בה אנחנו מתבוננים על המציאות. אנחנו מתיחסים לפוליטיקה כאל תחרות עם מנצחים, בלי לחשוב על העתיד. אפשר לומר שכחול לבן נצחה בתחרות הזו, היא בחדשות כבר חודשים אחדים, לא מציגה מצע פרט לביקורת עוקצנית ויהירה נגד ביבי והיא גם לא נחלשת כמו שארע בעבר למפלגות שזרח כוכבן ודעך כשהתברר שאין בהן מהות. וגם לא צריך להאמין לח"כ של כחול לבן כשהוא אומר שזה הליכוד שמסרב לדון בעניני מהות, ההאשמה לכשעצמה היא ברמה של גנון. מה מונע מכחול לבן להציג את המצע שלה ברבים? מה שמונע הוא החשש לדחות מצביעים מסוימים, עדיך לא להביע דעה כדי לא לאבד אף אחד.

  נתניהו לא התפשר על 3-5 חודשים מכיון שהוא ממילא יהיה לפחות בראש 3-5 חודשים ומכיון שמערכת המשפט תשתמש בלוח הזמנים כדי לנהל את המשפט בצורה שתזיק לו פוליטית ומדוע בכלל שיסכים ויכנע לדרישות של גנץ? גוש הימין זכה ביותר קולות מאשר כחול לבן, מדוע שלא יכהן הוא את השנתיים הקרובות?הוא יהיה בעמדת כוח להגן על עצמו מהערפדים המשפטיים.
  וכמו שרמזת, מילה זו לא מילה, איש לא יעמוד בהבטחות שלו.

  מדוע אתה אומר שמשרד האוצר חזק לאין ערוך ממערכת האכיפה והמשפט? זו תגובה דרמטית נוסח תוכנית מציאות או שיש לך דוגמאות להעלות? משרד האוצר יכול להשפיע ישירות על החיים של רובנו אבל האם זה נובע ממניעי כוח ויוקרה אישיים?

  לגבי יחסי הון שילטון, האם יש עדיין בעלי הון בעמדות כוח? נראה שמערכת המשפט הבהירה להם שהיא יכולה לחסל אותם באיווחת תביעה אם לא יילקקו לראשיה, מערכת המשפט היא המלכה כיום לא בעלי ההון. עוד מעט יאשימו את בעלי ההון שהם מתקלחים בעירום בביתם. הכללים משתנים וכך החוקים. האם בעלי ההון יוזמים ומנווטים את הטמטום ההמוני דרך רשתות התקשורת או שזה כדרך הטבע?

  הקו הפוליטי הנוכחי שהוא חתירה להבנות שקטות להסדרה לא רשמית ולא מלאה הוא עולמי, ארה"ב נוהגת כך, מדיניות מערביות נוהגות כך, אפילו האי תגובה של ערב הסעודית לתקיפה באירן הוא דומה, במידת מה גם אירן וסין נוהגות כך.

  כך או כך, המציאות הזו בעייתית מאוד ומצערת למדי.

  אהבתי

 2. האם זה לא ברור שאין באמת משמעות האם הימין או השמאל יהיו בשלטון? כמו שטענת יפה בניתוח של על הימין והשמאל שהם משתמשים באותם כלים.
  לכן מפתיע אותי שעם הניתוחים היפים שלך אתה חבר מפלגת העבודה, כאילו שהיא שמאל. בסדר אז השמאל מוכן קצת יותר לסבסד אוכלוסיות חדשות, הוא כאילו מוכן להדבר עם הפלסטינאים אך השמאל הנוכחי לעולם לא יקדם קואופרטיבים, קיבוצים או פתרון הכולל פלסטינאים כאזרחים, ובכך הפתרון של פייגלין לספח את השטחים ולאפשר בתהליך של 5 שנים לקבל אזרחות הוא ההצעה השמאלנית ביותר ששמעתי לאחרונה

  אהבתי

 3. פינגבק: שנה טובה ה'תשפ"א | עמדת תצפית

 4. פינגבק: על סדר היום: שלוש הערות בנקודה הנוכחית של מערכת הבחירות | עמדת תצפית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s