עזה בין החמאס לג'יהאד האסלאמי

הטילים עדיין עפים באוויר, וכנראה ימשיכו לעוף לפחות עוד כמה שעות, ואולי זו בדיוק הזמן להבחנה חשובה:

ברצועת עזה פועלים שני ארגונים צבאיים חשובים: החמאס, שהוא גם השליט האזרחי ברצועה, והג'יהאד האסלאמי. הם נבדלים בהיבט חשוב מאוד:

החמאס תמרן לאורך השנים ועדיין מתמרן בין פטרונים שונים, בעיקר בציר שבין איראן לאחים המוסלמים (טורקיה, קטאר וממשל מורסי במצרים). בשנים האחרונות יחסיו עם הציר האיראני התערערו בגלל סרובו לתמוך במשטר אסד בסוריה לאורך מלחמת האזרחים (מה שהביא לסילוק הנהגתו מדמשק).

הג'יהאד האסלאמי, לעומתו, הוא נאמן איראני מובהק. ומשמש למעשה כזרוע פרוקסי אירנית, שכמו החיזבאללה מעבירה את רוב השנים האחרונות בשמירה על השקט (בהקשר הישראלי) והמתנה ליום פקודה.

והנה עוד הבחנה חשובה:

בשנים האחרונות החמאס מנהל מגעים עקיפים ואיטיים עם ממשלת נתניהו במטרה לייצב את שלטונו, ולמעשה להגיע להסדרה מול ישראל, שתבסס את שלטונו ברצועת עזה. העימותים על הגדר הם כלי תקשורת שלו (ואולי העיקרי) מול ישראל, וניכר ששליטתו ברמת האלימות שלהם היתה טובה מאוד.

לעומת זאת, הג'יהאד האסלאמי אחראי כנראה לרוב אירועי ירי הרקטות בתקופה האחרונה, במטרה להקשות על התהליך הזה.

ועכשיו מקרה מבחן מעניין שנקבל עליו תשובה בימים הקרובים – ישראל חיסלה בכיר בג'יהאד האסלאמי. החיסול הזה יכול להתפרש גם כנסיון לתקוע "טריז" ברור בינו לבין החמאס, והמבחן הוא תגובת החמאס. האם החמאס יגרר למעורבות בסבב הזה ויתייצב לצד הגי'האד האסלאמי, בניגוד למגמת ההסדרה מול ישראל, או שהוא יביט מהצד כיצד הג'יהאד האסלאמי מתכתש עם ישראל (בעיתוי שהיא בחרה) וסופג מכות, באופן שדווקא יקל עליו להמשיך במגמת ההסדרה.

אני מעריך שההודעה הישראלית לפיה לא מדובר בחזרה למדיניות הסיכולים אלא בחיסול של "פצצה מתקתקת" נועדה לאוזני החמאס, במטרה להקל עליו להימנע מהצטרפות לתגובה. גם הגורמים שלקחו אחריות על הירי כלפי ישראל עד כה (10:00) הם גורמים שוליים – ביטוי לזהירות מעימות חזיתי מוצהר מדי. התגובה הישירה של הג'יהאד האסלאמי צפוי כנראה בהמשך.

עדכון מההודעה של הרמטכ"ל וראש השב"כ (12:40) –

הרמטכ"ל:
"הוא האיש שאחראי למרבית הפיגועים שיצאו מהרצועה במהלך השנה האחרונה וגם לפני כן. […] הוא האיש שבמידה רבה ערער את הביטחון והיציבות בדרום הארץ – ובמיוחד בעוטף עזה. הוא האיש שפעל בכל דרך לחבל בניסיונות להרגעה מול חמאס"
ראש השב"כ: הוא לא מקבל את ההסדרה עם חמאס…

נחיה ונראה

2 מחשבות על “עזה בין החמאס לג'יהאד האסלאמי

 1. נראה שלכל מנהיגות פלסטינית שמגיעה עם דעות קיצוניות ומתמסדת ונשארת כדי לדבוק בשלטון קמה קבוצה קיצונית יותר שכשהיא מצליחה לדבוק בשילטון היא מתמתנת קימעה וקמה למולה קבוצה קיצונית חדשה וחוזר חלילה.
  בסופו של דבר כולם רוצים את השילטון וכולם מאמינים ומשקרים לעצמם שהכוונה שלהם טובה.

  גם החמס וגם הרשות רוצים להשאיר את המצב ממש כמו שהוא, אף אחד לא רוצה להגיע למצב שבו הוא צריך לשבת ולהתפשר ולהפוך למדינה שלווה שחיה על אדמתה מכיון שאז המנהיגות הישנה צריכה לפנות את מקומה את יוקרתה ואת הכנסתה.

  החיסול הזה יכול להתפרש גם כנסיון לתקוע “טריז” אבל זוהי תופעת לוואי, אם החמס יצטרף למערכה העם יצביע ימינה בבחירות הבאות ככה שהמצב הנוכחי הוא פשרה מדינית שלנו.

  אהבתי

  • יש בזה הרבה אמת. אולי אכתוב על כך בימים הקרובים.
   להבנתי החיסול הוא לא תופעת לואי, אלא הוא נועד להקל על החמאס לעבור את התהליך הזה של התמסדות לכדי שלטון שנאלץ להתמתן כדי לשמור על המעמד שלו (מבלי להציב כמובן אופק של פשרה אמיתית שתאפשר חייים בשלווה.
   וגם צריך לקחת בחשבון את ההקשר האזורי – הקשר בין איראן לג'יהאד האסלאמי והקשר של החמאס לציר האחים המוסלמים – על האינטרסים שנגזרים מהחיבורים השונים האלה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s