שאלה של זהות – מועד ב'

לפני כשנתיים וחצי כתבתי על שאלת הזהות העצמית של הערבים אזרחי ישראל (אני משתמש בכינוי הזה מכיוון שבשונה מאחרים, הוא מציין עובדות אובייקטיביות), בעקבות סקר המכון לדמוקרטיה משנת 2016, לפיו בין 2008  ל-2016 היתה נסיגה משמעותית בהזדהות העצמית של הערבים אזרחי ישראל כפלסטינים וכערבים, אל מול התחזקות ההזדהות שלהם כישראלים או לפי הדת (בעיקר מוסלמים, אני מעריך לפי חלקם באוכלוסיה).

לפני כמה ימים נתקלתי במקור חדש ששאל שאלה דומה ומציג נתונים מעניינים ועדכניים יותר. השאלה שנשאלה היא לא בדיוק זהה, אז אי אפשר לעשות השוואה מלאה, ובכל זאת, יש ממה להתרשם.

אמנם לא נתקלתי בזה בזמנו, כי אני לא נוהג לקרוא שם, אבל מסתבר שב"שיחה מקומית" עשו בסוף מרץ ותחילת אפריל 2019 סקר עמדות בנוגע לפוטנציאל שיתוף הפעולה בין ערבים ליהודים בחברה בישראל. ממצאי הסקר מעניינים בין השאר מכיוון שאין בסיס לחשוד בשיחה מקומית שיש להם אינטרס "לייפות" אותם בהקשר הזה (למעשה, נראה שהם קצת מנסים לתרץ אותם…).

בכל מקרה, אלה התוצאות:

אז מה רואים בסקר?

נראה שמבחינת המגמה, הזהות הערבית-ישראלית מתחזקת על חשבון הזהות הפלסטינית. הקבוצה שמגדירה את עצמה כ"ערבים ישראלים" גדולה לא רק מהקבוצה שמגדירה את עצמה כ"פלסטינים" אלא משתי הקבוצות שכוללות זהות פלסטינית (גם בצירוף ישראלית) ביחד. מהתשובות המפולחות עולה שההזהות כפלסטינים או כערבים-פלסטינים נפוצה יותר בקרב הדתיים בחברה (46%, לעומת 18% בקרב החילונים), נמוכה בקרב ערבים-נוצרים (2% מזדהים כפלסטינים, 13% כפלסטינים ישראלים, 67% כערבים ישראלים ו-18% כערבים) ולא קיימת למעשה אצל דרוזים (2% הגדירו את עצמם כפלסטינים, 1% כערבים, וכל היתר כ"ערבים-ישראלים).

כפי שציינו מזמיני הסקר:

אין מגמה לכיוון "פלסטיניזציה", למרות המכה הקשה שספגה החברה הערבית ב-2018 בשל חוק הלאום, מסתבר שתגובת האזרחים היא התחברות ולא ניתוק.

וכמו שאני כתבתי באותה רשומה מלפני שנתיים וחצי:

אני חושב שכותב הגון לא אמור לכתוב על הערבים-אזרחי-ישראל כעל "פלסטינים" […] למעשה נראה שההתייחסות אליהם כאל "פלסטינים" מקורה יותר בפטרנליזם פוסט-קולוניאליסטי בשמאל היהודי מאשר בזהות העצמית שלהם.

 

ועוד נתון מעודד:

94% מקרב הנשאלים אמרו שיש גם עם יהודי וגם עם פלסטיני, ורק 6% אמרו שיש רק עם פלסטיני (בציבור היהודי, לעומת זאת, רק 52% אמרו שיש גם עם פלסטיני, בעוד ש-48% אמרו שיש רק עם יהודי). זה מעודד כי מהנסיון שלי במפגש עם פלסטינים מהגדה, הנרטיב הפלסטיני המרכזי שולל את קיומו של עם יהודי. בקרב העונים לסקר, שתי הקבוצות שבהם היתה נוכחות בולטת יותר לעמדה שיש רק עם פלסטיני (שמופיעה רק בקרב מוסלמים) הן הצעירים ביותר (גילאי 18-24, והעמדה הולכת ונחלשת עם הגיל), ובאופן לא מפתיע, מי שמזדהים כפלסטינים.

10 מחשבות על “שאלה של זהות – מועד ב'

    • מכיוון שהסקר נערך לקראת הבחירות לכנסת ועוסק בשותפות פוליטית פוטנציאלית, אני מניח שהם סקרו בקרב אזרחי ישראל (ובמזרח ירושלים אין הרבה כאלה). לפי הנתונים הגולמיים, 1% מהנסקרים היו ממחוז ירושלים, כלומר כנראה 4-5 נשאלים. אני מבין מכך שאפשר להניח שהתוצאות לא מושפעות באופן משמעותי מתושבי מזרח ירושלים.

     אהבתי

 1. ועדיין, למי הם מצביעים? הם בוחרים בנציגים קיצוניים. אין מפלגה שדוגלת בחיים משותפים בערכי שלום בהכרה במדינת ישראל. זה סגנון של "היד שאינני יכול לה אנשק ואאחל שתשבר".
  זו רמאות עצמית להתבונן במספרים ולהגיד- זה שרובם רואים עצמם ערבים ישראלים זה אומר שהם אוהדים שלנו שבעי רצון מכך שהבוס של המדינה הוא יהודי והמצב צריך להשאר כפי שהוא.
  זה נחמד שהרופא הוא ערבי והרוקח ושיש דו קיום בחיפה ונצרת אבל זה לא דו קיום טבעי.

  אהבתי

 2. טיוטה לכרזת בחירות: אחמד טיבי לראשות הממשלה של ישראל-לשעבר

  נסו-נא להפוך את הבחירות הבאות למשאל-עם על תכנית טיבי לפתרון סופי של השאלה הציונית: איך תיראה ממשלת ישראל-לשעבר יום אחד לאחר כינון המדינה הדו-לאומית. הוא רק חמד לצון, אולי, אבל לצון מתחרז עם רצון

  http://yoavkarny.com/72095/#comments

  אהבתי

 3. אבשלום, אני מסכים איתך, אבל חשוב לדייק.

  זה שמישהו בחר "ערבי-ישראלי" בתור ההגדרה ש*הכי* מתאימה לו מתוך ה-4, לא אומר שהוא לא מזהה את עצמו *גם* כפלסטיני.

  לפי הסקר הזה 33% מהערבים הישראלים מזהים את עצמם כפלסטינים בהגדרה הראשית שלהם. סביר מאוד להניח שאם הסקר היה מאפשר בחירה מרובה, אז היינו רואים שיותר מחצי בוחרים "פלסטיני" כחלק מהההגדרה שלהם

  אהבתי

 4. פינגבק: שנה טובה ה'תש"ף | עמדת תצפית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s