ילדי תימן במעברות – הילדים שנעלמו חלק ד'

בהמשך לרשומות הקודמות (1, 2, 3, 4), אני מציג כאן פיתרון אפשרי לגורלה של ילדה נוספת שעדות על היעלמותה הובאה בפרק הראשון של הסדרה מעברות. הפתרון הוא אפשרי ולא ודאי מכיוון שלא הצלחתי לודא את החיבור בין בני דקל, שהעיד בסדרה, לבין משפחה ספציפית שנסיבות עלייתה וקליטתה בארץ דומות מאוד למה שסיפר דקל על משפחתו. נסיבות אלה כוללות כמה היבטים ייחודיים שמצמצמים מאוד את ההסתברות שמדובר בצירוף מקרים. הספק שנותר הוא בינארי לחלוטין, וכל מה שחסר (ולא הצלחתי לעשות עד כה) הוא לגלות את שמות הוריו של בני דקל. אז נדע האם הפיתרון האפשרי שאציג כאן הוא פתרון נכון לחלוטין או שצירוף מקרים הוביל אותי לקישור שגוי לחלוטין, ויש לחפש את הפתרון במקום אחר.

[עדכון פברואר 2020: קיבלתי ממקור שאני לא יכול לפרט מידע שמאשר שבני דקל הוא אכן אחיה של הילדה המדוברת]

ובכן, ניגש לעניין.

בני דקל סיפר שאחיות בלבוש לבן הסתובבו לבדוק מי לא מרגיש טוב, קבעו שאחותו לא מרגישה טוב, לקחו אותה ומאז היא נעלמה. ואומר "כל הנסיונות של אבי ושל אשתו למצוא את אחותי עלו בתוהו."

מהעדות הזו יש מעט מאוד פרטים שאפשר ללמוד על המקרה. הפרטים החשובים לנו הם שניים: האחות המדוברת נולדה לאב מאם אחרת, כלומר מדובר במשפחה שבה היו לאב שתי נשים.

לפי הכיתוב בני דקל עצמו נולד בארץ, בן לעולים מתימן.

בפרק הרביעי של הסדרה (מדקה 19:58) שולבה שוב עדות של בני דקל בנוגע לילדותו, ועדות זו מוסיפה עוד מידע נסיבתי חשוב. שם הוא אומר ש"משפחתי מצד אבי עברו למושב תנובות, ואמי עברה איתי לבד למעברת עמק חפר, שנקראה מעברת אליכין."

מידע נוסף זה איפשר התקדמות ממשית בחיפוש. שלוש משפחות ממושב תנובות העידו על היעלמות של ילדים: שתיים בפני ועדת החקירה, ואחת לעמותת עמרם. שניים מהמקרים לא תואמים לנסיבות שסיפר בני דקל. המקרה השלישי הוא של משפחת סעיד.

לקראת העליה לארץ, שלח עובדיה סעיד את אשתו מרים ושתי בנותיהם, שמחה וזוהרה, ביחד עם הוריו, אל מחנה העולים חאשד (גאולה) בעדן. הוא עצמו נשאר מאחור למכור את רכוש המשפחה, ובחודשים שעברו עד שהצטרף למשפחתו נשא אשה נוספת, בשם סעידה, שהיתה כבר בהריון כאשר עלתה המשפחה לארץ.

משפחת סעיד, בת ארבע נפשות, עלתה לארץ ב-17.4.1950, קיבלה את תעודת העולה מס' 12825, ויום למחרת נקלטה במחנה ראש העין ג' (כאן, עמ' 111), שם קיבלה את המספר הסידורי 664. הרכב המשפחה היה עווד (עובדיה) סלם סעיד , חקלאי בן 30 מבָוָחה; מרים, בת 25; זהרה, בת 8 חודשים; שמחה, בת 3; והאשה השניה סעידה, בת 20.

אפשר לראות ששמה של זהרה נמחק ביומן בקו, ובסמוך נרשם "נפטרה בתאריך 1.5.50. לפי הרישום בספר, יצאה המשפחה ב-11.7.1950 למעברת אלישיב. שם, לפי הידוע לנו, נולד כעבור מספר חודשים בנם של עובדיה וסעידה סעיד, שלהערכתי שמו בישראל כיום בני דקל.

בחודש יולי 1952 התגרש עובדיה סעיד מאשתו השניה סעידה ועבר למושב תנובות, ככל הנראה זמן קצר אחר כך.

מושב תנובות הוקם בחודש ספטמבר 1952 על ידי 52 משפחות מעולי תימן שהגיעו ממעברות עמק חפר (אליכין), שומרה וחלסה (קריית שמונה). בשנתיים הראשונות הצטרפו משפחות נוספות והמושב הגיע ל-76 משפחות. משפחת סעיד, שהגיע ממעברת אלישיב, צריכה להיות אחת מ-24 משפחות אלה מה שמחזק את הערכתי שנדרש צירוף מקרים נדיר למדי כדי שבין המשפחות האלה תופיע משפחה אחרת עם סיפור משפחתי תואם כל כך, שלא הופיעה בפני אף אחד מהגורמים שחקר את פרשת ילדי תימן (ויש לזכור שבני דקל העיד שאביו ואשתו לא הפסיקו לחפש את האחות).

אז מה עלה בגורלה של הילדה זהרה סעיד, שלהערכתי היא כנראה האחות שעליה העיד בני דקל? על שאלה זו יש תשובה מבוססת מאוד.

לפי עדות האב שניתנה לחוקר מטעם ועדת בהלול מינקובסקי בשנת 1967, במחנה בעדן זהרה היתה "קצת חולה" ושכבה בבית החולים, והאחות אישרה למשפחה לעלות לארץ רק בתנאי שהיא תועבר לבית חולים מיד בהגיעה לשדה התעופה בלוד – תנאי לו ההורים הסכימו.

בהערת אגב, רקע זה לא הוזכר כלל כאשר העידו עובדיה ומרים סעיד בפני ועדת החקירה הממלכתית בשנת 1995, והתלוננו על כך שאחות החזיקה את הילדה לאורך כל הטיסה ומיד לאחר הנחיתה ירדה מהמטוס, ועלתה עם הילדה על מונית ונסעה (העדות כאן מעמ' 50). זוהי עוד דוגמא לתופעה שצריכים להיות מודעים לה כאשר קוראים את העדויות המאוחרות שמסרו הורים, אחים ואחיינים, מכיוון שהבדל כזה אינו תופעה מבודדת. 

עם נחיתת המטוס הודיע ד"ר שבתאי שטרנפלד להנהלת מחנה העולים בראש העין ששלושה ילדים נשלחו על ידו לבית החולים בצריפין. הראשונה היא סלם זהרה בת עווד:

זהרה נרשמה בספר קבלת החולים בבית החולים צריפין, וגיליון החולה שלה  מתאר את המצב הקשה שבו התקבלה ואת התדרדרותו, עד שנפטרה כעבור 13 יום, ב-30.4.1950.

נראה שבמחנה ראש העין ביקשו לעקוב אחרי מצב שלושת הילדים שנשלחו לבית החולים, וכעבור שלושה ימים שלחו מכתב לבית החולים בבקשה לדעת מה מצבם. מסיבה לא ידועה, בית החולים השיב רק כעבור עשרה ימים, אז שלח את מכתב התשובה הבא:

פטירתה של זהרה סעיד נרשמה בפנקס הפטירות של משרד הבריאות לפי השם זהרה סלם (או "סלה", בו נרשם גילה בטעות כ-15 יום במקום "5 חד". כפי שהופיע בספר קבלת החולים של בית החולים.

לשכת הבריאות בפתח תקווה הוציאה יום למחרת רשיון קבורה בהתאם (כאן, עמ' 38), על שם זהרה בת סלם דוד, בו נכתב גילה בטעות "15 חודש". בנוסף, שם האב שובש מ"עוד" ל"דוד", ככל הנראה בגלל הדימיון האפשרי בין האותיות ע' ו-ד' בכתב יד):

בינתיים, ההודעה על הפטירה שהועברה למחנה ראש העין נרשמה ביומן הפטירות של המחנה (כאן, עמ' 12):

ליד שמה של סאלם זהרה בת דוד נרשם בטעות הגיל 15, אבל המספר הסידורי הוא ללא ספק המספר של המשפחה – 644. בנוסף צויין ליד שמה "מת בבי"ח צרפנד משדה התעופה בלוד". הנהלת המחנה הוציאה עבור החברה קדישא הפניה לקבורה (כאן, עמ' 54):

וכך, לפי שני מסמכים אלה, נרשמה ביומן הקבורה של בית העלמין סגולה בפתח תקווה (כאן, עמ' 88, 90) קבורתה של הילדה זהרה בת דוד סאלם.

היא נקברה ביום ב', י"ד אייר תש"י, 1.5.1950, בחלקת ילדות ב', שורה י"ז, קבר מס' 4, וכך מופיעים הפרטים גם באתר האינטרנט של בית העלמין.

ומה בנוגע למשפחה?

לפי הפרטים שמסר האב ל"ועדה לגילוי ילדי תימן הנעדרים" (גוף שהקימו פעילים מעולי תימן), שהגישה עבורו את הפניה לועדת בהלול מינקובסקי, ולפי עדותו בפני חוקר הועדה, שתיהן ב-1967, הוא לא ביקר את הילדה מאחר והיו לו שתי נשים שהיו לו "צרות מהם מעל הראש". לדבריו, אחרי "כחודש ימים בערך" היתה שמועה במחנה שעבר מישהו ואמר להודיע לעווד סלם שהילדה שלו מתה, והוא קיבל את הדין, והתאבל עם אשתו על הילדה (לפי עדות האם לועדת החקירה הממלכתית, ההורים ניסו לברר את מצבה אצל מנהל מחנה ראש העין א', בדיחי, והוא זה שהודיע להם בסופו של דבר על הפטירה). לאחר מכן חלה והיה מאושפז כשבועיים בבית החולים במחנה העולים. לאחר שהבריא, קיבלה המשפחה סידור קבע ועברה למעברת אלישיב. שם פגש קרובי משפחה שנתנו לו כסף לנסיעה, ונסע לבית החולים בצריפין. כאשר שאל שם על ביתו, הודיעה לו האחות שהיא נפטרה, ואיפשרה לו להכנס ולראות את הכרטיס שלה, בו נרשם שהיא נפטרה. לדבריו היא לא היתה מוכנה להגיד לו היכן נקברה (לאחות, מן הסתם, לא היתה דרך לדעת את המידע הזה). האב בכה, חזר למעברה וישב שבעה על בתו.

נראה שרק בשנת 1966/7, כאשר הוקמה הועדה לגילוי ילדי תימן הנעדרים והתעורר שיח ציבורי סביב האפשרות שילדים של עולי תימן לא נפטרו אלא נמסרו לאימוץ, החל עובדיה סעיד לפקפק בנוגע לגורל ילדתו ולהתחיל לחפש אחריה. מאז הוא אכן לא חדל לחפש אחריה. פנייתו של עובדיה סעידה הועברה לועדת בהלול מינקובסקי, שאיתרה את רוב הפרטים הרלוונטיים ומסרה אותם למשפחה. עובדיה לא השתכנע כנראה מתוצאות החקירה, ובשנת 1985 פנה במכתב עם העתקים לגורמים רבים וביניהם מספר חברי כנסת, משרד הפנים, נציבות תלונות הציבור, מפכ"ל המשטרה, היועץ המשפטי לממשלה, היו"ר ועדת הפנים ח"כ דב שילנסקי, שר התקשורת רובינשטיין, נשיא המדינה וראש הממשלה. בשנות ה-90 חקרה את המקרה גם ועדת שלגי (שלא מצאה פרטים חדשים). ומאוחר יותר גם ועדת החקירה הממלכתית (שאיתרה כמה מסמכים נוספים. כל המסמכים שהוצגו בפוסט ללא הפניה לתיק ספציפי לקוחים מתיקי חקירות המקרה של שלוש ועדות החקירה). כל החקירות הסתיימו באותה המסקנה – זהרה סעיד נפטרה ב-30.4.1950 ונקברה יום למחרת בחלקת ילדות ב', שורה י"ז, קבר מס' 4 בבית העלמין סגולה בפתח תקווה.

***

כפי שציינתי בתחילת הרשומה – זהו פיתרון אפשרי ולהערכתי סביר מאוד, אבל עדיין לא ודאי. אם למי מהקוראים יש דרך לברר את שם הוריו של בני דקל ולסגור את הספק הזה, אשמח לשמוע על כך.

[עדכון פברואר 2020: קיבלתי ממקור שאני לא יכול לפרט מידע שמאשר שבני דקל הוא אכן אחיה של זהרה סעיד]

 

4 מחשבות על “ילדי תימן במעברות – הילדים שנעלמו חלק ד'

    • במקרה הספציפי הזה, אם החיבור הוא אכן נכון וזו המשפחה הנכונה, אני מעריך שדקל יודע (או יכול היה לדעת בקלות, על סמך מה שועדות החקירה הודיעו למשפחה) מה קרה לילדה ובוחר לא להאמין לזה.

      אהבתי

  1. פינגבק: ילדי תימן ב"מעברות" – ליקויים בתחקיר והטעיות בעריכה | עמדת תצפית

  2. פינגבק: סיפור משפחתי: צדוק מליחי – פרשת ילדי תימן, מזרח ובלקן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s