ילדי תימן ב"מעברות" – הילדים שנעלמו חלק ב'

כהמשך לרשומה הקודמת, ברשומה זו אציג את התיעוד הנוגע לגורלו של ילד נוסף שסיפורו הוצג בסדרה "מעברות". הפעם – התינוק צדוק מליחי, שלפי העדות שהובאה בסדרה למשפחתו נמסר שנפטר, אך לא ניתן להם לטפל בקבורתו. מכיוון שמשפחתו של התינוק שהתה במחנה העולים בראש העין, נשמר תיעוד מפורט לגביה. התיעוד הזה מביא אותנו למיקום מדוייק של קבר בבית העלמין סגולה, שהוא בסבירות גבוהה מאוד קברו של צדוק מליחי.

ב-5.10.1949, בתקופת השיא של מבצע "על כנפי נשרים" נחתה משפחת מליחי בנמל התעופה לוד (כאן, עמ', 162, בתחתית העמוד):

כמו שאפשר לראות, המשפחה קיבלה תעודת עולה מס' 63832, והתינוק צדוק מליחי היה העולה מס' 1846 שהגיע לנמל התעופה לוד מאז ראשית החודש. עד סוף החודש ינחתו בלוד 12,025 עולים, רובם ככולם עולים מתימן שהועברו למחנה ראש העין. משפחת מליחי נקלטה במחנה ראש העין א' (כאן, עמ' 99):

בראש המשפחה עמד האב סלם יחיא יוסף מליחי, ואיתו הגיעו שתי נשותיו וילדיהם: חמאמה וילדיה חיים, מנחם ותרנג'ה, והאשה השניה ברוד (בעצמה בת חמש עשרה) וילדיה קמר וצדוק. המשפחה קיבלה במחנה כרטיס רישום מס' 1763.

מעט יותר משבועיים מאוחר יותר, ב-24.10, אושפז בבית החולים "הדסה" בראש העין ילד בשם "מלחי צדוק" (כאן, עמ' 8).

ההבדל בכיתוב שם המשפחה ניתן להסבר בקלות, למשל אם השם הועתק מרישום בכתב יד מחובר, כך שהאות י' נראתה בטעות כקצה הרישום של האות ל'. בכל הרישומים של מחנות העולים ראש העין א'-ו-ב' לא נמצאה משפחה אחרת בשם מליחי/מלחי שיש לה ילד שפרטיו דומים.

רישום המפקד היומי מלמד שהילד מלחי צדוק יצא ב-27.11.1949 ממחלקת הילדים מאחר שמת (באותו התיק, עמ' 42):

מותו נרשם גם בסיכום תנועת החולים היומית מאותו התאריך (באותו התיק, עמ' 80):

באותם הימים לא היה קיים ביטוח לאומי שיממן את עלויות הקבורה, ולכן הסוכנות היהודית לקחה על אחריותה את הטיפול בקבורת העולים. כך, בתיקי ההפניות לקבורה של מחנה ראש העין נמצא הפתק הזה, שנכתב ב-28.11.1949, ובו בקשת הנהלת המחנה מחברה קדישא פ"ת לטפל בקבורתו של הילד "צודוק מלחי" (כאן עמ' 112):

בצמוד לפתק זה נמצא הפתק הבא (אותו תיק, עמ' 115):

ואולי הכיתוב הזה, לפיו הרישום ביומן הנפטרים נעשה ללא מספר סידורי, הוא ההסבר לפתק הבא (באותו התיק בעמ' 108):

להערכתי, טופס זה נרשם מאוחר יותר, לשם השלמת התיעוד. השם כאן הוא השם הנכון – צדוק מליחי. התאריך שנרשם למעלה לא תואם למידע שמצאנו עד כה, ואני מעריך שהוא התאריך של עדכון התיעוד. ניתן לראות שמישהו סימן לצידו סימן שאלה. בכל מקרה, ביומן הפטירה של בית העלמין סגולה אין כל רישום תואם מהתאריך 21.7.1950 (אתם מוזמנים לחפש כאן, הימים הרלוונטיים בעמ' 6). אבל מי שרשם את התאריך הזה רשם עבורנו גם את הפרטים החשובים – מדובר על הילד צדוק מליחי, בן שנה, ממחנה א', כרטיס מס' 1763, שהוא הכרטיס של משפחת מליחי.

כך או כך, לצד הרישומים המנהליים של מחנה העולים בראש העין, יש לנו תיעוד גם לטיפול בגופת הילד. כך נמצא בין רשיונות הקבורה בבית העלמין סגולה את הרשיון הבא (כאן, עמ' 64):

רשיון קבורה הוא מסמך שמנפיקה לשכת הבריאות המחוזית לאחר שרופא מחוזי בוחן את הודעת הפטירה שהעביר בית החולים, ומאשרת לחברה קדישא לבצע את הקבורה. רשיון הקבורה של צדוק מלחי נחתם ב-28.11.1949.

לאחר שהתקבלו רשיון הקבורה ובקשת הקבורה ממחנה ראש העין, נקבר צדוק מליחי באותו היום בית העלמין סגולה (כאן, עמ' 55-54):

אם כך, אפשר לקבוע בסבירות גבוהה מאוד שהילד צדוק מליחי אכן נפטר ב-27.11.1949 ונקבר יום למחרת, ביום שני, ז' כסלו תש"י, 28.11.1949 בבית העלמין סגולה, חלקת ילדים ב', שורה א' קבר מספר 1. כך הוא מופיע גם בחיפוש באתר האינטרנט של בית העלמין סגולה. [עדכון 6.8.2022 – מאז פרסום הרשומה אתר האינטרנט המדובר ירד מהרשת. כיום ניתן למצוא את דף הנפטר של מליחי, כולל צילום מצבה, באתר gravez של פורום החברות קדישא].

מכיוון שהקמת מצבה על הקבר היא (עד היום) באחריות משפחת הנפטר, ובהתחשב במנהגי התקופה בכל הקשור לקבורת תינוקות, בתנאי עלייתה של משפחת מליחי ובמידע שאציג בפסקה הבאה, אני מעריך שלא הוצבה מצבה על קברו של הילד צדוק. עם זאת, ככל הידוע לי בתקופה האחרונה הציבה חברה קדישא פתח תקווה ציונים לקברים בחלקות אלה.

למרבה הצער, הטרגדיה המשיך להכות במשפחת מליחי. ב-16.11.1951 נהרג האב בתאונת עבודה במחצבת מגדל צדק בראש העין, ונראה שבעקבות מותו המשפחה התפצלה. ב-15.2.1952 יצאה ברוד מליחי עם הילדה קמר ממחנה העולים לשיכון בראש העין. ב-1.8.1952 יצאה חממה עם ילדיה חיים, מנחם ותרנג'ה ממחנה העולים לשיכון בראש העין. ייתכן שגם טרגדיה זו והפיצול המשפחתי שבעקבותיה הביאו לכך שמשפחה זו לא פנתה לאף אחד מגופי החקירה שחקרו את הפרשה. אם היתה פונה, גופים אלה היו מאתרים בעבורה את הפרטים שאני איתרתי ומודיעים לה את מיקום קבורתו של הילד צדוק.

אני מודה לדנה מור על תרומתה המכריעה באיסוף החומרים לרשומה זו.

ולמי שלא עוקב בפייסבוק – ככה איתרתי ב-32 דקות תיק ארכיון שעמר"ם טוענים מאז 2016 שהוא "לא מופיע בין מסמכי הועדה".

5 מחשבות על “ילדי תימן ב"מעברות" – הילדים שנעלמו חלק ב'

  1. פינגבק: ילדי תימן במעברות – הילדים שנעלמו חלק ד' | עמדת תצפית

  2. פינגבק: ילדי תימן ב"מעברות" – הילדים שנעלמו חלק ג' | עמדת תצפית

  3. פינגבק: ילדי תימן ב"מעברות" – ליקויים בתחקיר והטעיות בעריכה | עמדת תצפית

  4. פינגבק: סיפור משפחתי: צדוק מליחי – פרשת ילדי תימן, מזרח ובלקן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s