המלצת קריאה – ירושלים

בתור אחד שיש לו חיבה למידע מהשטח שמתחבר גם לפרספקטיבות רחבות, שמחתי למצוא כתבה נרחבת ומאמר נרחב שסוקרים את המציאות והתהליכים שעוברים על מזרח ירושלים, מנקודת מבטו של יועץ ראש העיר לענייני ערבים.

את המאמר (הותיק יותר), אתם יכולים לקרוא כאן, ואת הכתבה כאן. בקווים כלליים:

"במזרח ירושלים מתרחשת דרמה גדולה", אומר ד"ר דוד קורן, יועצו של ניר ברקת לענייניי מזרח ירושלים, רגע לפני שהוא מסיים את אחד התפקידים הפחות שגרתיים בשירות הציבורי ופורש מתפקידו. דווקא עכשיו, על פי קורן, מגיעה העלילה הסבוכה בסיפור של 400 אלף ערביי מזרח ירושלים לשיאה: "צומת דרכים היסטורי", מכנה זאת קורן, "הלאומיות שם בנסיגה בולטת. היא מפנה את מקומה לשתי חלופות שייכות מרכזיות וסותרות, שמתחזקות ברחוב המזרח־ירושלמי ומתחרות זו בזו: ישראליזציה מצד אחד ואסלאמיזציה מצד שני. אצל ערביי העיר", הוא מזהה, "מתחדדת עתה ההכרעה בבחירה בין שתי חלופות השייכות הללו".

דרך אגב, תופעה דומה מסתמנת בשנים האחרונות גם ביחס להגדרות הזהות של הערבים אזרחי ישראל: הזהות הפלסטינית בקריסה, הזהות הישראלית והאיסלמית מתחזקות.

מגמות ההשלמה עם השייכות לישראל במזרח ירושלים והרצון להפיק את המירב ממנה, שמונעות במידה רבה מאי-האמון בעתיד שמסוגלת להציע להם הרש"פ, נתקלות כמובן באיומים מצד הגורמים הלאומיים והלאומיים-דתיים הפלסטינים, אבל אלה לא בולמים את המגמה הזו. השאלה היא כמובן גם מה המדיניות של הצד הישראלי בנוגע לתופעות האלה:

"הכל נגזר משאלת המאקרו – היכן אתה רוצה לראות את ערביי מזרח ירושלים? אם אנו נוקטים את שיטת ניר ברקת, שירושלים היא מאוחדת ובלתי ניתנת לחלוקה, וזו בפירוש גם תפיסתי, צריך להקל משמעותית על מי שרוצה להתאזרח; לאפשר זאת לרבים יותר מאשר היום. אם מדינת ישראל רוצה ללכת עם הסיפור של האחדות עד הסוף, היא חייבת להקל בהרבה על מבקשי האזרחות. מצד אחד – למצוא את הפתרונות הביורוקרטיים לסחבת הנוראה ומצד אחר – לא להתפשר על הקריטריונים של סיווג ביטחוני ונאמנות למדינה".

[…]

לציבור היהודי יש סיבה לחשוש מייצוג ערבי במועצת העיר?
"מי שרוצה לראות את ירושלים מחולקת עם שתי עיריות שונות – איך לו סיבה לתמוך בכך. מי שבסוף מבין לעומק מה אומרת עיר מאוחדת, צריך לדעת שבמסגרת תהליכי ההתאזרחות שעוברים ערביי מזרח ירושלים – הם יהפכו בעתיד להיות חלק מהמשחק הפוליטי העירוני".

 

ועוד נקודה מעניינת היא שלפי קורן, הרשות הפלסטינית הולכת ומפנימה שהעיר לא תחולק פיזית, ובוחנת את האפשרות החלופית של חלוקה מוניציפלית של שתי עיריות בעיר מחוברת. אחת מהבעיות היא שבמקרה כזה

"ההתנגדות למתווה הזה", מעריך קורן, "תעלה בראש ובראשונה מתוך התושבים המזרח־ירושלמים עצמם. הם רואים ברשות גוף כושל, מושחת ונטול כל מחויבות לשירות הוגן לתושב. לכן נהירה המונית של ערבים לשכונות יהודיות היא בהחלט תרחיש סביר".

בקיצור, מעניין. דברים קודמים שכתבתי על סוגיית ירושלים (וגם תמונות שצילמתי בירושלים) אתם יכולים למצוא כאן.

ובבניין ציון ננוחם.

5 מחשבות על “המלצת קריאה – ירושלים

 1. המוסלמים במזרח העיר יכולים להתחיל להצביע לעירייה.

  ואם הם יצביעו לעירייה האם זה אומר שיותר יהודים יצביעו למפלגות המזוהות עם הצד הימני?

  אהבתי

  • אני לא בטוח שהאלקטורט השמאלי יירתע מהשתתפות הערבים. אני מניח שכל עוד לא עומדת על הפרק הצבעה ערבית מאוחדת לראש עיר ערבי, השמאל יניח שהצבעה כזו תשרת אותו ויכולה להפוך מועמד מטעמו למתמודד ריאלי.
   שאלה נוספת היא עד כמה שינוי בשיעור ההצסעה במזרח העיר יהיה ידוע מראש ועד כמה הפתעה בדיעבד.

   אהבתי

   • לגבי הפתעה שאלה טובה הרי מה מונע מהערבים המוסלמים ללכת לקלפי פעם אחת ולבדוק את השפעת ההצבעה שלהם במערכת דמוקרטית?! כנראה שזה עניין גם של חשש חברתי. אולי צריך בשביל זאת לעבור להצבעה וירטואלית.

    בכל מקרה, אולי זה לא יגרום לשמאליים לעבור ימינה, אבל זה כן יכול להעלות אחוז הצבעה אצל הרוב הימני וכן לגרום לחברה מרכז לעבור ימינה יותר.

    אהבתי

    • לגבי הימין והמרכז זה נכון.
     יהיה מעניין לראות איך יגיבו החרדים.
     לגבי אלמנט ההפתעה – אני לא חושב שהוא באמת אפשרי. בשביל שהם יצאו להצביע, צריך שיהיה מועמד רלוונטי, וסוג של קמפיין. אני מניח שמידת ההצלחה של קריאה לצאת להצביע יכולה להפתיע, אבל לא עצם המגמה.

     אהבתי

     • איך ניתן ליצור המגמה, הרי ברור שיש חשש ללכת לקלפי להצביע?

      אולי צריך ליצור מצב שמי שמקבל את יום החופש ביום הבחירות לעירייה מקבל זאת בתנאי שהוא הלך לקלפי. לאחר שאנשי מזרח העיר ילכו לקלפי הם יוכלו להחליט האם הם רוצים להצביע או לא.

      אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s