כך עושים תעמולה בקלקלון – התוכנית של השוק החופשי

כך עושים תעמולה פסבדו-כלכלית: יש לך שיחה (מעניינת) עם עובד ציבור שאומר משהו שלא מסתדר עם התיאולוגיה של המערכת? שים באינפוגרפיקה מסר הפוך.
שימו לב לכתבה הזו של מירב מורן בכלכליסט. בתוך הכתבה אומר אדריכל העיר חולון [ההדגשות כאן ובהמשך הן שלי]:
היו כאן כבר התקדמויות של תמ"א 38. הקבלנים כבר השלימו חתימות והגישו תוכניות לעירייה, הזמנו אותם אלינו ואמרנו להם: 'חכו רגע, עצרו, אתם תקבלו יותר וגם העיר תרוויח הרבה יותר'
[…]עשינו בעירייה בדיקת 'עסקים כרגיל' — מה קורה אם לא מתערבים, ומצאנו שהתמ"א תוסיף בין 600 ל–1,500 יחידות דיור חדשות בשכונות הוותיקות. המשמעות עצומה, זה עוד ארבעה גני ילדים ועוד בית ספר יסודי אחד לפחות. אז כמות המגורים מוכפלת וזה טוב, אבל אין שטחים ומבני ציבור איכותיים, אין חיבוריות בין רחובות, וכורתים המון עצים לטובת חניונים עיליים. התוכנית שלנו מציעה במקום תוספות ספורדיות, הוספה מנוהלת שתניב 2,000 יחידות דיור עם 15 אלף מ"ר לפונקציות ציבוריות כמו קופת חולים, גני ילדים, מרכז ספורט וחוגי ערב. השטחים הציבוריים יהיו מתחת לבנייני מגורים גבוהים על השדרה, שיחויבו בקומת קרקע פעילה בחזית לרחוב, ושם יהיו הפונקציות הציבוריות.
"הרווח כפול 

— עוד שטחי ציבור לעירייה, ופעילות שמביאה אנשים ותנועה לרחוב. גם היזם הבונה ירוויח, כי יפחיתו את שטחי הציבור מסך תשלום היטלי ההשבחה."
כלומר, בדקה העיריה וגילתה שאם היא תתכנן את תוספות הבניה באמצעות הכלים התכנוניים שלה, היא תיצור מצב טוב בהרבה מאשר היוזמה החופשית לפי כללי תמ"א 38 [1]: גם יותר יחידות דיור, וגם מרחב עירוני-ציבורי איכותי בהרבה. זאת מכיוון שבמסגרת ההתחדשות העירונית בכלים של תמ"א 38
המהלך משפר את רווחת הדייר ומעלה את שווי הדירה שבבעלותו, אך הבניין המשופץ נותן אפס תרומה לשכונה ולרחוב, ולעתים אף פוגע בסביבתו החיצונית.
אז התוכנית החדשה של העירייה נשמעת מעולה, לא?
תראו מה אומרת האינפוגרפיקה הנלוות לכתבה:
שמתם לב? רע:
התוכנית גורמת לעיריה להתערב בתוכניות של השוק החופשי.
אז אם אם נתעלם מהאוקסימורון המשעשע "תוכניות של השוק החופשי", שימו לב מה עשו כאן העורכים של דה-מרקר – לקחו סיטואציה שבה המרואיין שלהם אומר שהתוכנית של העיריה טובה יותר מאשר התוצר הצפוי של השוק החופשי, ומיסגרו את ההתערבות של העיריה במצב כרע.
למה? כי הדוגמה הדתית שלהם סוברת שכל התערבות בפעולתו של הוד מעלתו "השוק החופשי" היא רע. וגם את הפחתת המיסוי, שחוסכת כסף ליזמי השוק החופשי, הם דאגו הפעם לסמן כרע, כי יהיה לעיריה פחות כסף לתקציב, למרות שהמרואיין שלהם סימן את זה כרווח של היזמים.
דרך אגב, אם תשימו לב, המרואיין בכתבה אומר שבשונה מיזמים פרטיים – שהיו סוחטים מקרקע פרטית כל מה שאפשר (לאחר שכבר השקיעו בה. זה במקרים שהשקיעו.  במקרים רבים אחרים הם פשוט מנסים למזער את ההשקעה למינימום) – העיריה רחוקה מלמצות את פוטנציאל השטחים שברשותה. אז מה הוא מציע? להפריט את השטחים ליזמים פרטיים שימצו את הפוטנציאל וייסחטו אותם?
להפך! הוא מציע
לנהל אותם, להרחיב את האחריות של הרשות ולהעמיד את המרחבים הציבוריים בראש סדר העדיפויות של מהלך ההתחדשות העירונית.
***
[1] תמ"א 38 הוא אוסף של תקנות תכנון שהוצדק בצורך לחזק מבני מגורים מפני רעידות אדמה, ומאפשר לקבלנים לבצע שיפוץ במבנים קיימים תמורת הרחבת זכויות הבניה של הבניין, בד"כ בדמות קומות נוספות של דירות חדשות שאותן מוכר הקבלן. הדיירים זוכים לקבל שיפוץ בבניין ובדירות (לפעמים כולל תוספת שטח לדירה, וכמה שנים של מגורים בדירה חלופית או באתר בניה (למגורים באתר בניה זוכים בכל מקרה השכנים, בלי לקבל שום תמורה או פיצוי). בינתיים זה קורה לא מעט באיזורי הביקוש, בהם המהלך משתלם לקבלנים, וכמעט שלא קורה בפריפריה, למרות שהמבנים שם לא יותר עמידים ברעידות אדמה, ולמרות שחלקה (כמו בבית שאן וקריית שמונה למשל), יושבת על אזור הסכנה החמור יותר של השבר הסורי-אפריקאי).

2 מחשבות על “כך עושים תעמולה בקלקלון – התוכנית של השוק החופשי

 1. הרושם שקיבלתי הוא שהכתבה היא תערובת של רשלנות וחוסר שליטה בחומר מטעם הכתבת והעורך. בנוסף לשתי שגיאות טייפו באינפוגרפיקה, נראה שהגברת רצתה להעלות כתבה כצורך מבלי שהיתה בטוחה לאן ללכת ובלי שגיבשה או התחייבה דעה. הנושא של שוק חופשי ומעורבות העיריה מאד מבולבל ולא רציני שם ולהציג בעד ונגד גם מאולץ ניראה יפה.
  יש דברים שאי אפשר לתת לשוק החופשי יד חופשית אחרת העיר תראה כמו מעברה או שכונה בהדר. תמיד יש תוכנות מתאר של הרשויות, כמה כלכלי זה לאזרח לשים פסל או לשתול שדירה ותוכניות לטווח ארוך של העיריה אמורות כמובן לשפר את חייו של האזרח, החופשי. אפילו תמ"א 38 בפני עצמה זו הוראה של התערבות עם כל המגבלות. היה נלמד לקרוא אבל אתה לוקח ברצינות רבה מדי אנשים לא רצינים דיים. זו הסיבה כנראה שהפדחת מתרחבת אצלך 🙂

  אולי תעלה כמה תמונות קיץ? או תציע איך לדעתך צריך לטפל בטרור העפיפונים?

  אהבתי

  • לגבי טרור העפיפונים, השאלה היא כמה מוכנים "לשלם" עבור הטיפול בו. בהנחה שלא מוכנים להתייחס לזה כאל תופעה מקבילה לילדי ה-R.P.G (ככל שמדובר בילדים, ולא בבוגרים שלהבנתי הם fair game אם הם מפריחים עפיפוני תבערה או נפץ, כפי שהיו אם היו יורים פצצות תבערה ממרגמה), הייתי שוקל יצירת משוואה של פגיעה ברכוש של פעילים חמאס המובילים את התופעה, או בכירים מהם. אני מבין שניסו את זה קצת, וזה הוביל לסבב ירי פצמ"רים ותקיפות צה"ל. אני מניח שהמשך תגובה כזו תוביל לסבבים דומים, אבל אז בכל מקרה כבר לא עוסקים בעפיפונים…

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s