ריח בחירות? על התזמון המוזר של המשבר הקואליציוני

לרגע נראה כאילו כל האתגרים מתרכזים לנקודת זמן אחת: חקירות, עדי מדינה, המלצות משטרה, משבר הגיוס ומשבר חוק התקציב. האם אלו בעיות או פתרונות מבחינתו של ראש הממשלה נתניהו? להלן הצעות לתרחישים אפשריים

הרצל, מתוך "משבר המינסטריון", היכל בורבון:

כשאני חושב על כל שאירע באותו 14 בינואר ואחריו: נפילת הממשלה, התפטרות נשיא הרפובליקה, קונגרס בוורסַיל — מעסיקה אותי בעיקר שאלה אחת. האם ז׳ימל היה נאמן באותו 14 ביאנואר 1895? […]

יהיה בוודאי כרך גדול אשר יתאר את משבר־הממשלה מיום 14 ביאנואר 1895 על פי מקורות נאמנים, מכתבים מבני הדור, וידויים ותעודות, לאמור:

בבוקר היום ההוא נערכה ישיבת הממשלה. קאזימיר פריאר ישב ראש. שר־העבודה ברטו התפטר משום שבית־המשפט להנהלה ולפיקוח קיבל החלטה בשאלת ערובות הרווחים של כמה מסילות־ברזל בניגוד לעמדתו. כל השרים חפצו ללכת בעקבות ברטו, לפי שהמצב נעשה בלתי־נוח להם. כאן איים קאזימיר פריאר בהתפטרותו הוא, אם כולם יעזבוהו כך לנפשו. השרים נאלצו להישאר, שאם לאו היה נראה הדבר כאילו רצונם להפיל את נשיא הרפובליקה, וכך הלכו אחר הצהרים אל בית־הנבחרים ובלבם תקוה, שיימצא שם רוב אשר ימנע מהם את האפשרות להמשיך בשלטון. והנה התרחש המקרה הנעים כי ז'ימל, הנאמן עד אז, התייצב נגדם. הוא הפיל את הממשלה, שלא היה נעים לה לעמוד…״

מקרה נעים? האם מקרה היה הדבר? ועתה ברור הדבר: גרעין השאלה הוא — ההיה ז'ימל נאמן או לא? רק תשובה נכונה על השאלה הזאת תוכל לגלות לנו את המהות האמיתית של המשבר. על נאמנותו מעידה העובדה, שמעולם לא עשה שירות גדול יותר לממשלה מאשר אז. נגד נאמנותו מעידה העובדה, שהעיף מבטי־אהבה אל הסוציאליסטים. אך האם לא באו אלה לכסות באמנות גדולה עוד יותר על הכוונה האמיתית של הדבר?

האם בגד איפוא בממשלה, או האם היה נאמן לה ביותר בשעה שלמראית־עין בגד בה?

פתאום מדברים על בחירות. החרדים מתנים את הצבעתם בעד התקציב בהעברת חוק הגיוס. סיעת "ישראל ביתנו" מאיימת שאם חוק הגיוס כן יעבור היא תפרוש מהקואלציה.  שר האוצר כחלון מאיים שאם התקציב לא יעבור, הוא יתפטר ויפרק את הקואליציה.

אבל חוק הגיוס הנוכחי מסתיים רק בספטמבר, ואמנם החוק הישראלי מגדיר שאם התקציב לא מאושר עד סוף חודש מרץ הכנסת מתפזרת והולכים לבחירות, אבל כחלון ממהר עכשיו להעביר באופן חריג את תקציב 2019, שיכול להמתין עוד שנה. אז מה העניין?

ייתכן שלנתניהו נוח ללכת לבחירות עכשיו. למה?

א. כי האופוזיציה נראית כפי שהיא נראית. מרצ עדיין בלי ראש (ובלי שני המועמדים הותיקים והמוכרים). מפלגת העבודה מגלה שגבאי, נכון לעכשיו, לא מתקרב להיות הכוכב שהיא חשבה שהיא מכתירה, ולפני בחירות היא עוד תצטרך לבחור רשימה לכנסת – סיטואציה רבת סכסוכים במקרה שבו יש צפי לאובדן מנדטים קיימים.

ב. ויותר משמעותי – חקירות נתניהו. מעבר לחקירות שמתנהלות עכשיו על כל עדי המדינה המעורבים בהן, ישנה עכשיו חקירה שהושלמה וממתינה להחלטת היועץ המשפטי לממשלה האם להגיש כתב אישום. עד היום, היה נהוג שראש ממשלה יתפטר אם מוגש נגדו כתב אישום. אבל אם נתניהו יפזר את הממשלה ויוביל לבחירות בתקופת הביניים הזו (והוא יכול לקבוע בחירות לטווח רחוק יחסית מההחלטה), הוא יכול להשיג שני הישגים במכה אחת: קודם כל, אני משער שהיועץ המשפטי יירתע מאוד מלהחליט על הגשת כתב אישום במהלך מערכת בחירות, צעד שיוצג ויוקע כהתערבות בוטה בבחירות. שנית, אם נתניהו ינצח באופן משכנע במערכת הבחירות (כפי שצופים הסקרים בימים אלו), הוא יוכל לטעון שהוא לא מחוייב להתפטר בעקבות הגשת כתב אישום, לאחר שהציבור בחר בו למרות שהיה מודע לחשדות נגדו.

ג. ויש עוד גורם שאולי משפיע ברקע – מתישהו, כנראה מעט לפני או מעט אחרי ההעברה המיועדת של שגרירות ארה"ב לירושלים, טראמפ צפוי כנראה לכנס ועידה אזורית באחת מבירות האזור (אומרים שקהיר), אליה יוזמנו מנהיגי האזור להצגת "עסקת המאה" שהוא יניח על השולחן. אני מודה שאני מתקשה לגבש דעה בשאלה האם טראמפ מתכוון באמת לקדם מהלך כזה ברצינות. אם לא, העניין יהיה פשוט מאוד: הוא יפרסם את ההצעה ויגיד לישראל ולאבו-מאזן לשבת למשא-ומתן ביניהם אם זה מעניין אותם. אבל הוא מתכוון לכך ברצינות (והמסע המדיני של יורש העצר הסעודי יכול לרמז למהלכים רציניים, תזכירו לי איפה נתניהו בימים אלה…), המשמעות היא שהוא יזמן את נתניהו ואבו-מאזן לועידה ויפעיל עליהם לחץ לא מתון להתחייב למתווה העסקה שלו. אם נתניהו חושש מצעד כזה, אין לו קלף הימלטות טוב יותר מאשר לקבל זמן קצר לפני הועידה המיועדת החלטה על קיום בחירות חדשות, שיכניסו את המערכת הפוליטית בישראל לסיטואציה שבה אין לו לגיטימציה להתחייב לשום מהלך מדיני עד שתוקם ממשלה חדשה, עניין של כמה חודשים, ועד אז במזרח התיכון אללה הוא אכבר. הכלב ימות, או שהפריץ ימות, או שיפרוץ איזשהו סכסוך שיעסיק את תשומת הלב, ושעת הכושר תחלוף.

האם יתממש אחד התרחישים האלה? לא יודע. אבל אם ממשלת נתניהו תתפרק בחודשים הקרובים ותקדים את מועד הבחירות, יהיה חשוב לזכור שזה לא יהיה דווקא בגלל בגידת הקואליציה, אלא אולי דווקא בגלל "בגידה" שהיא השירות הטוב ביותר.

2 מחשבות על “ריח בחירות? על התזמון המוזר של המשבר הקואליציוני

  1. ספק שהיועץ המשפטי יירתע מאוד מלהחליט על הגשת כתב אישום במהלך מערכת בחירות, זה הרגע שלו להשפיע ולשנות, הרי כל הכוונה פה היא להפטר מנתניהו, כתב אישום יפעיל לחץ רב על חברי האופוזוציה שישקלו אם כדאי להסתכן ולגבות את נתניהו. אם נתניהו יפרוש, כבר לא ממש חשוב מה יהיו תוצאות החקירות ניתן למסמס אותן למול ההגיון הבריא.

    אהבתי

  2. פינגבק: לא עסקה אלא מבחן – לקראת הצגת "עסקת המאה" | עמדת תצפית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s