להתעורר לבוקר סוער – מתישהו תהיה מלחמה בצפון

בשבתות שאני לא מטייל אני לא נוהג לקום מוקדם, אז כשאני התעוררתי רוב פרטי התקרית הבטחונית היו כבר בני כמה שעות, והפיד שלי כבר החל להתמלא בקריאות להתגייס למניעת מלחמת שלום נתניהו. אז אני מבקש לנסות לשים את הדברים בהקשרים הרלוונטיים: האזורי, ההיסטורי, הביטחוני, ואולי, בסוף-בסוף, הפוליטי. 

האזורי-ההיסטורי – למי שפספס כי היה עסוק בסוגיות מבקשי מקלט, ניצול מיני בבתי ספר לאמנות, דעתם של רבני ישיבת עלי בנוגע לנשים, הפגנות נגד שחיתות או סתם ריאליטי אסקפסיטי ללא יומרה פוליטית, מלחמה אזורית "חמה" מתנהלת במזרח התיכון לכל הפחות מאז הפלישה (השניה) של ארה"ב לעיראק, אי-אז בתחילת שירותו הסדיר של התצפיתן, בראשית המאה הנוכחית. כמדינה שהיא חלק מהאזור וכגורם שהוא שעיר-לעזאזל נוח לכל בעיה פנימית במדינות האזור במאה השנים האחרונות, ישראל מתקשה לא להיות מעורבת בה, למרות שבשנים האחרונות היא הצליחה באופן די מרשים להגביל את המעורבות שלה. למי שבכל זאת פספס את ההקשר האזורי-היסטורי, זה הזמן להפנות לשתי רשומות מרכזיות בהיסטוריה של עמדת התצפית, הסוקרות את המלחמה הקרה במזרח התיכון ואת התהליך המדמם של עיצובו מחדש.

הביטחוני – הרקע למלחמה הבאה בצפון ידוע כבר מעכשיו (כלומר, מלפני עשור) – מדובר באימפוטנטיות המוחלטת של ארגון האומות המאוחדות המהולל לאכוף את הסכם הפסקת האש שסיים את המלחמה האחרונה של ישראל בגזרה הצפונית. אותה מלחמה שנפתחה – למי שצריך תזכורת – בתקיפה חד-צדדית מאוד של הפרוקסי האיראני המקומי (שהשפעתו בלבנון מתחרה בהצלחה בהשפעתה של ממשלת לבנון עצמה) על שטחה הריבוני של ישראל, מעבר לקו הגבול הבינלאומי המוכר.

בהינתן האימפוטנטיות הזו באכיפת ההסכם שנועד למנוע את המלחמה הבאה על ידי מניעת חימושו מחדש של הפרוקסי האיראני, ישראל עשתה ועושה את מה שהיא רואה לנכון כדי לדאוג שהסיבוב הבא של הלחימה ייפתח בתנאים האופטימליים מבחינתה. אחד הדברים שמגדירים תנאים אופטימליים לפתיחת עימות צבאי, דרך אגב, הוא היותך הצד היוזם, שקובע את עיתוי ומיקום פריצת העימות בזמן ובמקום הנוחים לך. הגיון זה מכשיר גם תגובה תקיפה לפרובוקציות, במקרה ששיקול הדעת מגיע להבנה שהסיכון בהסלמה חמור פחות מאשר הכלת הפרובוקציות לשם דחיית העימות. למעשה, הוא מכשיר גם תקיפה ישראלית מקדימה אל מול איום איראני/פרוקסי איראני ממשי וקונקרטי סמוך לגבולות ישראל, תקיפה שתהיה לגיטימית לא פחות ממבצע "מוקד" המהולל, שהפך את המתיחות באביב 1967 מפוטנציאל סכנה ממשי לניצחון היסטורי.

האם זה מה שקרה היום בבוקר? לא, לפחות ככל הידוע לנו מהמידע שמתפרסם. בהנחה (שאין לנו דרך לבדוק) שלא מנוהל כאן מהלך הטעיה מכוון של הציבור הישראלי, התקרית הבוקר נפתחה בחדירה של מל"ט איראני לשטח ישראל, שייתכן שנועדה למשוך את מטוסי חיל האוויר הישראלי למארב נ"מ מתוכנן מראש. כלומר, מדובר בתגובה לפרובוקציה איראנית ולא ביוזמה ישראלית לפתיחה במלחמה.

הפוליטי – כאן ראוי לשאול שלוש שאלות:

א. האם נתניהו הראה עד כה נטיה פזיזה לסבך את ישראל בסבבי לחימה? מעמדת התצפית שלי התשובה היא לא. נתניהו גם לא מסתמן כמי שמעוניין בתדמית "מצביא הניצחון". אם כבר, הוא עסוק בתחזוקת תחושת איום, לא בביטולה.

ב. האם ייתכן שהפעם הוא שינה מדרכו בגלל איומי המלצות המשטרה בנוגע לתיקי החקירה הפתוחים נגדו? ייתכן, אבל

ג. האם סבב מלחמה כזה צפוי לשפר את מצבו של נתניהו בסוגיה הרלוונטית? סבב לחימה מוצלח (עניין לא מובטח בהקשר הנוכחי, במיוחד אם מניחים שהשיקול בבחירת העיתוי הוא הפוליטי ולא הצבאי) יכול לחזק את מעמדו הציבורי של נתניהו כמנהיג טוב. האם היא תביא לביטול תיקי החקירה נגדו או לשינוי מסקנותיהם? אני לא רואה את זה קורה. הרכבת יצאה מהתחנה. דחיה למשך תקופה הלחימה – כן. שינוי התוצאה הסופית – לא.

בכל מקרה, החשיבה החד-צדדית לפי כל מעורבותה של ישראל בהקשר האזורי מונעת מענייניו הפרטיים של נתניהו תוך התעלמות מההקשר הרחב נראית לי כמו חשיבה נאיבית וצדקנית במקרה הטוב, ופוליטיקה צינית במקרה הרע.

***

כהערת אגב – הפלת מטוס ה"סופה", הדגם המתקדם של מטוס ה-F-16 שמפעיל חיל האוויר, הוא כמובן ההיבט היותר חריג של התקרית הבוקר. אני חושב שהוא צריך להיות תזכורת חשובה לציבור הישראלי, שהתרגל לעליונות טכנולוגית ישראלית בלחימה מול אויביה – במסגרת המלחמה האזורית במזרח התיכון, נכנסים לזירה כלי נשק מתקדמים בעלי יכולות גבוהות מאלו שהיו בידי אוייבינו בשנים קודמות. המשמעות היא שסיבוב המלחמה הבא של ישראל צפוי להיות קשה יותר ממה שחווינו בעשורים האחרונים מול הפלסטינים (ממש לא כוחות) ומול חיזבאללה. כמו שכתבתי במהלך "צוק איתן", יש מקום לשינוי תודעתי בחברה הישראלית, שיפחית את תחושת היוהרה בציבור בנוגע לעליונות צה"ל ביחס לאוייבים שמסביב, ובהתאמה את ההלם כאשר גם הצד השני זוכה להצלחות. התגובות להפלת המטוס הבוקר יהיו מבחן לא רע ביחס לנקודה הזו.

 

5 מחשבות על “להתעורר לבוקר סוער – מתישהו תהיה מלחמה בצפון

 1. העיסוק בסוגיות מבקשי מקלט, ניצול מיני בבתי ספר לאמנות וכדומה נועד לשמור על השגרה, לסיע לנו לחשוב שאנחנו חלק מהעולם המערבי.
  האימפוטנטיות המוחלטת של ארגון האומות המאוחדות המהולל נובעת מחוסר עינין אישי של החברות בה. עליהן זה לא משפיע, הכל אינטרסים ולכל היותר הנטייה היא לכבות שרפות. כך היה מאז ומעולם. הסולידריות של אחרי מלחמות העולם פסה משכבר.
  הטיל שפגע במטוס הישראלי הוא מדגם מיושן שיצורו החל ב 1979, פשוט מקרה.
  בעידן המידע הגלוי ראוי שדובר צה"ל יהיה ישר יותר בדיווחים שלו מכיוון שהוא מאבד את האמינות שלו בעיני הציבור כשהוא מתפתל ומציג את האירועים בצורה לא משכנעת.
  לאירנים יש אינטרס לחמם את האיזור, הם נמצאים בתקופה של מהומות פנימיות על רקע כלכלי, הם תחת לחץ ממדיניות טראמפ. לחיזבלה ולסוריה אין עניין לחמם את הגיזרה, ביחוד לא כיום. הם סיימו מלחמה אחת ולא ימהרו לפתוח באחרת. בשביל הרבה מאד מקבלי שכר זה מקצוע והבטחת הכנסה והם ישמרו על המצב הקיים ועל משפחותיהם. השרירים שישראל עושה זה רק חלק ממדיניות של כלבי שכונה הנובחים אחד על השני, מלחמה בצפון אינה בלתי נמנעת.

  אהבתי

 2. שאלה לי אליך: בתור אדם שקול שרואה את המציאות נכוחה (לפי הפוסט לעיל) , האם אתה לא מתחלחל מזה ש"הפיד שלי כבר החל להתמלא בקריאות להתגייס למניעת מלחמת שלום נתניהו" ?

  אהבתי

 3. פסקה מהפוסט האחרון של אורי הייטנר:

  " * השנאה העיוורת טמטמה את מוחם – תופעה מכוערת ונפסדת מלווה את האירועים הביטחוניים בגבול הסורי-איראני – מסע הפרחת תאוריות קונספירציה מטורללות ומרושעות, על פיהן מדובר בספין של רוה"מ לקראת פרסום סיכום חקירתו בהמשך השבוע. מי שגרועים יותר מאלה שממציאים ומפיצים את התאוריות הללו, הם אלא שמאמינים להן. הם נמצאים כבר במצב תודעתי נורא – השנאה עיוורה את עיניהם וטמטמה את מוחם עד כדי כך, שהם מסוגלים כבר להאמין לכל דבר שקר על נתניהו, ללא שום בקרה ומחשבה, כאוטומטים. הם תמונת הראי של החסידים השוטים של נתניהו.

  מה הם טוענים, בעצם? שנתניהו שיגר מל"ט איראני והפיל מטוס ישראלי? אולי שהוא עצמו הטיס את המל"ט (מטוס ללא טייס) האיראני? עלובי נפש מנוולים.

  אפילו זהבה גלאון (!) כתבה ביושרה: "תיאוריות הקונספירציה שרצות עכשיו, לפיהן נתניהו מייצר מלחמה כדי להסיח את הדעת מחקירותיו, הן מופרכות ומיותרות. נתניהו ציניקן, אבל הוא לא דמות של נבל מקומיקס, והוא בטח שלא ארגן הפלת מטוס ישראלי רק כדי לדחות את המלצות המשטרה. הטענות האלה מעליבות ומקוממות."

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s