התעשרות או תספורת – מאחורי עסקה מפוקפקת

אחת מנפלאות הקפיטליזם, לנפלא ולרע, הוא יצירת היישות המשפטית של חברה שהיא נפרדת מבני האדם שמחזיקים בה ומנהלים אותה. להם יש רכוש פרטי, שכביכול לא קשור לחברה. אבל כשהם קונים לרכושם הפרטי חלק מחברה שבה יש להם בעלות, או מוכרים לידיה חלק מרכושם הפרטי, קורים דברים משונים. 

אפריקה ישראל הפסידה 2.4 מיליארד ש"ח ברבעון השלישי של 2016. זה סכום עצום. ממש ממש ממש עצום. על פניו, אם אפריקה ישראל היתה עסק ממש שמייצר דברים, ולא רק פירמידת שליטה בחברות  באמצעות חברת-על, אפשר לחשוב שמדובר בהתנהלות עסקית רעה ממש ממש. אבל זה לא כזה פשוט.

מה מקור ההפסד הזה?

מסתבר שאפריקה ישראל מכרה את חלקה ב"אפי פיתוח", אחת מחברות הבת שלה, לבעל השליטה באפריקה ישראל, לב לבייב, תמורת 550 מיליון ש"ח. איפה הקאץ'? שבספרים של אפריקה ישראל, החברה הזו היתה רשומה לפי שווי הרבה יותר גבוה. לא הצלחתי למצוא את הנתון המדוייק, אבל בכל מקרה, המכירה הביאה את אפריקה ישראל למחוק מהספרים שלה נכס בשווי 1.3 מיליארד ש"ח.

למכירה בהפרש ערך כזה יכולות להיות שתי משמעויות:

האחת היא שבעל השליטה מנסה לקנות בזול את מה שעוד שווה מהחברה שלו, ולהותיר אותה לקרוס כשהיא ריקה מנכסיה.

השניה, והיא הנכונה כנראה, היא שהחברה היתה רשומה בספרים של אפריקה ישראל לפי שווי מנופח, בזמן ששלושת נכסיה החשובים ביותר ברוסיה עמדו על סף שעבוד לבנק רוסי שלו היא הייתה חייבת 611 מיליון ש"ח.

בסופו של דבר, נראה שאפריקה ישראל היא גוויה פיננסית שממשיכה ללכת רק בגלל שהנושים שלה מעדיפים לנסות עוד להציל כמה פירורים לפני שיצטרכו לספוג עוד תספורת של מיליארדים. וכרגע לא נראית באופק אפשרות שהם לא יספגו תספורת כזו.

אבל לא צריך לדאוג ללב לבייב, כי גם אחרי כל התספורות, קשה לראות את התרחיש שבו בעלי החוב מעקלים לו את הבית ואת חשבון הבנק ומשליכים אותו לרחוב. זה דברים שעושים רק למי שחייבים 300 אלף ש"ח, לא למי שחייבים יותר משני מיליארד ש"ח. בסופו של דבר, השליטה בחברה היא שליטה בגוף זר. רק הרכוש של בעלי השליטה הוא אישי שלהם. החובות שהם לקחו בשם החברה הם של היישות המשפטית שבה הם שולטים.

למי שרוצה לקרוא קצת יותר, אפשר כאן, כאן, כאן, וכאן.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s