צבא עם עני

אחד הדברים המעניינים ביותר במפגש עם צה"ל, הן כחלק משירות סדיר או במילואים, והן במפגש איתו כמערכת ועם החיילים כחלק מעיסוק אזרחי שמביא למפגש כזה, הוא שבגלל מודל הגיוס הנרחב שלו, צה"ל הוא באמת מראה טובה למדי לחברה הישראלית. כלומר, אם שמים בצד את רוב החרדים, הערבים והבנות הדתיות. למעשה, צה"ל הוא אולי מימוש חזון החברה הישראלית "בניכוי החרדים והערבים" כפי שהציע נתניהו לראות. ייתכן שכשרוצים להבין את תמונת המציאות של החברה הישראלית והתהליכים שעוברים בה, התבוננות במה שקורה בצה"ל היא אינדיקציה טובה. במקרה הזה, אינדיקציה מדאיגה למדי.

במבט על המתרחש בצה"ל, אפשר לזהות כל מיני מגמות שעוברות על החברה הישראלית, כי צה"ל מקבל לתוכו חלק ניכר מתוצרי ההכשרה של אזרחים בישראל (כלומר, בוגרי מערכת החינוך), ואז נדרש להשתמש בכישורים שלהם כדי לבצע את המשימות שלו. למשל, אם לא נחשפת במפגש עם חניכי שנות שירות ומכינות קדם צבאיות לכך שגם מיטב הנוער הישראלי מתקשה מאוד בהבנת הנקרא (שילוב של חוסר מיומנות עם עצלות להערכתי, שניהם תוצרים של מערכת החינוך), אי אפשר יהיה לפספס את זה במפגש חינוכי בצבא. אם לא הייתן מודעות לרמת הבורות בנוגע לדברים הבסיסיים ביותר, שמנחילה בהצלחה מערכת החינוך במשך שתים עשרה שנות לימוד, תפגשו אותה בצבא. למשל, אם לא שמת לב שהחברה בישראל הולכת ומתפלגת למסגרות חברתיות המוגניות, תפגוש את זה בפעם הראשונה שמנסים להפגיש את מי שגדלו בסביבות לא מעורבבות ועכשיו נדרשים לפעול ביחד עם אנשים שדומים להם הם עדיין לא פגשו. למשל, אם לא היית מודע לפערים החברתיים ולקיטוב הסוציואקונומי, תגלה אותו בריבוד הסוציו-אקונומי של היחידות והתפקידים השונים בצה"ל.

והנה נתון מעניין, דווקא בגלל שהוא לא מסתדר עם התמונה הכללית של החברה הישראלית:

דובר צה"ל פרסם אתמול הודעה שאני קראתי כתבה עליה ב"דבר ראשון" (את הנוסח הכי פחות מעובד שלה, אם בכלל, אפשר למצוא כנראה באתר ערוץ 7), לפיה אחד מכל מחמישה חיילים נדרש לסיוע כלכלי. לפי דובר צה"ל:

נתונים אלה משקפים את היותו של צה"ל, כצבא העם, מראה לחברה הישראלית, כאשר לשורותיו מגויסים צעירים וצעירות מכל רחבי הארץ ומכל רבדי האוכלוסייה

ולפי הכתבה ב"דבר ראשון":

נתונים אלה מראים כי חיילי צה"ל אינם אוכלוסייה מובחנת מכלל הציבור הישראלי ומצבם זהה, למעשה, לזה של האוכלוסייה הכללית.

אבל כאן מגיע המקום שבו הקורא הביקורתי צריך להגיד: עצור!

הרי כולנו יודעים שהרכב חיילי צה"ל לא מייצג את "כל רבדי האוכלוסיה". למעשה, אנחנו יודעים שצה"ל כמעט ולא מגייס חיילים חרדים, ערבים, ובנות דתיות. פרט לבנות מהחלק היותר מבוסס של הציונות הדתית (שאר הבנות הדתיות המנצלות את הפטור מגיוס הן ברובן "מסורתיות", שבסולם הסוציו-אקונומי בישראל גם לזה יש מקום יחסית ברור), שלוש האוכלוסיות האלה הן אוכלוסיות עניות יותר במובהק ביחס לכלל החברה הישראלית. בנוסף, אנחנו יודעים שצה"ל נוטה לפטור משרות ביטחון ביתר קלות נוער מצוקה, ושאחוז הנשירה של חיילים כאלה מהשירות גבוה יחסית.

ולכן, אם טוענים שחלקם של העניים ("נדרשים לסיוע כלכלי") בקרב חיילי צה"ל זהה לחלקם באוכלוסיה, הרי שמשהו כאן לא מסתדר בנתונים. או שמשהו בנתוני החיילים הנדרשים לסיוע כלכלי לא מייצג את המציאות בצה"ל, או שהעוני והמצוקה בחברה הישראלית הרבה יותר רחבים ממה שהנתונים המקובלים מספרים לנו.

לגבי הנתונים, נראה שדובר צה"ל כולל בספירה שלו 3,500 מקבלי תשלומי משפחה. בתוך המספר הזה כלולים גם חיילים שמקבלים תשלום נוסף מתוקף זה שהם נשואים ו/או הורים לילדים. התופעה הזו קיימת עד כמה שאני יודע באופן כמעט בלעדי אצל חיילים חרדים או חרד"לים. במקרה הזה, הן אכן מייצגים לרוב אוכלוסיה ענייה, אבל רק מיעוט מתוכה. בנוסף, מקבלים סיוע כ-6,700 חיילים בודדים, שהעליה במספרם בשנים האחרונות מסוברת בעיקר בגידול במספר החיילים שעלו לארץ על מנת לשרת בצבא. במקרה של העולים, לפחות חלקם מגיעים ממשפחות לא עניות, אבל כצעירים בודדים בארץ הם בהחלט בסיטואציה של עוני, אם הם לא נסמכים על תמיכה כלכלית מהמשפחה שלהם. כך שגם עם ההסתייגויות שהצלחתי להעלות לגבי הנתונים האלה, אני לא בטוח שאפשר למצוא "ניפוח" של נתוני העניים בצה"ל.

בכל מקרה, אני ממליץ לכל מי שתוהה בעניין ויש לו גישה ישירה או עקיפה למפקד זוטר בצה"ל (מרמת מ"כ עד רמת מג"ד בערך), בסדיר או במילואים, להסתקרן לגבי מצב הת"ש ביחידה שלהם (תשימו בצד יחידות מובחרות). מהניסיון שלי, התשובות מדאיגות מאוד, והתחושה היא שהמצב החמיר בשנים האחרונות.

אז גם עם הסעיף התקציבי השני בגודלו ועסקת הסיוע הבטחוני לתעשיית הנשק בארה"ב, נראה שצה"ל הולך ומקבל את דמותו כצבא עם של עם עני.

2 מחשבות על “צבא עם עני

  1. מבלי לגרוע מהאמור לעיל, מניח שיש גם קטגוריה של משפחות מעמד-בינוני-נאבק שפיצחו את השיטה ומרגישים נוח להגיש בקשה תשמ"ש ואולי לא היו מוגדרים "עניים" מחוץ לצבא. (גרושות/חד-הוריות כדוגמה)

    אהבתי

    • וכרן מגיע המקום לשאול, אם מקבלים את ההנחה שהצבא מקל יותר מבט"ל בהגדרות שלו (אולי אנסה לברר את זה), באיזה מקום הגדרת העוני משקפת טוב יותר את המציאות

      אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s