המדריך להתעשרות בישראל – פרק ב' – אווזת הזהב של "דוראד"

בסדרת הרשומות "המדריך להתעשרות בישראל" אציע דרכים איך לעשות כסף, הרבה. ובפרק השני – להלוות כסף לתחנת כוח בבעלותך. חושבים שזה דימיוני? תתפלאו.

ובכן, הזמן שלנו יקר, ולכן נתחיל מהמדריך הפשוט:

א. בנה ביוזמת הממשלה תחנת כוח פרטית, כדי לייצר תחרות במשק החשמל.

ב. כדי להבטיח את ה"תחרות", המדינה תאלץ את המתחרה העיקרית שלך לרכוש גז טבעי במחיר מופקע וצמוד למדד האמריקאי, בזמן שאתה יכול לקנות גז טבעי במחיר זול יותר (גם אם עדיין מוגזם).

ג. היא גם תחייב את המתחרה לקנות ממך את זמינות פוטנציאל הייצור של חשמל שלא תצליח למכור.

ד. וגם תחייב את המתחרה למכור לך חשמל משלה אם התחייבת למכור יותר ממה שאתה יכול לייצר.

ה. היא גם תחייב את המתחרה לדאוג להחזיק פוטנציאל ייצור רזרבי לאספקת חשמלה מלאה בשעות ביקושי השיא, מה שאתה לא מחוייב לו.

ו. וגם תחייב את המתחרה להעביר את החשמל שאתה מייצר ללקוחות שלהם אתה מוכר דרך תשתית ההולכה שלה (תמורת תשלום).

ז. העבר חלק ניכר מההון הדרוש למימון בניית התחנה אותו גייסת מהבנקים והציבור בריבית נמוכה יחסית דרך הלוואת בעלים בריבית קצוצה של 10% לשנה (בעולם שבו סביבת הריבית היא 0% [לפחות לעסקים פיננסים. לריאליים היא יותר]). לא ברור לי עד הסוף מה בדיוק הטריק כאן, אבל אני חושד שהוא מכוון להבדלים שבין מיסוי על דיבידנד למיסוי על הכנסות מריבית, ואולי להעברת חלקים גדולים יותר מהרווח לשותפים זוטרים יחסית בתחנה.

ח. אם אתה לא מסוגל לקבל רישיון ולבנות תחנת כוח פרטית – עבוד ממש קשה, גם אם השכר נמוך, התנאים רעים והביטחון התעסוקתי רעוע. בטוח שלא תתעשר מזה, אבל לפחות לא יוכלו לטעון שזה בגלל שאתה עצלן או מפונק.

***

חושבים שזה דימיוני? זה לא. זה בדיוק מה שקרה בתחנת הכוח הפרטית של חברת "דוראד", השניה בגודלה בישראל. היא כל כך מוצלחת, שהיא החזירה חלק גדול  בהרבה מהלוואת הבעלים ממה שצפתה שתוכל להחזיר בשלב הזה. לא סתם גדול בהרבה. יותר מכפול: 360 מיליון ש"ח במקום 130 מיליון ש"ח, וזה לאחר שנתיים של הפעלה. ברבעון הראשון של 2016 היא הציגה רווח של 44 מיליון ש"ח, וזה בגלל שמדד המחירים (שאליו צמודות ההלוואות שממנות אותה) ירד במידה מתונה יותר מזו שבה הוא ירד ברבעון המקביל של 2015, בו הרוויחה כ-66 מיליון ש"ח. נראה שבשם "התחרות" שהמדינה מעודדת נגד חברה בבעלותה, היא מבטיחה ליצרני החשמל הפרטיים מציאות של רווחים גדולים ומוגנים. את זה אפשר לראות בצורה בולטת אפילו יותר גם במקרה של תחנת הכוח opc של עידן עופר, שהרוויח בתוך שנה וחצי מהפעלתה כ-370 מיליון ש"ח, מה שמייצג החזר של כרבע ממה שהושקע בה (וזה יותר ממה שהבעלים השקיעו בה כהון עצמי) בתוך שנתיים בלבד!

כך, במקום לספק לאזרחים חשמל במחירי עלות (או לגבות מהם "מס" ולייצר הכנסות למדינה באמצעות גביה של מחיר גבוה ממחירי העלות) באמצעות חברת החשמל המעולה שלה, החליטה המדינה להעמיס על החברה נטל עצום של חובות שמייצרים עלויות מימון בגלל ההחלטה לממן את השקעות חברת החשמל באמצעות גיוס חוב במקום באמצעות אשראי או אפילו ערבות מדינה.  המימון באמצעות חובשמייקר את החשמל לכולם ומייצר רווח לגורמים שמלווים את הכסף. למעשה, פחות או יותר כל "הרווח" שחברת החשמל היתה אמורה לייצר לתקציב המדינה, כלומר לציבור, עובר היום בצורת תשלומי ריבית ופרעון חובות לבנקים ולמחזיקי האג"ח. במקביל המדינה כבלה את חברת החשמל להסכם רכישת גז במחיר מופקע (ומובטח) ממונופול פרטי והותירה אותה אחראית בלעדית על זמינות מלאה של חשמל בישראל, וכך איפשרה לתחנות הפרטיות "להתחרות" בה כשהן משוחררות מהכבלים שבהם כבלה אותה המדינה, ולהרוויח מהיתרון המובטח שההמדינה הקנתה להן.

והנה עוד ארבעה דברים שגיליתי על דוראד לקראת סיום הכתיבה, בזכות הכתבה הזו:

א. היזמית המובילה בהקמת תחנת הכוח "הפרטית" דוראד היא בכלל חברת קצא"א, שהיא חברה ממשלתית. השותפה הבאה בגודלה היא חברה זרה מטורקיה.

ב. שני היזמים הפרטיים הישראלים בתחנה היו שותפים זוטרים יחסית, מה שלא הפריע להם למשוך 50 מיליון ש"ח כל אחד כ"דמי ניהול וייזום" כאשר הושלמה הכנת המימון לפרוייקט, עוד בטרם הוקם.

ג. תחנת הכוח הוקמה על קרקע שהמדינה נתנה בחינם ובלי מכרז.

ד. אלי ציפורי, רגע לאחר הפעלת התחנה, צפה שלמרות שהיזמים מקטרים, הדו"חות שלהם ידברו בעד עצמם בשנים הבאות. כך שאין כאן שום הפתעה.

בסופו של דבר, אם תעשו בדיקה איך התעשרו האנשים העשירים באמת בישראל, תגלו שהם לא התעשרו מאיזו יזמות פורצת דרך ובטח שלא מעבודה קשה. הם התעשרו בעיקר בעזרת יזמויות מהסוג שמתואר פה ויתואר בפרקים הבאים, או מגזירת אחוזים על עריכת החוזים הכרוכים ביזמויות כאלה.

 

2 מחשבות על “המדריך להתעשרות בישראל – פרק ב' – אווזת הזהב של "דוראד"

  1. פינגבק: על סדר היום: קרטל הגז, תכסיסי שיווק קטלניים, ויוסי בכר חושף נסתרות | עמדת תצפית

  2. פינגבק: תוצאות ההפרטה – גונבים את המדינה | עמדת תצפית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s