המדריך להתעשרות בישראל – פרק א' – קצבאות הילדים

בסדרת הרשומות "המדריך להתעשרות בישראל" אציע דרכים איך לעשות כסף, הרבה. ובפרק הראשון – ניהול קצבאות ילדים כתיק השקעות. חושבים שזה דימיוני? תתפלאו.

ובכן, הזמן שלנו יקר, ולכן נתחיל מהמדריך הפשוט:

א. נהל או החזק בשליטה בקופת גמל. אם אינך יכול לעשות זאת, נסה לפחות לנהל או להיות בעל שליטה בבנק או בחברה פרטית גדולה מאוד.

ב. המדינה תיקח 50 ש"ח שהיו אמורים להתווסף לכל קצבת ילדים מינואר 2017, ותפקיד אותם בידיך. בסה"כ כ-2.65 מיליארד ש"ח בשנה (הראשונה, ומכן זה הולך ועולה עם הדמוגרפיה). הורים שמעוניינים בכך יוכלו לבקש ש-50 ש"ח נוספים ייגרעו מקצבאות הילדים שלהם ויופקדו גם הם אצלך. את הכסף שתנהל לא ניתן יהיה למשוך ב-18 השנים הקרובות, והמדינה תיתן תמריץ לא למשוך אותו במשך 3 שנים נוספות.

ג. גבה מהמדינה דמי ניהול עבור ניהול הכספים שהופקדו תחת שליטתך.

ד. אם הנך בעל שליטה בחברה פרטית גדולה, הנפק אג"ח. בקרוב יוזרמו לשוק ההון 2.65 מיליון ש"ח בשנה (כמו שציינתי, עם גידול מספר הילדים לאורך השנים יגדל גם הסכום) שיחפשו במרץ אפיקי השקעה. הניסיון מראה שהגופים המנהלים אותם מוכנים להשקיע גם בחברות שההשקעה בהן מסוכנת, ולאחר מכן מתפשרים על "תספורות" על מנת להציל חלק מכספי החוסכים.

ה. אם אתה לא מחזיק באחד מהתפקידים שצויינו למעלה – עבוד ממש קשה, גם אם השכר נמוך, התנאים רעים והביטחון התעסוקתי רעוע. בטוח שלא תתעשר מזה, אבל לפחות לא יוכלו לטעון שזה בגלל שאתה עצלן או מפונק.

***

חושבים שזה דימיוני? זה לא, וכבר כתבתי על זה כשזה היה בשלב מוקדם יותר בסעיף ט' כאן, רק שאז הערכתי מאוד בחסר את הסכום המדובר. המדינה, במקום להוסיף 50 ש"ח לקצבאות הילדים כפי שהוסכם בהסכמים הקואליציוניים, הולכת להפקיד אותם עבור הילדים בקופות גמל או בבנקים בתוכנית סגורה ל-18 שנים. בשורה התחתונה, מדובר בהעברת כספים שנועדו לקצבאות הילדים, בהיקף עצום, אל שוק ההון והגופים הפיננסיים. זה מהלך בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים, למשך עשרות שנים, שיהיה שווה עשרות מיליונים לשוק ההון רק בדמי ניהול.

דרך אגב, דמי הניהול טרם נקבעו, וייקבעו במכרז. יהיה מעניין מאוד האם בין הגופים הספורים שמנהלים את הרוב הגדול של קופות הגמל תיווצר תחרות אמיתית שתבטיח דמי ניהול נמוכים (בכל מקרה הכנסה מובטחת) או קרטל מחירים שיאפשר להעביר יותר מקצבאות הילדים האלה ישירות אל בעלי קופות הגמל ופחות אל החסכונות עצמם.

בנוסף, זה מהלך שמעביר עשרות מיליארדים מהצריכה הישרה והביקוש המיידי בשוק אל הספקולציות של שוק ההון ואל השקעות בחברות ענק ובמניות שחלק ניכר מהן מהווה ייצוא השקעה מהמשק הישראלי לחו"ל.

אם תעשו בדיקה איך התעשרו האנשים העשירים באמת בישראל, תגלו שהם לא התעשרו מאיזו יזמות פורצת דרך ובטח שלא מעבודה קשה. הם התעשרו בעיקר בעזרת יזמויות מהסוג שמתואר פה ויתואר בפרקים הבאים, או מגזירת אחוזים על עריכת החוזים הכרוכים ביזמויות כאלה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s