פרחי אולי – הסיכום המסורתי לעונה של מכבי תל אביב

סיכום לעונה גדולה, הגם שהסתיימה ללא תארים.  מי שלא מתעניין בספורט, מוזמן לוותר. תגובות לא ענייניות בנוגע לנושא ותגובות קנטרניות מאוהדי קבוצות אחרות לא יתקבלו בברכה.

פִּרְחֵי-אוּלַי / רחל

 

עַל עֲרוּגוֹת הַגָּן, בְּנוֹף טָלוּל וָחָם

פִּרְחֵי-אוּלַי גָדְלוּ רַעֲנַנִּים;

כַּטּוֹב בַּגַּנָּנִים יָדַעְתִּי לְטַפְּחָם,

כַּטּוֹב בַּגַּנָּנִים!

לקראת כתיבה הרשומה הזו, הלכתי להסתכל ברשומות סיכום העונה הקודמות, ולשמחתי מצאתי שם רשימת מטרות שסימנתי לעונה הזו, שיכולה להיות נקודה טובה להתחיל ממנה:

אליפות רביעית – לא הושגה.

שלב בתים באירופה (אלופות/ליגה אירופית בהתאם להגרלה) – הושגה בהחלט.

דאבל שני רצוף (כתבתי שיהיה נחמד) – לא הושג.

הדחה מוקדמת מגביע הטוטו – הושגה בצורה מושלמת, כלומר ניצחון בדרבי והפסד בשני המשחקים האחרים.

המשך הפרוייקט של גולדהאר – נראה שממשיך.

התבזות של הפועל ומריבות של בניון עם רוני לוי חיפה – הושגה.

א. אז מה קרה לנו השנה – כמו שכתבתי, מכבי עשתה עונה גדולה. אמנם היא נגמרה בלי תארים (אם לא סופרים העפלה לליגת האלופות), אבל היא היתה עונה גדולה. היתה לנו את ההגנה הטובה בליגה (ביחד עם באר שבע), את ההתקפה הטובה בליגה (הרבה יותר משל באר שבע), והפער בין הסיום המאכזב הזה לבין עונה מצויינת (גביע), או היסטורית (אליפות או דאבל) היה כחוט השערה או החלטת השיפוט. מבחינת איסוף הנקודות, זו היתה הקבוצה השניה בטיבה של מכבי בארבע השנים תחת קרוייף, אחרי הקבוצה הפנטסטית של סוזה. בכל עונה אחרת, סביר שזה היה נגמר באליפות, רק שהשנה עמדה מול מכבי יריבה מצויינת באמת בדמותה של באר שבע, שעלתה בפעם האחרונה למקום הראשון 50 דקות לפני סוף העונה, והבטיחה אותו רק 13 דקות מסיום העונה. אבל הפער הזעום הזה, שגרם לכך שמכבי סיימה עונה בלי תואר, היה בסיטואציה שבה נראה שהפועל מיצתה 100% מהפוטנציאל שלה, ומכבי היתה אולי באזור ה-70%.

וְלַיְלָה בְּלֵילוֹ – זָקִיף עַל הַמִּשְׁמָר

בְּשַׁעֲרֵי הַגָּן לְלֹא לֵאוּת

סַכּוֹתִי עַל צִיצַי בִּפְנֵי רוּחָהּ הַקַּר,

רוּחָהּ שֶׁל וַדָּאוּת.

ב. נקודות החולשה – כתבתי שמכבי מיצתה 70% מהפוטנציאל שלה. הכוונה היא פחות לפונטציאל של הסגל, ויותר לפוטנציאל של המועדון. ביחס לסגל שלה, מכבי עשתה הרבה מאוד: בהגנה, סבלנו מההתאקלמות של ראיקוביץ (מובנת בהחלט בהתחשב בגילו ובמעבר שעשה), מטל בן-חיים, מפתיחת עונה לא מוצלחת של גרסיה, מהיעדר מגן שמאלי (בן-הרוש היה בינוני לכל היותר וריקן השתדל). בקישור סבלנו מפציעה ארוכה של נוסא איגיבור ומחסרון מחץ (פרט לזהבי). בהתקפה סבלנו מאווירת העס"ק של ברק יצחקי, מעדן בן-בסט ומכשלון מוחלט כפול בעמדת החלוץ הזר (ראדוניץ החמיץ בשני משחקים ונפצע, סה נפצע, אח"כ לא הצליח להבקיע מספיק, ואז נפצע/הוצא מההרכב שוב). בנוסף, מכבי שיחקה כמות גדולה מאוד של משחקים העונה, הרבה יותר מהיריבות שלה. ביחס לכל זה, ההעפלה לליגת האלופות היתה הישג פנטסטי (צריך לזכור שמכבי לא הרשימה נגד הקבוצה ממאלטה, וכמעט הודחה מול פלזן לפני ההופעה ההירואית מול באזל. בשלב הבתים היא סבלה מהגרלה קשה וסיטואציה שבה בכל משחק היה ליריבה אינטרס חזק לנצח), וגם התוצאות בליגה היו טובות מאוד בצירוף העפלה לגמר הגביע. כמו שציינתי, ההבדל בין האכזבה הזו לעונה היסטורית היה כחוט השערה. אבל בחלק ניכר ממשחקי ליגת האלופות מכבי עלתה עם שני זרים בלבד, וזה מעיד על כשלון בבניית הסגל. גם התלות הגדולה ביכולת ההבקעה של זהבי (וזה מה שהיה חסר בסוף העונה ביחס לחלקים הקודמים) מעידה לא מעט על חולשת הסגל שמסביבו.

הבעיה השניה היתה בעיה מנטלית – כמה שעות לפני שג'ורדי אמר את זה בראיון לאתר הרשמי, אמרתי לאוהד מכבי אחר, שלמכבי היה חסר הקילר-אינסטינקט, והיה אפשר לראות את זה כבר בהפסד המשחק המיותר על תואר אלוף האלופים מול קריית שמונה בתחילת העונה. בשנים האחרונות, מכבי ידעה לנצח ברגע האחרון משחקים שהיא היתה צריכה, ובאופן כללי היא ניצחה את המשחקים החשובים. אבל העונה, מאז ההעפלה לליגת האלופות, הניצחון על ביתר בבלומפילד היה היוצא מהכלל המעיד על הכלל. מכבי ניצחה רק אחד מהדרבים, וגם זה בקושי. מכבי לא ניצחה את ב"ש בשלושת המשחקים המכריעים של העונה, והצליחה אפילו להפסיד לחיפה בגמר הגביע. מאז המשחק מול בית"ר, התחושה היתה שאם מכבי לא מצליחה להבקיע עד הדקה ה-30, היא כבר לא תבקיע. זה מאוד שונה מהתחושה בעונות הקודמות.

אַךְ הִיא מָצְאָה סוֹדִי וַתַּעֲרִים עָלַי,

אַךְ הִיא שָׁקְדָה מְאֹד עַל גְּזַר-הַדִּין;

לָתֵת כְּבֵית-עָלְמִין אֶת גַּן שַׁעֲשׁוּעַי,

לָתֵת כְּבֵית-עָלְמִין.

ג. ממלכת אי-הודאות – מכבי נכנסת לקיץ הכי מעניין בשנים האחרונות, ללא ספק. הסיבה לכך היא שיש בה הרבה יותר אי-ודאות מאשר ודאות. גם זה, דרך אגב, אחד המחירים על אובדן האליפות והגביע. אפשר לראות את זה בסקירה פשוטה, שמראה שמכבי הולכת לעבור מהפכה בקיץ:

בשדרה הניהולית, המנכ"ל עוזב. המאמן עזב (פעם שישית בשלוש עונות. זו תופעה של יורדות ליגה בדרך כלל), ג'ורדי קרוייף, בהנחה שישאר, נכנס לעונת החוזה האחרונה שלו.

בסגל השחקנים: ספק אם השוער ראיקוביץ ישאר. הייתי שמח לראות אותו ממשיך במכבי כי הוא שוער מצויין שגם שילמנו עליו שכר לימוד, אבל הוא יכול למצוא די בקלות קבוצה טובה יותר באירופה, ולקבל את החשיפה שהוא צריך בשביל קידום הקריירה שלו. היתרון פה הוא שמכבי תרוויח 2 מיליון יורו לפחות במקרה שיימכר. לא רע בשביל פחות מעונה, ואני בטוח שזה היה חלק מהשיקולים ברכישה שלו. שני השוערים האחרים כנראה ישארו, אבל זה לא ממש חשוב, כי אם ראיקוביץ יעזוב, מכבי צפויה להביא שוער ראשון אחר.

בהגנה, אלי דסה כנראה ישאר, ויחסית לליגה הישראלית הוא מגן ימני טוב. טל בן-חיים לא ימשיך. קרלוס גרסיה (עשה חצי שני טוב, אבל כבר בשלהי הקריירה ומול חלופה טובה לא בטוח שכדאי שימשיך) בסימן שאלה. איתן טיבי סיים חוזה ועדיין לא חתם על חוזה חדש. בגיל 27 זו נקודת זמן מצויינת עבורו לחפש קבוצה באירופה. אבי ריקן מוזכר כמועמד לעבור לחיפה (ולא רוצה) כחלק מעסקה על טווטחה, ובכל מקרה הוא לא באמת מגן שמאלי.

בקישור, ספק אם נוסא איגבור ישאר (ואם כדאי שישאר), ואני מבין שגם שלומי אזולאי (שלא הצליח להשתלב באמת ברוטציה) בספק. אני מעריך שדור פרץ, דור מיכה (אחרי ארבע עונות, נראה שמה שראינו ממנו זה גבול היכולת שלו), גל אלברמן (מצויין כרגיל, עם סימן שאלה כמה יוכל להמשיך ברמה הזאת) והאריס מדוניאנין ישארו. שאלת המפתח כמובן היא העתיד של ערן זהבי. אם הוא לא יישאר, כל הקבוצה צריכה להיבנות מחדש.

בהתקפה שממה – אני לא אתפלא אם טל בן חיים ישאר (בשלהי העונה נראה שהראש שלו מסתדר קצת, אבל הוא עדיין שחקן עם הרבה מהירות ומעט גיוון) אבל ברק יצחקי סיים את הקריירה גם אם יישאר בסגל. בן-בסט חייב לעזוב לטובת כל הצדדים. אורלנדו סה כנראה לא ישאר. מכבי תהיה חייבת לעשות רכש משמעותי בעמדת החלוצים המרכזיים.

במגרש – מכבי נפרדת לשלוש שנים מבלומפילד ועוברת לנתניה (נדמה לי שהיא גם צריכה לשחק איזה משחק רדיוס אחד בתחילת העונה). בלומפילד היה איצטדיון ביתי מאוד, ויהיה מעניין מאוד לראות איך מכבי תתאקלם באיצטדיון חדש (ואיפה היא תשחק את משחקי הרדיוס שלה…).

בלוח השנה – בגלל הפסד הגביע מכבי תחזור לשחק כבר ב-30.6 באירופה, מה שמשאיר לשחקנים שלה שבועיים (לשחקני הנבחרת) או שלושה בלבד למנוחה, ולקרוייף ולמאמן החדש מעט מאוד זמן לבנות את הסגל ולהכין אותו. אני מניח שחלק מהרכש ימתין לשלבים מעט יותר מאוחרים, כשיתברר אם מכבי תגיע לשלב הבתים של הליגה האירופית. בנוסף, זה אומר שהעונה הקרובה תהיה ארוכה מאוד, ואם מכבי לא תיכשל במוקדמות הליגה האירופית, גם עם כמות משחקים גדולה מאוד.

ד. מטרות לעונה הבאה

1. הלחם והחמאה, ה-א' וה-ת' – מכבי צריכה לקחת את האליפות. היא תיבנה לזה. כולם יצפו לזה, ואם מכבי של מיטש גולדהאר וג'ורדי קרוייף תפסיד שתי אליפויות ברצף, זו תהיה מכה קשה מאוד לפרוייקט הזה. זה לא יהיה קל: סביר להניח שבאר שבע תשאר קבוצה חזקה מאוד עם איצטדיון מצויין, ואני לא מאמין שהיא תעפיל לליגת האלופות, אז גם לא צפויה לה עונה עמוסה מאוד. מכבי חיפה סיימה את העונה בטעם טוב, נפרדה מבניון, ואני לא אתפלא אם תהיה פקטור רציני בעונה הבאה. מהפועל המקוצצת וביתר של טביב אני פחות דואג. בשורה התחתונה – המטרה הראשונה, העיקרית והיחידה שחשובה באמת היא להחזיר את האליפות.

2. הליגה האירופית – קבוצה בדרג שמכבי רוצה להיות צריכה להגיע לשלב הבתים של הליגה האירופית, מה גם שהיא תהיה מדורגת כנראה בכל סיבובי המוקדמות. מכיוון שזו הליגה האירופית ולא ליגת האלופות, אני חושב שבהגרלה סבירה היעד יכול להיות גם העפלה משלב הבתים אל 32 הגדולות, ובכל מקרה להיות חזק במאבק על זה.

2 ב' (כי זה בדרגת חשיבות דומה). המשכיות – להביא מאמן שישאר גם לעונה הבאה, ולהצליח לבנות שלד חזק לסגל שממשיך הלאה לפחות עונה נוספת. מן הסתם אליפות תגדיל מאוד את הסיכוי להשגת המטרה הזו, וכישלון יקטין אותו. השנים האחרונות הוכיחו שיציבות הסגל חשובה יותר מיציבות המאמן, ועדיין, הייתי מאוד שמח לראות את בוס מוביל במכבי סגל שהוא מעורב בבנייה שלו, ולא רק מוציא את המירב מהסגל המוגבל שהוא מצא כאן.

3. גביע – תוספת נחמדה, אבל לא הכרחית. יקטין קצת את הקושי אם לא ניקח אליפות.

4. גביע הטוטו – כמו בעונה הקודמת: ניצחון בדרבי (אם יהיה) והדחה מוקדמת ככל האפשר כדי להקל על העומס.

ה. למה זה טוב? – יום שלישי של גמר הגביע היה סיוט. פקקים כל הדרך לירושלים, משחק נורא. עונה שנגמרה בלי כלום וחזרה ארוכה הביתה. בימים שאחרי הפסדים כואבים אתה פוגש אנשים מסוגים שונים: מי שאוהדים את הקבוצה שלך, לא צריכים לדבר. מספיקה החלפת מבטים, ואחר כך אפשר אולי לקטר על הקבוצה, להשמיץ את השופט ולבכות את ההחמצות. אוהדי קבוצות אחרות יעקצו אותך. אם הם חברי אמת, הם יעשו את זה ברוח טובה. הכי גרועים אלה אנשים שעוקצים אותך למרות שהם לא אוהדים אף קבוצה (ולכן לא לוקחים סיכון הדדי). ויש את אלה שהם לא אוהדי ספורט, שמנסים להבין בזהירות עד כמה זה כואב ולמה בכלל אתה צריך את כל זה, ועוד טיפוס אינטליגנטי כמוך.

חשבתי על זה בשנים האחרונות, ובימים האחרונים חשבתי גם למה אני בכל זאת מרוצה מהעונה הזאת, והתשובה שלי היא שאהדת הספורט, לפני שהיא השמחה או הכאב, היא הקפיץ הרגשי הזה שאתה מותח שוב ושוב, ויודע שבסוף המשחק הוא ישתחרר, לכאן או לכאן. אם זה לא היה נורא כל כך ברגעי הקשים, זה גם לא היה טוב כל כך ברגעים הגדולים.

והעונה הזאת היתה נהדרת, עם המון רגעים למתוח את הקפיץ חזק חזק, ולקוות שהוא ישתחרר לטוב. היא היתה עונה ארוכה ומתישה. אני כבר לא יכול לחכות לעונה הבאה.

אף פעם לא מתאייש
זה ממלא ת'חיים
ואם אתה חלק מזה
אתה לעולם לא תבין*

*הבית הזה, בשונה מהקודמים, לא שייך לשיר של רחל, אלא לשיר אוהדים של מכבי.

2 מחשבות על “פרחי אולי – הסיכום המסורתי לעונה של מכבי תל אביב

  1. לייק
    בעיקר עזרת לי להבין מעט טוב יותר לשם מה לי הסבל הזה… לראשונה זה שנים בעונה הזו לפחות שבע פעמים כיביתי טלוויזיה בדקה ה-50. אמנם זה פגע בהתרגשות של הנצחון על בית"ר 2-3, אבל זה חסך כאב לב ועצבים מיותרים לנוכח הרכות של מיכה, הבנאליות של טב"ח, המסירות הלא מדוייקות עד כדי צעקה של דסה ואת המערכים הזהירים של בוס ושל זה שהיה לפניו. אליפות לא לוקחים ב70% אחזקת כדור… וכפי שכתבתי בוואטסאפ, עדיף שלושה נצחונות על חודו של שער מאשר כמה נצחונות מפוארים, 0-6, 0-5 וכן הלאה. ובכל זאת אשאר איתך גם בעונה הבאה, אם כי אני משנמך את מעמדי לאוהד מכבי בינוני ומטה.

    אהבתי

  2. פינגבק: שנה טובה ה'תשע"ז | עמדת תצפית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s