הפוליטיקה האמיתית ועוד קצת

בזמן שהזירה "הפוליטית" בישראל העבירה עוד שבוע במשחק החביב עליה של הטרלה מימין כדי להנות מהצווחות מ"שמאל", וצווחות מ"שמאל" כדי לשמוע הכחשות והתממות מימין, מאחורי הקלעים והרחק מתשומת הלב הציבורית, מתנהלת הפוליטיקה האמיתית, זו שפעם נהגו לכנות גיאו-פוליטיקה.

מבזק קטן, זה מה שהקדיש אתר החדשות הפופולרי בישראל למפגש הפסגה של נתניהו בניקוסיה עם ראש ממשלת יוון ועם נשיא קפרסין, שקדם לו לא מזמן ביקור של ראש ממשלת יוון בארץ. אבל לכל מי שטורח לשים לב, צריך להיות ברור, ואולי דווקא בגלל הפרופיל התקשורתי הנמוך, שהמהלך הזה הוא לא עניין זניח, אלא צעד משמעותי בהתנהלות האזורית של ישראל.

ישראל יכולה במצב הנוכחי לתמרן ולבחור בין 3 צירי שיתוף פעולה עיקריים, בעיקר בהקשר תחום האנרגיה של מזרח הים התיכון:

א. יוון וקפרסין, שגם במים שלה התגלו לאחרונה תגליות גז משמעותיות, וחיבור של השדות הישראלים אליהן ומשם בצנרת ליוון יצור אפיק לייצוא גז בכיוון אירופה.

ב. מצרים (וברקע ערב הסעודית), שהסתמנה בעבר כפוטנציאל הן להיות יעד לייצוא גז (מה שנראה פחות סביר בתקוה האחרונה) והן כנקודת חיבור למפעל הנזלת גז שממנו הוא ייוצע לאירופה.

ג. תורכיה, כיעד לייצוא גז.

בגלל הסיטואציה הכללית באזור, די ברור שבחירה במסלול אחד משמעותה ויתור על מסלולים אחרים. האופציה המצרית והאופציה היוונית אולי יכולות לעבוד במקביל, אבל לתורכיה יש מתח הן עם יוון וקפריסין (בגלל ההיסטוריה של תורכיה ויוון, והפלישה התורכית לקפריסין), והן עם מצרים (בגלל שתורכיה היא גורם מרכזי בציר "האחים המוסלמים", שתומך במי שהמשטר במצרים מזהה כאוייביו הן במצרים עצמה והן ברצועת עזה). לבחירה במסלול אחד יכולות להיות תגובות משמעותיות מצד הגורמים במסלולים שייזנחו, כשמבחינת יוון ומצרים, בחירה ישראלית באפיק התורכי צפויה להתבטא בהרעת היחסים עם ישראל ובהתייחסות למצב בסוגיה הישראלית-פלסטינית (אפשרות להכרה יוונית בפלסטין, וטרפוד מצרי של יוזמה אזורית), ובחירה באפיקים האחרים תבטיח כנראה את המשך הנתק ביחסי תורכיה-וישראל והמשך הגיבוי של תורכיה לחמאס. ברור שהשיחות בין ישראל לתורכיה בנוגע להסדרת היחסים לאחר תקרית המאווי-מרמרה מתנהלת בהקשר הזה, ולא סתם הסכמה בין הצדדים נקשרת גם בבקשה ישראלית להפסיק את פעילות החמאס מתורכיה, ולצד בקשה תורכית (שפוגשת תתמיכה גם בישראל) לאפשר לה לפתוח נתיב ימי באחריותה לרצועת עזה – מהלך שיקל על מצוקת התושבים ויבסס את משטר החמאס, וכנראה יבסס את האינטרס שלו במאזן כוחות מתוח וחיכוך סמלי מול ישראל, על חשבון עימות ממשי.

על רקע הסיטואציה הזו והאפשרויות השונות שהיא מזמנת, אפשר להבין התבטאויות שונות בזירה הפוליטית המקומית, כמו זו של שרת המשפטים שקד, שמצאה לה זמן לדרוך על היבלת התורכית ולדרוש תמיכה ישראלית בהקמת מדינה כורדית עצמאית גם על חשבון פגיעה בתורכיה. כך אפשר גם להבין את ההאשמות של שר הביטחון יעלון כלפי תורכיה, על תמיכתה העקיפה בדעא"ש (שהוא, צריך להזכיר, האיום הבולט בינתיים על שלומה של מצרים, ובעתיד עלול לאתגר גם את יציבותה של ערב הסעודית).

בכמה מקומות נטו לבקר בתקופה האחרונה את נתניהו על יחסו הרך כלפי החמאס, ועל ההחלטה שלו לשמר במהלך צוק איתן את שלטון החמאס (למשל, החשד שעולה כאן וכאן שנתניהו עצמו הוא שדאג להדלפת המצגת מישיבת הקבינט שהציגה מחיר עצום למהלך של מיטוט החמאס), ובתקופה האחרונה התפרם במספר מקרים שישראל מתקרבת להסכמה עם תורכיה על שיקום היחסים ביניהן. שימור שלטון החמאס מצטייר כאינטרס תורכי אל מול התנגדות של מצרים (והרש"פ, בתנאי שמישהו אחר יפיל אותו בשבילה). יהיה מעניין לראות האם נתניהו ישלים בחירה באפיק היווני-קפריסאי על פני האפיק התורכי, כי ההשערה שלי היא שאם שקד ויעלון מתבטאים בצורה שפוגעת ביחסים עם תורכיה, אלה לא התבטאויות סתמיות, אלא ניסיון לפגוע ביחסים בזמן שגורמים אחרים מנסים לשפר אותם.

בכל מקרה, בגלל האינטרסים הסותרים המעורבים בעניין, נראה שכמו תמיד בפני ישראל לא עומדת אופציה מושלמת, וכל בחירה בכיוון אחד תביא לתשלום מחירים בכיוונים אחרים.

***

שונות:

א. כתבתי פה בעבר שבעיות פסיפס המיעוטים של המזרח התיכון עלולות "להפתר" באופן של טיהור אתני. ככלל, יכול להיות שאם רוצים להמנע מצרות, הדרך הטובה להתמודד עם העניין תהיה חילופי אוכלוסיה בהסדר. כל עוד זה לא קורה, נראה שהלחימה באזור ממשיכה לכלול מהלכים של טיהורים אתניים מצד המנצחים (הזמניים לעיתים), כולל מצד הכורדים, שבאופן כללי די זוכים לאהדה במערב.

ב. מתוך העיסוק בנושא שנהוג לכנות אצלנו "המדיני-בטחוני" בשנים האחרונות, אני מזהה את ה-INSS כגוף החשיבה שמציע את ההתבוננות והרעיונות היותר רציניים בעניין. בהקשר הזה, אני ממליץ לקרוא את הדברים האחרונים של העומד בראשו, עמוס ידלין, על אפשרויות הפעולה הזמינות לישראל בסוגיה הפלסטינית ובאזור בכלל. כאן במאמר ארוך יחסית באנגלית (במובן מסויים הוא עדכון של העמדה והמחשבה שאותה ביטא לפני כשנתיים-שלוש, כשמוסיפים לה את האפשרות של הסדר אזורי), וכאן במבט על האזור בעברית. בנוסף, מעניין לקרוא את מסמך הסיכום של הכנס השנתי של המכון, בעיקר פרקי המבוא.

ג. ככלל, אני מאוד לא מעריך את אורי מילשטיין, וחושב שהוא סלפן והיסטוריון די רע. עם זאת, נתקלתי  במשהו שכתב בשני משפטים די שוליים שמצאתי מסקרנים:

א.פ, בן קיבוץ, התגייס לגדוד 13 בגולני, ועקב הצטיינותו היתרה שובץ בסיירת בלוזה, שנחשפת כאן לראשונה, ושתפקידה היה להבעיר את תעלת סואץ בסולר במקרה של מלחמה. אחרי חצי שנה של אימונים מיוחדים, החליט דיין לוותר על הפרויקט ולפרק את היחידה, מהלך שמחזק את תיאוריית הקונספירציה שלפיה שר הביטחון היה מעוניין להעניק למצרים “ניצחון קטן" במלחמה הבאה.

על סיירת בלוזה לא שמעתי בעבר, וגם לא מצאתי עליה חומר נוסף, אבל הטענה שדיין תרם רבות לכך שישראל פתחה את מלחמת יום הכיפורים במצב רחוק מאופטימלי בהחלט מסתדרת לי עם דברים שכתבתי על המלחמה והרקע לה כאן וכאן, וגם כפי שהיא עולה מהמאמר הזה של אדם רז.

 

5 מחשבות על “הפוליטיקה האמיתית ועוד קצת

  1. אמנון פורטוגלי, אחד הכותבים הרציניים ביותר בתחום הגז, כותב (http://www.amitit.co.il/#!??????-????-??????-??-????-?????-??-??????-?????/cjds/56acb3b00cf231794c635f45) שלהנחת צינור גז מהמאגרים הישראליים לכיוון קפריסין ויוון אין היתכנות כלכלית ומדובר בספין של נתניהו לטובת חברות הגז, ושל היוונים מול אירופה. לגבי ההתכנות, לא אתווכח. אני כן תוהה האם לצד הסבר הספין אפשר להציע גם הסבר של הדברים כספין כלפי המו"מ מול תורכיה על שיקום היחסים הדיפלומטיים והסדרת מעורבות תורכית בעזה.

    אהבתי

  2. פינגבק: השלמת פערים – הבט סביב: מהנעשה במזרח התיכון | עמדת תצפית

  3. פינגבק: על סדר היום: מדיניות, סוריה והלוואות בריבית | עמדת תצפית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s