נפרדים מסילבן לשלום

אתמול הודיע סילבן שלום על פרישתו מהממשלה, הכנסת והפוליטיקה, בעקבות התלונות על הטרדות מיניות שהתפרסמו נגדו. על הדברים שבין השורות בהודעת הפרישה שלו.

במשך כעשרים ושלוש שנים אני משרת במסירות ואמונה את הציבור כח"כ וכשר במשרדים שונים, זאת מתוך תחושת שליחות ורצון לקדם מטרות חברתיות וציבוריות חשובות ביותר. בשבוע החולף קצתי בדרך הייסורים שאני עובר ונאלץ להעביר שוב את ילדיי, את אשתי ואת אמי המבוגרת. משפחתי תומכת בי באופן מלא, אך אך אין כל הצדקה למחיר הנדרש ממנה. בנסיבות אלו החלטתי לפרוש מתפקידי כשר וכחבר כנסת.

כך נפרד אתמול סילבן שלום מהזירה הפוליטית. מה הוא אומר בעצם? להבנתי המפתח טמון באמירה "קצתי בדרך הייסורים שאני עובר ונאלץ להעביר [את קרובי]… בנסיבות אלו החלטתי לפרוש מתפקידי…".

נגד שלום הוצפו בתקשורת בימים האחרונים מספר תלונות על הטרדה מינית, והיועץ המשפטי לממשלה הורה למשטרה לבדוק אותן, כשלהבנתי אף תלונה לא הוגשה עדיין למשטרה. מה הרלוונטיות של הייסורים שעוברים שלום ובני משפחתו לתפקידיו בזירה הפוליטית? החשדות העולים נוגעים להתנהגותו האישית ולא לתפקודו המקצועי. הוא אינו נחשד בשחיתות כספית או מנהלית. לכאורה, אין מניעה, ובמיוחד בהנחה שהוא אינו מודה בהאשמות, שימשיך לכהן בתפקידיו. הוא יכל להצהיר שהוא מבקש מהיועץ שינחה את המשטרה לבדוק את הטענות בהקדם על מנת שיוכל לנקות את שמו. הוא יכל להצהיר שיתפטר ברגע שיוגש נגדו כתב אישום, או אפילו ברגע שתיפתח חקירה משטרתית מלאה. מה ההגיון בפרישה עכשיו?

הגיון הפרישה מניח שאם יוותר על עמדתו בזירה הפוליטית, הטיפול בתלונות נגדו (הייסורים) ייפסק או ימוסמס, או שהתלונות עצמן יתמוססו במקרה שהמשטרה תנסה לחקור אותן, כך שהמשטרה תאלץ להמליץ שלא להגיש כתב אישום. כלומר, להבנתי שלום מעיד בהחלטתו על כך שמנקודת מבטו התלונות עולות כחלק ממהלך פוליטי שמטרתו לדחוק אותו מעמדתו בזירה הפוליטית. הסבר נוסף, שאינו סותר לחלוטין את הראשון הוא שמבחינת שלום כאדם שבנה קריירה פוליטית ארוכה כדי להגיע לעמדה שבה הוא מחזיק, הבחירה לפרוש ממנה היא מחיר כבד מאוד. לטעמי ההחלטה עשויה להעיד על כך ש"אין עשן בלי אש", וששלום צופה שלא יצליח להתגונן במקרה שימוצו תהליכי הבדיקה והחקירה, ומנסה "לקזז" את המחיר האישי שישלם באמצעות פרישה מוקדמת. בתרחיש הקונספירטיבי, ייתכן שמדובר אפילו ב"דיל" שמציעים מי שעומדים מאחורי הצפת התלונות – אם תפרוש עכשיו, נדאג שהן לא יבשילו להגשת כתב אישום. כמו במקרה מגל, יהיה מעניין מאוד לבחון כיצד יראה המשך הטיפול במקרה לאחר פרישת המואשם מהזירה הפוליטית.

ואם אכן מדובר במהלך פוליטי, עולה כמו תמיד שאלת העיתוי. אני לא מתכוון לטעון דבר וחצי דבר נגד המתלוננות ושיקול דעתן האישי מתי להעלות תלונה על הטרדה מינית. כל אחת ואחד זכאים לעשות את השיקול האישי שלהם. לעיתים קרובות אנחנו רואים שהשיקול עצמו הוא "פוליטי" לא בגלל אינטרס קונספירטיבי, אלא בגלל שהדמות שמואשמת עומדת לקבל מינוי בכיר יותר, מה שמביא את המתלוננות להכרעה אישית להתלונן, ברוח של "עד עכשיו שתקתי, אבל אני לא יכולה לשתוק אם האדם שפגע בי יתמנה ל…". לעיתים בסיטואציה כזו מי שמתומדדים מול המואשם על המינוי מעודדים את מי שהם יודעים שהוטרדו להתלונן נגדו.

מהפרספקטיבה של התזמון, המקרה של שלום מעניין. על פניו, לא השתנה משהו משמעותי במעמדו הפוליטי של סילבן שלום בתקופה האחרונה, והוא גם לא נראה כמי שעומד לאתגר באופן ישיר את מעמדו של נתניהו (שיש הרואים בו "חשוד מיידי" בהקשר של הצפת הפרשה הזו) בהתמודדות בתוך הליכוד. אם התזמון אכן אינו מקרי והוא חלק ממהלך פוליטי, אני מניח שהוא קשור לכוחו של שלום בתוך הליכוד. גם אם הוא לא התכוון להתמודד ישירות מול נתניהו, סביר שהוא יכל לסייע באופן משמעותי למי שכן יתמודד מול נתניהו באמצעות הפעלת כוחו במפלגה מאחורי הקלעים. וברקע מתחילות לרחף שמועות על הקדמת הבחירות הפנימיות בליכוד…

ובתמונה הגדולה, אם מצרפים את המקרים של שלום ומגל להדחות והפרישות של חלק ניכר ממטה המשטרה, נראה שאנחנו בתקופת מעבר: הממזרים שינו את הכללים, ומה שפעם היה מקובל כחלק מהתרבות הניהולית הבכירה הפך למוקצה וחטא בלתי-נסלח בזירה הציבורית. רבים רבים כנראה נושאים איתם "שלדים בארון", שעלולים להשלף ע"י יריביהם בעיתוי הפוליטי המתאים. תקופת המעבר היא תקופה קשה, שבה נחשפות בפני הציבור הנורמות המקולקלות של משרתיו הבכירים. אבל המגמה היא חיובית מאוד: הדור הצעיר יותר של מי ששואפים להגיע לעמדות בכירות מבין שכל מקרה כזה יכול לשמש ככלי לחיסול פוליטי בידי יריבים, ולכן על מנת לקדם את סיכוייו, הוא מבין שהוא יאלץ לשמור את מכנסיו סגורים ואת ידיו לעצמו. וזה בסופו של דבר חיובי מאוד.

2 מחשבות על “נפרדים מסילבן לשלום

  1. ההסבר הכי סביר לתזמון נשמע לי פרשת ינון מגל. המתלוננות הבינו את הכוח שיש לתלונות לסיים קריירה ציבורית של אדם שהפעיל אלימות מינית, וזה נתן ביטחון שהקשיים העצומים שהתלונות יגרמו להן לא יהיה לשווא. בכל מקרה, מסכים מאוד עם הפסקה האחרונה.

    אהבתי

  2. מסכים מאוד עם נוי. לכן פרשת מגל מסמנת במובנים מסוימים את "קו פרשת המים", שלאחריה הדברים כבר לא אותו הדבר. יכול להיות ששלום הוא לא האחרון שנראה עוזב את הפוליטיקה, מי יודע.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s