לרגל כ' בתמוז – השקת פרוייקט יומני הרצל

בערב כ' בתמוז ה'תשע"ה, יום השנה לפטירתו של בנימין זאב הרצל, אני גאה ומתרגש להשלים את פרוייקט יומני הרצל.

יומן הרצל

דף מתוך מחברת יומן של הרצל, הארכיון הציוני המרכזי

 שמונה עשרה מחברות יומן הפעילות הציונית של הרצל יצאו לאור כשלושה מתוך עשרת הכרכים של מהדורת כתבי הרצל של הספריה הציונית משנת 1960, והם מקיפים כ-1,200 עמודי טקסט.

יומניו של הרצל מלווים את פעילותו הציונות מהגיבוש הראשוני של הרעיון, ודרך פעילותו הפוליטית והמדינית עד למותו. הם מספקים הצצה מרתקת אל דרכו בפוליטיקה היהודית והעולמית, על הצלחותיו וכשלונותיו, ולא פחות מכך, על דמותו של הרצל האדם.

את העבודה על הכנת מאגר של מבחר קטעים מתוך מחברות היומן התחלתי בחודשי האביב של שנת 2014, והיא נמשכה מאז בזמני הפנוי במשך כשנה ורבע. את הרשומה הראשונה מתוך היומן העלתי לרשת ב-6.5.14, ומאז הקיף הפרוייקט מאות שעות עבודה ומאות רשומות מתוך היומן.

היומנים לא עברו עד היום דיגיטציה בעברית, והמאגר שיצרתי הוא למיטב ידיעתי המקום היחיד ברשת בו ניתן למצוא חומרים בהיקף כזה מתוך היומנים החשובים האלה. אני מודה למוסד ביאליק על הרשות שניתנה לי לעשות שימוש בתרגום היומנים לעברית, שעדיין מוגן בזכויות יוצרים.

אני מקווה שהמאגר, שמביא את קטעי היומן החשובים הן לפי סדר כרונולוגי והן בקיטלוג לפי נושא, יהווה כלי שימושי עבור המתעניינים בהרצל ובהיסטוריה של הציונות, לצרכי למידה ולימוד.

התצפיתן.

אל היומנים

ברל כצנלסון, כ' בתמוז תרצ"ו:

"יום הרצל, הפוקד אותנו מדי שנה, לא נתקרש ל"נוסח" ולא יצטמק לנוסח, כל עוד אנו חיים את חזונו, כל עוד אנו יוצאים בצבאותיו, כל עוד אנו מתיסרים ומתחשלים בחבלי התקומה. לא נוסח, אלא באר מים חיים.

אך יום הרצל איננו יום-זכרון אישי בלבד, יום שאיבת עוז ותנחומים מדמות מבשרת. יום זה הוא גם יום לדור, יום לתנועה. הוא מעורר בנו, בצבא חזונו, את הצורך הנפשי לראות את עצמנו בעיניו הוא, למדוד את הדרך אשר עברנו במידותיו שלו. מה היה הוא אומר למעמדנו, אילו ראה אותנו בכך? האם מאמתים אנחנו – לא בדברים בלבד, אלא גם במעשינו ובחיינו – את חזונו או מכחישים אותו? הראויים אנו לאבהותו וקרבנו?"

מודעות פרסומת

5 מחשבות על “לרגל כ' בתמוז – השקת פרוייקט יומני הרצל

 1. עד מתי אפשר לשקר את הציבור אודות דמותו הבעייתית של תאודור הרצל
  אדם שכל חייו הדליק את עץ חג המולד כך על פי אדותו של האנס בנו.
  אדם שתוך שנאה יוקדת ליהדותו ניתק עצמו מכל סממן יהודי אפשרי
  בת אחת שלו מתה ממחלה אחד התנצר התגייר והתאבד
  והשלישית שהקימה משפחה בנה מת ממחלה
  והרצל עצמו מת בקיצור ימים

  • ברוח הטובה של ערב חג, אני אניח שבנוגע להרצל ודמותו אתה בור גמור שלמד משקרנים, ולא שקרן בעצמך. מכיוון שהפגנת את בורותך הבוטה בנוגע להרצל, אני מזמין אותך לעיין בכתביו המופיעים כאן ובמקומות אחרים ולהשכיל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s