עדכון נוסף מיומני הרצל

שלום לציבור המבקרים בעמדה.

למי שכבר יודע ולמי שלא, במסגרת פרוייקט הדיגיטציה אני עוסק בתקופה האחרונה בהעלאת מבחר קטעים ממחברות היומן של בנימין זאב הרצל.

רציתי לספר הפעם שסיימתי להעלות לאתר את הקטעים הנבחרים ממחברות היומן העשירית והאחת עשרה. מחברות אלו מתחילות בנסיעה של הרצל לאיסטנבול, בה הוא לא מתקבל לראיון ישיר אצל הסולטן, אבל מנהל מו"מ בנוגע להקמת חברת התיישבות יהודית בתמורה להסדרת ענייניה הכספיים של האימפריה העות'מנית. הרצל דחה את הצעת הסולטן מכיוון שכללה התיישבות יהודית בארם-נהריים, אך לא בארץ ישראל. לאחר הביקור פעל על מנת לממש את החלק האחר של ההצעה – קבלת זיכיונות כלכליים שונים באימפריה העות'מנית ומחזור החוב הלאומי שלה, אך המהלך לא צלח עקב תככים בצמרת העות'מנית, וייתכן שהיה חלק מניסיון לשיפור עמדתה של הממשלה העות'מנית במו"מ מול גופים פיננסיים אחרים.

הרצל יצא לפריז וללונדון במטרה ליצור קשרים עם הלורד ליונל רוטשילד ועם ממשלת אנגליה, ביקור שנקטע עקב פטירת אביו. כאשר חזר הרצל ללונדון, יצר את הקשר עם רוטשילד והעיד בפני ועדת חקירה ממשלתית בריטית לענייני ההגירה לאנגליה (שהורכבה בעיקר מיהודים ממזרח אירופה) , במטרה לקדם תוכנית התיישבות יהודית בשטחים שהיו נתונים להשפעה בריטית במזרח הים התיכון: קפריסין וחצי האי-סיני. אז נקרא הרצל לביקור נוסף באיסטנבול, מה שהביא שוב לסיום מחברת היומן ופתיחת מחברת חדשה.

הקריאה ביומנים, לטעמי, היא צלילה מרתקת אל דמותו של הרצל ואל שורשיה ויסודותיה של הציונות.

את הקטעים הנבחרים, מקוטלגים לפי נושאים, אפשר לראות כאן.

מצאתם שיש בדברים ערך? ספרו לחבריכם!

בימים הקרובים אתחיל בעבודה על מחברת היומן השתים עשרה. חזק חזק ונתחזק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s