מחירי החלב ומקבץ תמונות

לצד מבחר הצילומים השבועי, תזכורת לתוצאות הרפורמה בשוק החלב, שרומזת על הכיוון שאליו מוליכות כנראה כל הרפורמות בתחום "יוקר המחיה".

א. חלב – ב-ynet התפרסם השבוע ראיון עם מיכל קראוס, האשה הראשונה שמכהנת כמנכ"לית מועצת החלב. חלק מהראיון עסק במצב משק החלב, שעבר בשנים האחרונות רפורמה בעקבות "מתווה לוקר", שנועד ליישם המלצות ועדה שהוקמה במשרד התמ"ת על מנת להתמודד עם "יוקר המחיה". אז זה מה שקורה בתחום החלב [ההדגשות שלי]:

"נכנסתי לענף חבול, שנכווה ממתווה לוקר, שהגדיר מינימום פרות חולבות והיקף כושר ייצור שנתי. קשה להיות רפתן בישראל. 140 רפתות נסגרו – 15% מהרפתות בארץ, ואף אחת מהרפתות שממשיכות לפעול לא עשירה – להיפך, רבים מיצרני החלב, בעיקר בפריפריה, לא מצליחים לסגור את החודש.

"קיים חשש לסגירה דווקא של הרפתות הפריפריאליות, ובדומה למחלבות נישאר עם מספר רפתות מועט במרכז הארץ שייצרו ריכוזיות. הרפתנים במדינת ישראל אינם טייקונים, הם אנשים שעובדים קשה 24 שעות, 7 ימים בשבוע, 365 ימים בשנה ומרווחים שכר ממוצע במשק. קשה לי להסתכל בעיניו של רפתן, שלא גומר את החודש. אני פועלת לאיחוד רפתות, כי יש יתרונות לגודל, אני מצמידה יועצים עסקיים, הכל כדי לסייע לאדם לקבל החלטה".

 

האם מחירי מוצרי החלב ירדו בעקבות סגירת הרפתות?

"כנראה שלא".

אם מישהו מכם מופתע שמחירי החלב לא יורדים, זה בגלל שהוא לא קרא פה כבר מזמן ש

באוצר מנגד מאמינים שניתן להגיע להסדר שלפיו יופחת מחיר המטרה ב-18 אגורות בלבד לאורך שמונה שנים.

התפיסה באוצר היא שההפחתה לא תוריד את המחיר לצרכן, אך יחד עם הסרת מכסים תפתח את המשק המתוכנן כיום לתחרות. באוצר סבורים כי עיקר החשיבות במסקנות היא בכך שהן מקדמות רפורמה.

את מה שיש לי להגיד ברצינות על משק החלב וה"רפורמה" השערורייתית שבוצעה בו כתבתי כבר בהרחבה כאן.

ב. פריחה בחוף דור – בשבת שעברה ביקרתי עם המשפחה בחוף דור במטרה לראות צבעונים פורחים. כל מה שלא היה חול או סלעים היה מכוסה בצמחיה ירוקה נהדרת ופריחה מרחיבה. בחול לעומת זאת היתה כמות ניכרת של פסולת פלסטיק מכוערת שכנראה הים פלט בסערה הקודמת.

ובסוף אכן היתה גם פריחה של צבעונים:

ג. מיצר – ביום שלישי בבוקר נסעתי ללמד על מגילת אסתר במכינת מיצר. הדרך מבית השיטה לגולן היתה מרהיבה: הכל מכוסה בירוק ומרבדי פריחה, וראות נהדרת אל הכנרת והגליל. אבל בזמן הנסיעה לא היה לי זמן לעצור, ורק ניצלתי את ההפסקה בין שני השיעורים כדי לצלם כמה תמונות בשביל הסדנה שבה אני משתתף. כמובן שבסוף צילמתי גם דברים אחרים.

ועם הצעקה הדוממת הזו נגיד שבת שלום.

מחשבה אחת על “מחירי החלב ומקבץ תמונות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s