גנבי מכוניות ומסיחי דעת – רשומת בזק בעקבות סכסוך בנט-פויר

הפיד שלי בפייסבוק מתחיל להתחמם בעקבות עימות בין השר בנט לבין העיתונאי דרור פויר. כולם נהנים, ומתרכזים כמובן בדבר הלא נכון. הבעיה היא לא הדברים של בנט או התגובה של פויר או התגובה של בנט, אלא (היעדר ה)ביטחון האישי של אזרחי ישראל. גם יהודים וגם ערבים. אז מה היה? (היה? זה קורה ברגעים אלה ממש…)

נפתלי בנט נאם באיזה אירוע בת"א:

דרור פויר צייץ בתגובה:

10953245_880484658639870_2496332611476658273_nבנט הגיב באיום בתביעת דיבה אם פויר לא יפרסם תיקון והתנצלות על הפרשנות שלו לדברי בנט תוך 24 שעות. זה כמובן מצית חגיגה בקרב מעגל העיתונאים העוסקים בפוליטיקה, שתמיד נהנים לראות איומים בתביעות דיבה כלפי אחד מהם, לתהות האם האיום יתממש, ולקוות שכן, כי הקרקס התקשורתי הצפוי יהיה גדול ועסיסי, וגם הם יוכלו להרגיש צודקים ונרדפים (ואין כאן אמירה אישית כלפי פויר עצמו, שהוא בסה"כ עיתונאי שאני מאוד מעריך. לגבי בנט, לעומת זאת, יש לי בהחלט ביקורת רבה).

אבל זו בדיוק הבעיה: שתשומת הלב עוסקת בשאלה האם שר יקח עיתונאי לבית המשפט, ולא בנושא האמיתי: בטחון הפנים של אזרחי ישראל. גם הערבים.

אז בואו נתחיל להתייחס לנושא החשוב.

קודם כל, בנט, מעבר לרטוריקה הדמגוגית המעצבנת שלו, מגזים כמובן. הוא טוען ש"לכל כפר ערבי ועיר ערבית אי אפשר להכנס"[1]. אני מעיד על עצמי שאני נכנס לכפרים ערבים ולערים ערביות במדינת ישראל באופן שגרתי. בסה"כ בסדר. לא מרגיש איום. הרושם שקיבלתי בד"כ מעוברי אורח שראו אותי היה ידידותי, אם כי בכמה מקרים (בעיקר מחוץ לרחוב הראשי) קצת מופתע שיהודי טורח בכלל להכנס.

אבל, וזה אבל חשוב – מעבר להגזמה יש בעיה שמאוד לא כדאי להתעלם ממנה. לפני כמה שבועות השתפתי כסטודנט במכללה אחת בשרון בחצי יום סיור באחת מערי המשולש. לקראת הסיור, המליץ המארגן, מרצה במכללה, בן ותושב אותה העיר, שנארגן מיניבוס ולא נבוא עם המכוניות הפרטיות. ההסבר היה שמכיוון שנעבור בין כמה נקודות בעיר, התנועה במכוניות תהיה מסורבלת. וחוץ מזה, הוא אמר, יש סיכוי טוב שיגנבו לכם אותן[2]. בפייסבוק, הייתי מוסיף כאן "#רק_אומר" ולוחץ post. הסיור עצמו היה נחמד מאוד, האווירה היתה ידידותית, שמענו בין השאר תלונות על כך שהמשטרה לא נכנסת לאסוף את כמויות הנשק הבלתי חוקי ולא טורחת לפענח מקרי רצח. שבוע אח"כ נפצע מירי באותה העיר תושב שעמד ליד החנות שלו.

אז מה אני מנסה להגיד? שיש בישראל בעיה קשה, ולפעמים קשה מאוד בתחום הביטחון האישי, ובמיוחד של ביטחון הרכוש במדינת ישראל. מי שמסתובב בפריפריה או ליד חקלאים או ביישובים שבהם נהוג לגנוב מכוניות באזור המרכז יודע את זה, ולא כדאי להתעלם מזה. וגם לא כדאי להתעלם מכך שכנראה שחלקם של אזרחים ערבים באחריות למעשים האלה גבוה מחלקם באוכלוסיה. קשה להגיד בודאות, כי אזלת היד של המשטרה בתחום הזה גבוהה, ואין הרבה תפישות והרשעות. אני גם אוסיף את החשד הלא מבוסס, שחלק מהפשיעה הזו היא "פשיעה לאומנית": כלומר פלילית, אבל כזו שאותם גנבים לא היו מפנים כלפי בעלי רכוש מהמגזר הערבי.

בנט ציין בדבריו שהנפגעים הראשונים מההפקרות הזו היא האזרחים הערבים עצמם, וזה חשוב כי גם הם נוהגים לטעון כך. אפשר להאמין להם בהתחשב בסטטיסטיקות. למשל אלה שמראות ש-59 אזרחים ערבים נרצחו בשנה האחרונה, ורק בחודש הראשון של 2015 נרצחו עוד תשעה. זה קשור גם לקודים תרבותיים אלימים מהמקובל בחברה היהודית בישראל בנוגע לדרכים להכרעת סכסוכים, אבל גם לתת-אכיפה של החוק, שמאפשרת למשפחות וארגוני פשע להתבסס בחברה הערבית ולהטיל את אימתם על הסובבים.

אחוז הפענוח של המקרים לא מרשים. אני לא בטוח שהוא חריג ביחס לנתון הכללי, והמשטרה טוענת שבחלק מהמקרים הוא קשור לנורמות של אי-שיתוף פעולה של הסביבה עם החקירה. אני אוסיף שהבעיה היסודית היא שמשטרת ישראל, כמו כל השירות הציבורי בעשורים האחרונים, סובלת מתת-תקצוב חמור וממחסור גדול בכוח אדם (וקושי לגייס כוח אדם איכותי שגם הוא נובע במידה רבה מתת-תקצוב), שמציב את היכולת שלה הרבה מתחת למקובל במדינות המערביות המתקדמות, למרות שהמשימות שלה במקרה הישראלי קשות ורחבות בהרבה. ומזה כולנו סובלים. גם האזרחים היהודים שהופכים להיות קרבן למקרי פשיעה של גניבה, סחיטה ופשעים חמורים יותר, גם האוכלוסיה הערבית שומרת החוק, שמופקרת לעיתים קרובות לדומיננטיות של גורמי פשיעה בגלל תת-אכיפה, וגם מרקם היחסים והאמון בין האזרחים היהודים והערבים, ובין כולם למדינה.

אם נחזור לאקטואליה של הערב, אני לא חושב שבנט מתכוון לפתור את העניין. גם חלק מהנהגת הערבים-אזרחי-ישראל, שמתעלם מנסיבות הסיטואציה של ניסיון המוני למנוע בכוח מעצר סוחרי סמים בזמן שהוא מאשים את משטרת ישראל ברצח מכוון כאשר השוטרים מגיבים באלימות מוגזמת, ובהמשך מגלה הבנה ליידוי אבנים על ניידות במקום לחנך את הציבור לאיפוק, לא מתכוון לפתור את העניין. המצב הזה בסה"כ משרת טוב את הדמגוגיה שלהם (גם את של אותו חלק מהנהגת ערביי ישראל, וגם את של בנט) ואת דמות החברה כמו שהם היו רוצה לראות אותה.

במקרה של בנט, המדיניות הכלכלית שלו לא תומכת בשיפור הנחוץ ביכולות המשטרה. אבל צריך לזכור שהבעיה האמיתית של האזרחים בישראל, גם היהודים וגם הערבים, היא בדיוק זו: הרמה הירודה של השירות הציבורי שהם מקבלים מהמשטרה (ומהרווחה, ומהחינוך, ומהבריאות, ועוד ועוד), והיעדר הכוונה של חלק נכר מהגורמים בפוליטיקה לשפר את השירות הציבורי.

במקום להעלב בשם הערבים מהדמגוגיה וההגזמות של בנט ולהתעסק בתביעת הדיבה שתוגש או לא תוגש, עדיף להתרכז בבעיה האמיתית.

***

[1] תמליל רחב יותר, שלקחתי מהפוסט של טל שניידר: ״מי שניסה לטייל בנגב בשנים האחרונות. יודע שהוא לא יכול להשאיר אוטו ליד המכתש הקטן או ליד הנחלים כי בוודאות יפרצו ויגנבו. וגם בפתח תקווה וגם בגליל, ולחלקאים גונבים את הטרקטורים. וגם במזרח ירושלים. מה זה מזרח ירושלים?
להר הזיתים, להר הצופים, אתה לא יכול להגיע כבר.
לכל כפר ערבי ועיר ערבית אי אפשר להיכנס, וזה קודם כל פוגע בערבים. כי מדינת ישראל החליטה ששלטון חוק זה אולי בתל-אביב או רעננה ולא במקומות האלה."

[2] אני לא מצטט בציטוט ישיר, כי שמעתי את זה מחבר שדיבר איתו ולא ישירות, אבל באמת שאין לי שום סיבה שבעולם להניח שהחבר המציא משהו.

מחשבה אחת על “גנבי מכוניות ומסיחי דעת – רשומת בזק בעקבות סכסוך בנט-פויר

  1. כרגיל דברים אחראיים ומדוייקים. עד שלא נלמד להיות מדוייקים מעט יותר לא נקדם כאן כלום. בנט הוא ניאו-ליברל מהסוג הגרוע ביותר. הוא לא יקצה גרוש נוסף למשטרה, אולי לבתי הסוהר, וכמו כל קפיטליסט צדקן סוג ג' יאשים את הערבים במקרה הזה בצרותיהם בלי הבחנה בין עבריינים ערבים לקרבנות. אבל בדיוק באותה נשימה, עד שלא נוכל לומר בקול רם שיש בחברה הערבית בעייה קשה מאד של התנהגות אזרחית בסיסית, גם כן לא נתרום מאומה לשיפור המצב. בעייה של התנהגות אזרחית? לא 'רק' נשק שזו בעיה שגם לא מעט ערבים מדברים ופועלים נגדה מזמן. לכו לאתרי נופש וקייט שערבים נוהגים להנות מהם ותבדקו מה הם משאירים אחריהם. אתמול יצאתי לריצה לכיוון קבוץ דליה. בדרך עברתי ליד זוג גברים ערבים, כנראה אב ובנו שישבו ליד הרכב שלהם (מודל 2014 אבל מי סופר), אכלו ושוחחו בנעימים (שמעתי שדיברו ערבית מכך אני מסיק שהם ערבים). הנדתי בראשי לשלום והם ענו לי בחזרה ואחרי 45 דקות כשחזרתי באותה נקודה, האב ובנו כבר לא היו, וגם המכונית לא. מה נשאר? שקית בגודל של 40 על 50 מלאה באשפה. על הדרך. למה לא. זו תופעה כבדת משקל. רק מי שמתעלם מהמציאות וחושב שזו הדרך לתקן את המציאות גם יתעלם מהמציאות וגם יתחיל עכשיו לקרוא לי בשמות. כן, אני יודע, לא כל הערבים משאירים מאחוריהם אשפה. כן, יש גם יהודים שעושים זאת. נכון, הכל נכון, מדובר על תופעה ותופעה בלתי ניתנת לטיפול ללא התייחסות כללית אליה. ככה אגב גם חושבים ראשי רשויות ערבים ומנהיגי ציבור שהתכנסו לא פעם ולא פעמיים בועדת הפנים של הכנסת לדיון בנושאים הללו. אין צורך להדביק כאן לינק, כי אתר הכנסת נגיש. ומי שמעוניין מוזמן להכנס ולחפש פרוטוקולים בהם מנהיגים ערבים ממש מתחננים שהמדינה תתערב בישובים כדי להכריח את החמולות לאפשר לעשות תכניות מתאר, לחסל את הפשע, להגדיל את המרחבים הציבוריים וכן הלאה. לא מהדברים שתקראו לא אצל 'ישראל היום-ביבי מחר', לא אצל 'ידיעות-לפיד' ובוודאי לא אצל 'הארץ-שלהם-מה-אנחנו-בכלל-עושים-כאן-נאצים-שכמונו'. למזלנו אנו חיים בעידן בו הנגישות למידע לא תלויה בדבר הידוע בציבור משום מה בשם תקשורת. ולא כי הוא כטענת הרונן-שובלים 'תישקורת' אלא כי הוא לא עושה את מלאכתו: להציג את המציאות על שלל גווניה ואפשרויותיה. אז שוב תודה לאבשלום ותודה גדולה עוד יותר לראשי הרשויות הערבים שיש להם את האומץ לבוא למוסדות המדינה ולהגיד להם 'אנו זקוקים לעזרה כי אנו רוצים שינוי'. רק זו הדרך. במקראית עתיקה סיכמו זאת בשלוש מלים: 'והאמת והשלום אהבו'. בעברית ציונית-סוציאליסטית של פעם, שנות החמישים והששים, היה מישהו (השם שמור במערכת, הפרטי מתחיל בי' שם המשפחה מסתיים ב-ן') שאמר: "לא נאיביות ולא ציניות". ציניות היא נחלתו של בנט. נאיביות נחלתם של השלמה-ארצים שבאופן אוטומטי הם 'חיות פוליטיות המזדהות עם מיעוטים'. לא נאיביות ולא ציניות. רק אמת.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s