שי לחג – עדכון נוסף מיומני הרצל

שלום לציבור המבקרים בעמדה.

למי שכבר יודע ולמי שלא, במסגרת פרוייקט הדיגיטציה אני עוסק בתקופה האחרונה בהעלאת מבחר קטעים ממחברות היומן של בנימין זאב הרצל.

רציתי לספר הפעם שסיימתי להעלות לאתר את הקטעים הנבחרים ממחברת היומן השניה. בשונה מהמחברת הראשונה, שעסקה רבות בפרטי הרעיון הציוני ודמותה של החברה החדשה, המחברת השניה עוסקת בעיקר בתחילת פעילותו הפוליטית של הרצל לקידום הציונות. תחילתה בהתכתבות ובארגון פגישה מקדימה עם הרב הראשי של וינה ואיש העסקים מאייר-כהן, בהם קיווה למצוא שותפים לרעיון. המשכה בנסיעה חשובה לאנגליה, בה פגש את הפעילים הבולטים של הציונים האנגלים, ושם כנראה לכל היאוחר (אם לא מוקדם יותר) הבין שהציונות לא תוכל להתגשם אלא בארץ-ישראל. בנוסף מתוארים במחברת הימים הראשונים לאחר חשיפת הרעיון בציבור עם יציאתה לאור של החוברת "מדינת היהודים" והתגובות הראשונות כלפיה, ויצירת הקשר הראשון עם הדוכס הגדול מבאדן, מי שיהיה שותפו הפוליטי של הרצל בצמרת הפוליטית הגרמנית, שהנסיעה לפגישה איתו חותמת את המחברת הזו.

הקריאה ביומנים, לטעמי, היא צלילה מרתקת אל דמותו של הרצל ואל שורשיה ויסודותיה של הציונות.

את הקטעים הנבחרים, מקוטלגים לפי נושאים, אפשר לראות כאן.

מצאתם שיש בדברים ערך? ספרו לחבריכם!

בימים הקרובים אתחיל בעבודה על מחברת היומן השלישית. חזק חזק ונתחזק.

חג שמח.

 

2 מחשבות על “שי לחג – עדכון נוסף מיומני הרצל

    • אם רוצים את התשובה הסולידית – הרצל קיווה שהרוטשילדים יעמידו לטובת התנועה הציונית את ההון הדרוש לה להשגת הצ'רטר על א"י ולפעילות קונסטרוקטיבית שגם תפתור את שאלת היהודים וגם תהיה משתלמת מבחינה כלכלית, והרוטשילדים סירבו (מה שהיקשה כמובן גם את השגת המימון באמצעות בנקאים יהודים קטנים יותר).
      אם רוצים את התשובה החדה יותר – הרצל ניסה להוביל מהלך של דמוקרטיזציה של החברה היהודית, שבתקופה הקודמת, ככל שהתקיימה ולא התפוררה, הונהגה ע"י אליטה רבנית ויותר מכך ע"י אליטה של גבירים שמימנה אותם. הרוטשילדים היו מעמד הגבירים בקנה מידה לאומי, והרצל הבין שעל מנת ליצור חברה יהודית-דמוקרטית וחופשית, אין מנוס אלא להעביר את השליטה על ההון מידיהם של הרוטשילדים לידי הציבור, מהלך שיתבצע בשיתוף פעולה עם הרוטשילדים או במאבק נגדם. לכך אפשר להוסיף שהרצל ראה בפעילות האשראי של בית רוטשילד פעילות ספקולטיבית מסוכנת ולא-ייצרנית שמתערבת בפוליטיקה הלאומית של ארצות אירופה לטובת אינטרס רווח אישי, בלי להשתמש בהשפעה שבידיהם לטובת העם היהודי, ותוך הגברת השנאה באירופה כלפי יהודים, שנאה שהם עצמם היו מבודדים ממנה למדי, בזכות עושרם העצום.

      אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s