קול מן העבר: "העם הערבי לא הגיע לדרגת ׳השכלה ובגרות׳ שיבין את הצדק שבדבר"

מקבץ רשומות מתוך הספר "בדרך אל השלום" – אוסף דיווחים וסקירות של אליהו ששון, איש המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית, בשנות ה-30 וה-40 של המאה הקודמת.

אני עומד במגע מתמיד עם אישים ערבים בארץ-ישראל ובארצות השכנות. כמעט שלא עובר יום בלי שתהא לי פגישה עם ערבי. איש-שיחי הוא פעם מנהיג ופעם עתונאי, שופט, סוחר, חקלאי או אדם מן הרחוב. אין אני זוכר שיחה עם ערבי, שלא דובר בה גם על ארץ-ישראל והיחסים היהודיים – ערביים. כן אין אני זוכר, שעבר עלי יום אחד מאז מלחמת-העולם הקודמת ועד היום בלי שעיינתי בעתון ערבי, ארץ-ישראלי, סורי, עיראקי או מצרי. איני זוכר, אם במשך תקופה זו יצא ספר ערבי חשוב אחד שלא הצצתי בו וניסיתי לשוחח על-אודותיו עם אחד האישים הערבים המשכילים.

כך העיד על עצמו אליהו ששון, יליד סוריה, שבשנים אלו עמד בראש המחלקה הערבית של הסוכנות. במקבץ הרשומות הזה אביא מבחר קטעים מספרו, שלטעמי יש בהן כדי להאיר דברים בעלי ערך בהבנת שורשי המציאות שמסביבנו.

***

ברשומה זו דברים משיחה עם עג׳אג׳ נויהד, מוסלמי (ממוצא דרוזי), חבר ״איסתקלאל ״, מנהל המדור הערבי ברדיו הארץ-ישראלי, ירושלים, 29.9.1941. ההדגשות שלי:

עג׳אג׳ התפרסם בעבר באיבתו לציונות. […] הוא לחם במפעל הציוני וקרא כל הזמן לאי-שיתוף עם היהודים בכל

[…]

בריטניה השאירה, לדעתו, כמה בעיות ערביות, ובכללן בעיית ארץ-ישראל, תלויות ועומדות במשך עשרים שנה ונתנה בכך הזדמנות למדינות הציר לעורר במזרח שנאה לאנגלים וליהודים כאחד. הבעיה הארץ-ישראלית לא תיפתר, לדבריו, בדרך של הבנה והסכם בין הערבים ויהודים. שני הצדדים תקיפים בדעתם ומתעקשים בדרישותיהם.

לדעתו, טועה מי שחושב, כי בארץ-ישראל יימצא ערבי אחד – ויהיה זה שונא בתכלית של המופתי – שיסכים להפוך את ארץ-ישראל למדינה יהודית או ליצור בה רוב יהודי. בריטניה היתה חייבת להבין זאת, ולהחליט בעצמה על פתרון ולכפותו בכוח. אם ההחלטה האנגלית היתה לטובת הערבים, היה עליה לדכא בכוח את התנגדות היהודים. והיפוכו של דבר. הצד המפסיד יזעק וימחה, אולם בסופו של דבר ישתתק ויקבל עליו את הדין.

[…]

כאשר הסברתי לו, כי העם היהודי שואף אף הוא, כיתר העמים, להקים לו מולדת משלו, בה יחיה חיים עצמאיים חפשיים, וכי הארץ היחידה בעולם המתאימה לכך היא ארץ-ישראל, שאל: ״האם תוכל ארץ זו לקלוט ששה מיליונים, ובבת־אחת?״ עניתי, שאנו שואפים להכניס לארץ לפי יכולת הקליטה בה ולעשות אותה למרכז ליהודי העולם, כשם שיוון, למשל, היא מרכז למיליוני היוונים הנמצאים מחוצה לה. על כך הוא השיב: ״פירושו של דבר, שאתם רוצים להפוך את ארץ-ישראל למדינה יהודית. אם כך, אל תצפו, כי יהיה ערבי כלשהו שיעזור לכם. תכנית כזאת יכולה להתגשם רק בכוח. העם הערבי לא הגיע לדרגת ׳השכלה ובגרות׳ שיבין את הצדק שבדבר. אם ועידת השלום תסכים לתכניתכם, עליה לבצעה מיד, ולא לתת לערבים וליהודים אפשרות להתנגש זה בזה, כשם שאירע לאחר מלחמת-העולם הראשונה.״

 

***

[1] אל-איסתקלאל ["העצמאות"] – מפלגה לאומית פאן-ערבית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s