קול מן העבר: "מביאים המנהיגים בסוריה בחשבון את היהודים כגורם בעל השפעה […] שאפשר להסתייע בכשרונו, בהשכלתו, במומחיותו ובאמצעיו לפיתוח כל ארצות הפדרציה.

מקבץ רשומות מתוך הספר "בדרך אל השלום" – אוסף דיווחים וסקירות של אליהו ששון, איש המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית, בשנות ה-30 וה-40 של המאה הקודמת.

אני עומד במגע מתמיד עם אישים ערבים בארץ-ישראל ובארצות השכנות. כמעט שלא עובר יום בלי שתהא לי פגישה עם ערבי. איש-שיחי הוא פעם מנהיג ופעם עתונאי, שופט, סוחר, חקלאי או אדם מן הרחוב. אין אני זוכר שיחה עם ערבי, שלא דובר בה גם על ארץ-ישראל והיחסים היהודיים – ערביים. כן אין אני זוכר, שעבר עלי יום אחד מאז מלחמת-העולם הקודמת ועד היום בלי שעיינתי בעתון ערבי, ארץ-ישראלי, סורי, עיראקי או מצרי. איני זוכר, אם במשך תקופה זו יצא ספר ערבי חשוב אחד שלא הצצתי בו וניסיתי לשוחח על-אודותיו עם אחד האישים הערבים המשכילים.

כך העיד על עצמו אליהו ששון, יליד סוריה, שבשנים אלו עמד בראש המחלקה הערבית של הסוכנות. במקבץ הרשומות הזה אביא מבחר קטעים מספרו, שלטעמי יש בהן כדי להאיר דברים בעלי ערך בהבנת שורשי המציאות שמסביבנו.

***

ברשומה הזו, קטעים מתוך שיחה עם נסיב אל-בכרי, מראשי ״הגוש הלאומי״ בדמשק. ירושלים, 30.3.1940. ההדגשות שלי:

בימים אלה שוהה בירושלים מי שהיה שר המשפטים בסוריה ומושל הר-הדרוזים, נסיב אל-בכרי, הידוע בתמיכתו בהקמת משטר מונרכיסטי בסוריה ובהכרזת האמיר עבדאללה למלך סוריה.

[…]

ביום 26.3.1940 ביקר, לפי הצעתי, נסיב אל-בכרי בביתו של ממלא-מקום מנהל המחלקה המדינית של הסוכנות, דוקטור ד׳ יוסף.

[…]

״הגוש הלאומי״ נחל מפלה רבתי במשא- ומתן שלו עם הצרפתים[1], וריחו נבאש בעיני העם.

[…]

הויתורים שהאנגלים מוַתרים לעולם הערבי, ולערביי ארץ-ישראל בפרט, משמשים גורם נוסף לתסיסה בקרב הסורים. ההרגשה בקרב המנהיגים בסוריה היא, כי רק בלחץ יוכלו להשיג את שאיפותיהם. ואילו דרך המשא-ומתן אינה אפקטיבית. בו בזמן גוברת ההכרה, כי אנגליה אוהדת את הערבים יותר מאשר צרפת. רבים מהמנהיגים הסורים מעדיפים אפוא שלטון בריטי על שלטון צרפתי וסבורים, שיוכלו להשיג זאת בהקמת פדרציה מצומצמת של שלוש ארצות: סוריה, עבר-הירדן וארץ-ישראל. עדיין אין למנהיגים אלה כל תכנית מעשית ברורה. הם מניחים, שאנגליה, האוהדת את הערבים והרוצה בברית עם עולם ערבי מלוכד ומאוחד, תסייע להם להשיג את מבוקשם.

[…]

לדבריו, רואים כמה מנהיגים סורים בפדרציה פתרון גם לבעיית ארץ-ישראל. כל זמן שארץ-ישראל היא בעיה בפני עצמה – פחדם של הערבים מהשתלטות היהודים הוא גדול. מה שאין כן אם תתאחדנה ארץ-ישראל, עבר-הירדן וסוריה.

[…]

הקמת פדרציה כזאת לא זו בלבד שתבטיח את ערביי ארץ- ישראל מפני השתלטות היהודים, אלא גם תהפוך את הערבים כאן למתונים ומוכנים לויתורים. בדברם על הפדרציה מביאים המנהיגים בסוריה בחשבון את היהודים כגורם בעל השפעה פוליטית, חברתית וכלכלית, שאפשר להסתייע בכשרונו, בהשכלתו, במומחיותו ובאמצעיו לפיתוח כל ארצות הפדרציה.

[…]

אשר לעמדת ערביי ארץ-ישראל – אין האורח חושש מהם כלל, ומניח כי לא יערמו מכשולים בדרך הקמת הפדרציה. שאלת הפדרציה, לדעתו, היא ענין שבין העולם הערבי והעם היהודי וכל תכנית אשר שני הצדדים יאשרו תזכה לברכת ערביי ארץ-ישראל.

[…]

להלן הדגיש דוקטור יוסף, כי אין הוא מוסמך כרגע לנהל משא-ומתן על איזו תכנית שהיא. תנועתנו – אמר – היא תנועה דמוקרטית ואנחנו חייבים להביא כל הצעה למוסדות הנבחרים שלנו; אך הוא יכול לומר, שחוגים חשובים בציונות יהיו מוכנים להתיחס באהדה לרעיון כזה. ״תמיד היינו מוכנים, ונהיה מוכנים גם בעתיד, לשוחח עם כל מנהיג ערבי על פתרון בעיית ארץ-ישראל בדרך של שלום."

[…]

בהמשך דבריו גילה האורח דאגה מפני התעמולה הנאצית בעולם הערבי. הוא ציין כי מעצמות הברית אינן נלחמות במידה מספקת בתעמולה זו. ״הגוף הערבי איננו מחוסן דיו, ואם לא יאחזו באמצעים חריפים נגד הסוכנים והתעמלנים, עלולות התוצאות להיות הרות אסון. לדבריו, במקום להילחם בסוכנים הנאצים מסתפקת הממשלה האנגלית בהקרבת המפעל היהודי בארץ-ישראל. על כל גל של תעמולה נאצית היא עונה בויתור נוסף לערביי ארץ-ישראל. אולם ויתורים אלה מעוררים את תאבונם של הערבים ואין בהם משום תרופה יסודית.

***

[1] בשנים שלפני המלחמה ניהל "הגוש הלאומי" בסוריה משא ומתן מול ממשלת צרפת בנוגע לסיום המנדט הצרפתי ומתן עצמאות לסוריה. הצדדים הגיעו להסכם, אך הפרלמנט הצרפתי עיכב את אישורו במשך זמן רב. בסופו של ההסכם לא אושר, ועם נפילת צרפת בשנת 1940 עבר השלטון בסוריה לידיה של ממשלת וישי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s