קול מן העבר: מדינות ערב והפלסטינים – "אסור להקריב את עניני כל המזרח הערבי לשם הצלת קומץ קטן של ערבים"

מקבץ רשומות מתוך הספר "בדרך אל השלום" – אוסף דיווחים וסקירות של אליהו ששון, איש המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית, בשנות ה-30 וה-40 של המאה הקודמת.

אני עומד במגע מתמיד עם אישים ערבים בארץ-ישראל ובארצות השכנות. כמעט שלא עובר יום בלי שתהא לי פגישה עם ערבי. איש-שיחי הוא פעם מנהיג ופעם עתונאי, שופט, סוחר, חקלאי או אדם מן הרחוב. אין אני זוכר שיחה עם ערבי, שלא דובר בה גם על ארץ-ישראל והיחסים היהודיים – ערביים. כן אין אני זוכר, שעבר עלי יום אחד מאז מלחמת-העולם הקודמת ועד היום בלי שעיינתי בעתון ערבי, ארץ-ישראלי, סורי, עיראקי או מצרי. איני זוכר, אם במשך תקופה זו יצא ספר ערבי חשוב אחד שלא הצצתי בו וניסיתי לשוחח על-אודותיו עם אחד האישים הערבים המשכילים.

כך העיד על עצמו אליהו ששון, יליד סוריה, שבשנים אלו עמד בראש המחלקה הערבית של הסוכנות. במקבץ הרשומות הזה אביא מבחר קטעים מספרו, שלטעמי יש בהן כדי להאיר דברים בעלי ערך בהבנת שורשי המציאות שמסביבנו.

***

ברשומה זו, דברים מתוך דיווח על שיחה עם צאדק כמונה, מזכיר המפלגה הממשלתית החדשה בעיראק. השיחה נתקיימה ב-7 בפברואר 1937 במשרדו בבית המפלגה. ההדגשה שלי:

בעבר פירנסה [עיראק] כעשרים מליון תושבים, בעוד שמספר אוכלוסיתה היום פחות מארבעה מיליונים.

משטרה ריאקציוני יותר מבכל ארץ שכנה אחרת. ״בעיראק נמצאים סוכנים אנגלים, צרפתים, איטלקים, גרמנים וכו׳ וכולם יודעים נכונה את אפסות כוחנו מכל הבחינות: מתן הצהרות מנופחות ועריכת מאמרים קיצוניים ומלהיבים אינם יכולים להשפיע מאומה בתקופה שהתותח והאוירון הם המכריעים. אסור לנו, כמו שאסור לכל ארץ ערבית אחרת, לשאת שני אבטיחים ביד אחת. על כל ארץ ערבית להצטמצם, לפחות במשך עשרים שנה, בחיזוק עצמה ורק אחר־כך לדאוג לזולתה. אחינו ערביי ארץ-ישראל טוענים, כי במשך עשרים השנים האלה יציפו אותם הציוניים. ייתכן שיש אמת בטענותיהם וייתכן כי הם מגזימים. אם כך ואם כך, הרי אסור להקריב את עניני כל המזרח הערבי לשם הצלת קומץ קטן של ערבים, המונה שמונה-מאות – תשע-מאות אלף נפש. ארץ-ישראל אינה יקרה לעולם הערבי יותר מאשר לבנון, אותה הסכימו אחינו הסורים להשאיר בצביונה הנוצרי. ייתכן כי הם הסכימו לכך מתוך אונס או מתוך אמונה כי ארץ נוצרית קטנה בתוך המזרח הערבי הגדול לא תוכל להזיק. אם מותר לנוצרים ליצור להם ממשלה משלהם בחלק קטן מן המזרח הערבי, על-אחת-כמה-וכמה שגם ליהודים מותר לעשות כן

מחשבה אחת על “קול מן העבר: מדינות ערב והפלסטינים – "אסור להקריב את עניני כל המזרח הערבי לשם הצלת קומץ קטן של ערבים"

  1. פינגבק: הבט סביב: הצהרת כוונות עם איחוד האמירויות – תובנות ראשונות | עמדת תצפית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s