הבט סביב: כן! לבחור! – תנו לפלסטינים ללכת לבחירות.

כל עוד אין לפלסטינים הנהגה לאומית לגיטימית מתפקדת, לא יוכל להתקיים הסדר שלום בין העמים, ולא יוכל להתקיים פיתרון של שתי מדינות לשני עמים. על מנת לקרב את הסיכוי לשלום ולמען האינטרס הישראלי, צריך לקדם בברכה בחירות הוגנות לרש"פ ולנשיאותה. וכל זאת בהנחה שעד שקראתם את השורות האלה לא פרצו "אינתיפדה שלישית" או מבצע צבאי בעזה או גם וגם.

הנשיא הלא-נבחר של הרש"פ, אבו-מאזן

לתנועה הלאומית הפלסטינית, פחות או יותר מאז ראשיתה, לא היתה כמעט אף פעם הנהגה נבחרת, ולא מונופול על השימוש בכוח, שני סממנים עיקריים בקיום של יישות פוליטית לאומית.

כיום ובמיוחד מאז השתלטות החמאס על רצועת עזה בקיץ 2007, שתי הנהגות לאומיות שונות, שלא מכירות זו בלגיטימציה של זו, שולטות בשני חלקי הטריטוריה שמיועדת לבית הלאומי הפלסטיני, ומפעילות כל אחת מהן מנגוני משטר וזרועות חמושות משלה.

בראיון פרידה שנתן ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד לניו-יורק טיימס במאי 2013 נאמר:

The essential missing ingredient is unity. There has to be one government in the West Bank (now controlled by Fatah) and Gaza (controlled by Hamas). “Let’s be clinical,” he says. “We are not going to have a state unless we are united first. The essential precondition for that, he says, is a “security doctrine based on nonviolence.” Hamas must irrevocably renounce violence

 

בחירות ראשונות לנשיאות הרש"פ ולמועצה המחוקקת שלה נערכו ב 1996 (החמאס החרים אותן). הבחירות הבאות יועדו ל 2001, אבל לא התקיימו עקב סיבוב המלחמה בין ישראל ורש"פ. ב-2005 נבחר אבו-מאזן לנשיאות לאחר פטירתו של ערפאת, לכהונה של ארבע שנים.

ב-2006 התקיימו הבחירות למועצה המחוקקת. בגלל שיטת הייצוג האזורית (חצי ממושבי המועצה המחוקקת) והפילוג הפנימי של תנועת הפת"ח שלא השכילה להציג רשימות מאוחדות, הפך יתרון קטן של החמאס (44.5% אל מול 41.43%) לניצחון גורף (74-45) בייצוג בפרלמנט ובהקמת ממשלת חמאס. בעקבות השתלטות החמאס על עזה ב-2007, פיזר אבו מאזן את ממשלת החמאס והקים ממשלה לא-נבחרת בגיבוי מערבי. גם המועצה המחוקקת הפלסטינית לא מתפקדת, הן בגלל הסכסוך בין פת"ח לחמאס, והן בגלל שצה"ל עוצר לפעמים חברי מועצה מטעם החמאס.

מאז 2007 לא התקיימו בחירות ברש"פ, לא למועצה המחוקקת ולא לנשיאות, למרות שתוקף כהונתו של אבו-מאזן פג כבר בינואר 2009.

***

במצב הנוכחי, אין בצד הפלסטיני גורם שזוכה ללגיטימציה רחבה בציבור ויכול לשאת באחריות המלאה על המתרחש בצד הפלסטיני. עם החמאס (אחד הארגונים הרעים ביותר לאינטרס הפלסטיני, והמציאות בעזה היא ההוכחה לכל מי שעיניו בראשו) אין לישראל יכולת לנהל מו"מ על הסדר שלום, אלא, במקרה הטוב, על הפסקת אש זמנית. ישראל נמצאת במצד מלחמה מתמיד מול תנועת החמאס, ולכן לטעמי גם אין שום משמעות לשאלה "מי התחיל" בסבב  הסלמה כזה או אחר. כל עוד החמאס שולל את קיומה של מדינת ישראל, מחנך לשנאת יהודים גורפת ולסילוקם באמצעות מאבק אלים, ותוקף את ישראל באמצעות הזרוע הצבאית שלו, ישראל נמצאת במצב מלחמה מולו, וזכאית לתקוף אותו (תוך הימנעות מפגיעה בלתי-מידתית באזרחים הלא-מעורבים שמסביבו) בכל רגע שנראה לה מתאים.

עם אבו-מאזן והרש"פ ישראל יכולה לנהל מו"מ (עם כי ספק אם ניתן לגשר על הפערים בין הצדדים), אבל בכל מקרה, אין לרש"פ במצבה הנוכחי את היכולת לקיים הסכם כזה, בגלל שהיא אינה מסוגלת לכפות את מרותה על החמאס ועל הזרוע הצבאית שלו.

הפלסטינים, ללא הנהגה לגיטימית נבחרת (ועדיף הפעם בבחירות יחסיות), פטורים מניהול מדינות לאומית ריבונית, ואין כתובת הנושאת באמת באחריות לאלימות היוצאת מתוכם. הזכות להגדרה עצמית לאומית נושאת עמה את האחריות על המתרחש בשטח הריבוני ועל ניהול יחסים דיפלומטיים מבוססי אינטרס עם שאר העולם, בדיוק ככל העמים.

לטעמי, לישראל יש אינטרס משמעותי בקיום מערכת בחירות שכזו, גם אם לזרוע הצבאית של החמאס, כפי שנראה בשבועות האחרונים, יש אינטרס למנוע את שיתוף הפעולה הפנים פלסטיני הנדרש לשם עריכתן (וכנראה בניגוד לכל הפחות לעמדתו של חלק מהזרוע המדינית של החמאס), כרגיל באמצעות יצירת עימות אלים מול ישראל. העם הפלסטיני צריך לבחור פעם נוספת את הנהגתו, ולשאת באחריות לבחירה.

אם תיבחר שוב תנועת החמאס, יבהירו הפלסטינים שפניהם למלחמה מול ישראל, וישראל תתנהל בהתאם וראויה לכל הלגיטימציה והגיבוי. אם תחליט תנועת החמאס (או כל פלג אחר) להחרים את הבחירות או לשבש את מהלכן באיומים או אלימות, תפגין את היעדר הלגיטימציה שלה הן כלפי פנים והן כלפי חוץ. אם יבחרו בפת"ח, תשא ההנהגה הנבחרת באחריות אמיתית למימוש מונופול על הפעלת הכוח ונשיאה באחריות על כל פעולה היוצאת משטח בשליטתה. דרך אגב, אני חושב שבמובן זה הכרה ישראלית במדינה פלסטינית בגבולות זמניים בשטחי A ו-B בגדה (אולי עם תוספות מעטות) וברצועת עזה תיתן לישראל כלים דיפולמטיים ומדיניים חשובים להמשך ניהול היחסים מול הפלסטינים ותטיל על ההנהגה הפלסטינית אחריות נוספת.

***

ההנהגה הפלסטינית הנבחרת תשא במלוא האחריות על פעולת התנועה הלאומית הפלסטינית. אם תבחר במאבק אלים מול ישראל או לא תבלום אותו, אם תתמוך כספית ומוסרית בלוחמים מול ישראל, אם תחנך לאי-הכרה בישראל כמדינת לאום-דמוקרטית של העם היהודי, תוכיח שפניה למלחמה. אם תכשל באכיפת מרותה הפנימית, תוכיח שהפלסטינים לא בשלים לעצמאות לאומית. אם תוכל לשאת באחריות המלאה ותחפש פיתרון להסדר הסכסוך הישראלי פלסטיני בדרכי שלום – יופיע סוף סוף הסיכוי לשלום.

ישראל והעולם צריכים לשחרר את הפלסטינים מכלא הקורבניות הפאסיבית והדיכוי הפנימי של עריצים ותקיפים בני עמם. הפלסטינים ראויים לחופש לבחור את דרכם, לשלם את המחירים הכרוכים בבחירה ולהינות מפרותיה. מי שמכבד באמת את הפלסטינים ורוצה בטובתם, צריך להתייחס אליהם כאל מבוגרים אחראים למעשיהם (לא פחות מהיחס כלפי ישראל), ולתת להם את ההזדמנות לבחור את דרכם.

4 מחשבות על “הבט סביב: כן! לבחור! – תנו לפלסטינים ללכת לבחירות.

  1. מלחמה נגד דיקטטורה עוינת היא ליגיטימית לא פחות מאשר נגד "דמוקרטיה" שבחרה את ההנהגה העוינת שלה. זה לא הוגן, אבל ככה עובד העולם. אני בכלל חושב שהסכסוך עם החמאס ואש"ף לא קשור לשום לאום פלסטיני אמיתי או פיקטיבי, אלא שהוא חלק ממלחמת תרבות בין האיסלאם של המאה השביעית והעולם היחסית מודרני (שגם לו יש הרבה לאן להשתפר בשביל באמת להיות כזה). כינון תרבות דמוקרטית אמיתית יהיה במידה רבה תבוסה של האיסלאם במלחמת התרבות הזו (לא בהכרח של האיסלאם הדתי, אלא של תרבות האיסלאם הסוני בת זמננו), וכנראה שיש סיבה שאין דמוקרטיה מוסלמית אמיתית – אפשר לראות שאפילו בטורקיה ככל שהחילוניות מדוכאת כך גם הדמוקרטיה.

    אהבתי

  2. פינגבק: הבט סביב – במעלה צוק איתן | עמדת תצפית

  3. פינגבק: הבט סביב: מדכאי הפלסטינים | עמדת תצפית

  4. פינגבק: על סדר היום – פוליטיקה אצל הערבים: אזרחי ישראל, פלסטינים ובמפרץ | עמדת תצפית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s