איך נולד טייקון?

בהתחלה זה נעים, אח"כ פושטים ת'רגל/הולכים לכלא וכולם שמחים וטייקון אחר מופיע…

תזכורת היסטורית בסוף שבוע שבו הדנקנר מ I.D.B. איבד את השליטה בחברה (הסדר חוב), הדנקנר מבנק הפועלים נשלח לשנת מאסר (מרמה והפרת אמונים), והמדינה ביטלה את העסקה שהביאה אותם בכלל לעמדה הזו.

היו הייתה משפחת אנשי עסקים שאי-אז בשנות ה-50 של המאה הקודמת רכשה מהמדינה את חלקה במפעל לייצור מלח. בשנת 1996 קידמה החברה וחתמה על הסכם עקרונות עם מנהל מקרקעי ישראל לפינוי חלק משטחי בריכות האידוי של מפעלי המלח בתמורה לשטחים חלופיים ולזכויות בניה בחלק מהשטחים שיועברו למנהל ויופשרו לבניה, כביכול לטובת בניה למטרת קליטת העליה מחבר העמים.

בימים אלה ממש עומד דני דנקנר בבית המשפט כנאשם שנתן, בתקופה שהיה יו"ר דירקטוריון משותף של חברת תעשיות מלח לישראל וסגן יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים, שוחד ל"מאכער" במנהל מקרקעי ישראל, שהוא במקרה גם אחיין של מי שהיה אז מנהל מנהל מקרקעי ישראל, במטרה להשיג מידע פנימי וקידום פגישות עם סגן שר הפנים כדי לקדם את מימוש העסקה הזו. דנקנר מנסה להוכיח ש 1.1 מיליון הש"ח שהעביר לאותו "מאכער" היו תשלום עבור ייעוץ ממשי. אבל זה כבר סיפור מאוחר. יותר מעניינת העסקה עצמה וההזדמנות שיצרה.

העסקה המפוקפקת של תעשיות מלח לישראל עם מנהל מקרקעי ישראל ספגה ביקורת חריפה ממבקר המדינה בשנת 2,000, נחתמה בכל זאת בשנת 2003, נתקלה בעתירה לבג"צ נגד התערבותו של אולמרט (שהיה אז בין השאר יו"ר מנהל מקרקעי ישראל), נחתמה בשנת 2006, בניגוד להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, ע"י שר האוצר, אחד אהוד אולמרט, ובוטלה השבוע ע"י משרד האוצר.

אבל זה עדיין קצה הקרחון של תהליך לידתו של הטייקון. בשנת 1997 יזמו בני הדודים נוחי את דני דנקנר עסקה שבה הפכה חברת תעשיות מלח לישראל מייצרנית מלח מונופוליסטית (תוכרז רשמית כמונופול שנה מאוחר יותר) לחברת אחזקות, בכך שרכשה, ביחד עם איש העסקים ותחמן המיסוי (תד אריסון הישראלי לשעבר ולעתיד), את גרעין השליטה בבנק הפועלים. גרעין השליטה של בנק הפועלים היה אז בידי ממשלת ישראל, שהלאימה אותו בשנת 1983 בעקבות משבר הבנקים. החלק שקנו הדנקנרים עלה להם 1.4 מליארד ש"ח (בערך מה שהבנק מרוויח בחצי שנה בשנים האחרונות). את כסף לקחו אריסון והדנקרים כהלוואה מבנק לאומי. השליטה בבנק לאומי, בצירוף מקרים מוזר, היתה ועדיין נמצאת בידיה של מדינת ישראל, שהלאימה גם אותו בשנת 1983 בעקבות אותו משבר בנקים וטרם הצליחה להפריט אותו (ולא שלא ניסו, כולל אחד אהוד אולמרט שכמעט הועמד לדין על חלקו בפרשה).

אם מישהו התבלבל, נאמר את זה פשוט – מדינת ישראל נתנה באמצעות בנק בבעלותה הלוואה לקבוצת אנשי עסקים על מנת שישתמשו כדי לקנות את השליטה בבנק אחר שהיה בבעלותה. הבטוחה שהעמידו הדנקנרים להלוואה המשונה הזו היו זכויות הבניה העתידיות שנתנה להם מדינת ישראל באמצעות ההסכם העקרונות המפוקפק שחתם מנהל מקרקעי ישראל עם חברת תעשיות מלח לישראל. (אסתר אלכסנדר חזתה את הטריק הזה כמעט אחד לאחד כבר בשנת 90, ופיספסה רק בשמות. היא קבעה שהאפשרות הסבירה היחידה למכור את בנק לאומי תהיה באמצעות הלוואה מבנק הפועלים, שתינתן לאיש עסקים, כנראה ישראלי לשעבר…)

מאז שמדינת ישראל הפכה באמצעות שלל זרועותיה את הדנקנרים מבעלי מפעל מלח לבעלי שליטה במכשיר פיננסי שאיפשר להם למנף את עצמם על הר של חובות לעמדת שליטה אדירה במשק, עמדו השניים במרכז העניינים של כלכלת ישראל ושל עדת-מעריצי-העשירים שהובילה את העיתונות הכלכלית לפחות עד המחאה של קיץ 2011. הפיאסקו הזה הסתיים השבוע, והשאיר דנקנר אחד עם שנת מאסר, משפט באשמת מתן שוחד, ווילה גדולה שנבנתה על אדמות חברת המלח בעתלית ללא היתר. הדנקנר השני איבד השבוע את השליטה בחברת אי.די.בי לטובתם המפוקפקת (בהתחשב במצב החברה ובהיקף התספורת שביצעה) של נושיו, ונותר עם חובות של מאות מיליוני שקלים לבנקים. באחד מניסיונותיו הנכלוליים האחרונים להתמודד עם חוב זה, העביר לאשתו לפני 3 חודשים את מחצית הזכויות על הבית הצנוע (40 מיליון ש"ח) בו הם גרים בהרצליה פיתוח.

***

אז מה מוסר ההשכל?

מוסר ההשכל הוא שלפני שמעריצים את "קברניטי המשק" ו"בכירי הכלכלה", מומלץ לבדוק קודם האם הם עשו משהו בעברם שמצדיק את הגעתם לעמדה הזו, האם הם לא נוצרו באמצעות מדיניות ההפרטה של ממשלות ישראל שעשו מעל ומעבר על מנת לייצר לנו מעמד של "בעלי הון" שעיקר הונם הוא חובות, ושלפני שחוגגים את נפילתם, כדי לזכור מי מחליף אותם.

בין המצליחים לאתר את מקור הונו של מוטי בן משה, אחד משני העסקים המיועדים לקבל לידיהם את השליטה ב I.D.B. (לאחר שיסביר לבית המשפט את מקורותיו הכספיים, מדוע חלק מהחברות שבבעלותו רשומות במקלט המס באיי הבתולה, ומדוע הרכב שלו, יונדאי [2007!], ממושכן), תוגרל אג"ח אחת של "עמדת תצפית".

4 מחשבות על “איך נולד טייקון?

  1. תודה אבשלום. מכיוון שאין לי מה לומר על התוכן, אציק לך בעניין קטן ולא חשוב אחד. כותבים 'מאכער' ולא מה שכתבת. האותיות א-ע-ו-י משמשות (ה-א פעמיים) כתנועות (VOWELS) ומכאן להגייה של המילה הזו: MACHER
    שזה למעשה 'אחד שעושה'. 'מאכ' בגרמנית (וביידיש) היא המקבילה למילה MAKE באנגלית. רגע של עברית…

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s