ספקולציות פרועות: שלום? עכשיו?

ספקולציות פרועות בנוגע למשא-ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית, שנשענות פחות על מידע ויותר על העדרו. האם אנחנו עומדים להיות מופתעים, והאם זו תהיה הפתעה לטובה?

שאלה: מהו הגורם מספר אחת לפיצוץ משא ומתן מתקדם להסדר בין ישראל לפלסטינים?

תשובה: הדלפה על עצם קיומו.

במקרה הנוכחי, המו"מ גלוי מראש, ולמרות זאת הוא נושא מאפיינים מעניינים.

איך נראה (או לפחות היה נהוג שנראה) משא-ומתן אופייני בין ישראל לפלסטינים? הרבה רעש והכנות לפני, משק כנפי ההיסטוריה משקשק מעל, הטלוויזיה משדרת שידור ישיר במשך שמונה שעות שהאירוע היחיד בו הוא הכניסה של מכונית בעלת חלונות אטומים למתחם סגור, הדלפות וספקולציות מסעירות את התקשורת, וויכוח ציבורי ער וסוער מתכתש בין שמאל שפוי שואף שלום בעיניו ויפה-נפש-נאיבי-אוהב-ערבים בעיני יריבו הימין המפוכח בעיניו אך הלאומני-משיחי-פאשיסטי בעיני יריביו. למו"מ בתנאים כאלה יש מעט מאוד סיכוי להגיע להסכם.

איך נראה משא-ומתן אפקטיבי? מתנהל ללא הדלפות, כמעט או לחלוטין מתחת לרדאר של התקשורת וסדר היום הציבורי, באווירת נכאים ופסימיות אדישה, ומשדר רושם שהוא נמצא על סף פיצוץ בכל רגע, עד שמגיעה פתאום מסיבת עיתונאים דרמטית שבה ראש הממשלה מוסר לציבור ש…               רגע…

אז מה אתה בעצם אומר, שבעוד כמה שבועות יפתיעו אותנו עם חתימה על הסכם היסטורי (אולי אפילו יכנו אותו הסכם שלום) בין ישראל לרש"פ?

לא יודע. אין לי מקורות מידע שיכולים לגבות באמת את הספקולציה הזו. אבל הנה כמה נסיבות שיכולות להסביר למה מתהליך מו"מ פסימי ומדוכדך עלול להופיע פתאום הסכם (שאין להתפלא אם יוצג כ"הנחתה" אמריקאית ששני הצדדים חותמים עליה כמי שכפאו שד):

א. הרשות הפלסטינית במצב רגיש מאוד. תוקף כהונתם הן של הפרלמנט והן של הנשיא פג מזמן, המצב הכלכלי בגדה המערבית רחוק מלעורר תקווה, אמון הציבור הפלסטיני בסיכויה לשפר את המצב נראה רע מאוד, והיא זקוקה להציג התקדמות משמעותית כדי לשמור על קיומה. סיום המשא ומתן בכישלון ישמר את דמותה כנאמנת למטרות הלאומיות, אבל יציג אותה כמי שדרכה כשלה שוב בניסיון להתקדם אליהן והתבררה כדרך ללא מוצא.

ב. החמאס במציב רגיש מאוד. לאחר שנותק/התנתק מתמיכת איראן בעקבות עמדתו במלחמה בסוריה, שלטונה של תנועת האם שלו במצרים הובס בהפיכה צבאית, והוא נחשב גורם לא ידידותי בכלל בקרב השלטון הצבאי המצרי, שמראה לראשונה מזה שנים מה אפשר לעשות לסיכול הברחות כשבאמת רוצים. שלטונו בעזה רחוק מלשפר את מצב חייהם של נתיניו, והמצב בחודשים האחרונים הורע משמעותית. אין כמו הזדמנות למאבק לסיכול "הסכם בגידה" בו יוותרו יריביו הפוליטיים החילונים על חלק מהחזון הפלסטיני כדי ללכד את השורות ולשקם את תדמיתו.

ג. נתיניהו הוא לא פרו-פלסטיני. הוא עסוק מדי בלהמליך על ישראל את שלטון ההון מכדי שיסכים למסור אותה לשלטון הפלסטינים. מכאן שאני מאמין לו כשהוא אומר שהוא מוכן לתמוך בפתרון שתי המדינות ולסגת מחלק משמעותי מיהודה ושומרון כדי לבלום את חזון המדינה הדו-לאומית. הסכם בכיוון יתן לו גם נקודות רבות בקרב הממשל בארה"ב, ממשלות אירופה, ויריביו ב"מחנה השמאל" הישראלי שיופתע שוב שדווקא בגין הביא שלום בניגוד לעקשנות היהירה של גולדה.

האם זה אומר ששאנחנו עומדים להגיע למצב של שלום אמת עם הפלסטינים ולכן נתניהו ראוי לתואר "מנהיג השמאל הישראלי"?

א. לא. מצב של שלום אמת ידרוש שינויים עמוקים שנראה שאף אחת מההנהגות לא מעוניינת בהם. מבחינת ישראל, הוא יפלס את הדרך ואת הזירה הציבורית לדיון נוקב במצב החברתי בישראל, ובתהליך התמורה שהחברה הישראלית עוברת ממבנה חברתי דמוקרטי הנשען על קונצנזוס לאומי מודרני למבנה של חברה מחולקת למגזרים המאורגנים סביב מיתוסים לא רציונליים, שעסוקים כולם ב"משחק סכום אפס" על מנת להשיג את המקסימום מממשלה מצומקת שהעבירה חלק ניכר מכוחות ההנהגה ומכלי ההנהגה שלה לידי ההון הפרטי. הרשות הפלסטינית נבנתה מלכתחילה כאוליגרכיית מקורבים המעשירה את חבריה באמצעות הכוח השלטוני שהוענק לה מידי ישראל. המצב הזה הוא בסיס טוב לשיתוף פעולה הדדי של אוליגרכיות המתעשרים בחסות הממשל, אבל לא לחברות דמוקרטית המתקיימות בשכנות במצב של שלום.

ב. המעבר מהמצב הנוכחי למצב של שלום אמת על בסיס פתרון של שתי מדינות יחייב את ישראל לפנות מספר ניכר (כמה עשרות אלפים) מאזרחיה. זה מהלך שהיא מסוגלת לעשות (והפגינה את היכולת הזו כבר בעבר), ולהערכתי יזכה לתמיכה ציבורית נרחבת אם יעשה במסגרת הסכם. מהתנועה הלאומית הפלסטינית הוא ידרוש שינוי יסודי עמוק בהגדרת מטרותיה, שסביבן גובשה הזהות הלאומית הפלסטינית, ושינוי מושגים מהפכני, עמוק ויסודי בתפישתה את הציונות ואת מדינת ישראל. היא דורשת ממנה להמיר את האתוס הלאומי בה' הידיעה שלה, מאתוס של מאבק בישראל ותיקון עוולותיה לאתוס של בניית החברה הפלסטינית לצידה של ישראל ובשיתוף פעולה איתה. ניצנים של שינוים כאלה יכולים להיות אינדיקציה טובה לנכונותה של הנהגת הרשות הפלסטינית להגיע להסכם שמוליך למצב כזה. אני לא רואה את הניצנים האלה, בוודאי לא לאחר החלפתו של פיאד הפעלתן בראש ממשלה חדש ואנמי, שמונה והתפטר ומונה מחדש. בלי להציץ: מי מהקוראים זוכר את שמו?

ג. להבנתי, שני הצדדים הנושאים ונותנים לא מעוניינים בהסכם שיביא למצב של שלום. במצב המערכת הפוליטית הפלסטינית, בפיצול בין הגדה ורצועת עזה ובין הפתח לחמאס, וללא קיום בחירות ויצירת מערכת שלטונית שנשענת על לגיטימציה ציבורית, אין ולא תהיה הנהגה פלסטינית כלשהי שיכולה לחתום על הסכם שיקויים בשטח. זה לא אומר שלא יחתם הסכם. אם וכאשר יובא הסכם כזה, בין אם יוכתר כהסכם ביניים ובין אם יוכתר כהסכם קבע, סביר שיהיה במהותו הסכם זמני בלבד. הוא ישאיר את עיקרי המחלוקות פתוחות, ויותיר פתח להמשך תביעות ועימותים, וסביר להניח שגם לחיכוך אלים מתמיד, גם אם בעצימות נמוכה. במקרה הרע באמת, הוא יזרע את זרעיו של סבב העימות הבא, ויגרום נזקים שיהיה קשה מאוד לתקן בניסיונות עתידיים להגיע להסדר שיפתור את הבעיות באמת. גם בזה התנסנו כבר לא פעם.

האם הכל אבוד?

לא בהכרח.

דבר ראשון, יכול להיות שכל מה שכתבתי הוא ספקולציה פרועה. המשא ומתן יתפוצץ או יתפוגג עוד מעט ללא פיתרון, והסכסוך הציוני-פלסטיני ימשיך להתנהל בהצלחה וללא פיתרון באופק כפי שהוא עושה כבר כמעט מאה שנים.

דבר שני, הפוליטיקה היא זירה שאין בה נקודות אלא פסיקים. גם הסכם רע לא יהיה סוף פסוק, אלא הרעה במצב, שגם אותה אפשר יהיה להתחיל לתקן, גם אם בתהליך ארוך ומייגע, ברגע שהנהגה פוליטית קונסטרוקטיבית שמעוניינת בתיקון תגיע לשלטון, לפחות באחד מהצדדים.

עוד לא אבדה תקוותנו, ובבניין ציון ננוחם…

***

אם יש לכם מידע מחזק או סותר, ובמיוחד אם אתם חושבים שאני טועה לחלוטין, אשמח אם תסבירו בתגובה במה אני טועה.

מחשבה אחת על “ספקולציות פרועות: שלום? עכשיו?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s