מפה ושם

הדיסאינפורמציה של המקרו-כלכלה מבלבלת את מירב ארלוזורוב שמתקשה להחליט מה מצב המשק, נחמיה שטרסלר מבזה ומתבזה, וגם קצת תמונות.

מירב ארלוזרוב כותבת על "הבור" ההולך ונפער בתקציב המדינה, שנובע לא מעט בגלל שגביית המיסים נמוכה מההערכה שלפיה נבנה תקציב המדינה. בכמה היא נמוכה? לא ברור.

לפי ארלוזורוב של שורה 3 ומשרד האוצר:

מעריכים כעת ש-2012 תסתיים בחוסר של 3 מיליארד שקל בהכנסות ממסים

לפי ארלוזורוב של הפסקה השניה, התקציב נבנה לפי הערכת הכנסות של 232 מיליארד ש"ח, הערכה שכבר בינואר עודכנה כלפי מטה ל-221 מיליארד ש"ח, ולמרות העלאת המיסים (הרגרסיביים כמובן, על אלכוהול וסיגריות) שבוצעה בקיץ,

התחזית המעודכנת כעת של משרד האוצר היא שההכנסות השנה יסתכמו ב-218 מיליארד שקל בלבד – 3 מיליארד שקל פחות מהתחזית המעודכנת

כלומר, מסבירה ארלוזורוב מיד, הגביה מסתכמת ב

14 מיליארד שקל פחות מהתחזית שהיתה בבסיס התקציב.

שמעתם? לא שלושה אלא 14 מיליארד. 14 מיליארד! מה הגירעון שהממשלה יצרה ב 2012? כ-25.9 מיליארד ש"ח עד נובמבר, לעומת תכנון של 18.3 מיליארד ש"ח לכל השנה. (נתוני משרד האוצר). כמה כותרות מקבל הנתון הזה, לעומת העיסוק הרועם ב-1.5 המיליארדים שחסרו ב"שערוריית חברת החשמל" לפני מעט יותר מחודש? איך העזו גורמים באוצר להגיד

כי אין תביעה לעריפת ראשים בחברה אך יש ציפייה כי החברה תממש נכסים ותפעל למשיכת סכום של 1.4 מיליארד שקל שנותר בחשבון הנאמנות המיוחד שבו הפקידה החברה סכומים עבור חשמל חינם והטבות נוספות לגמלאים

כנראה בגלל שיש כללים בשביל אזרחים פשוטים, ויש כללים שונים לפקידי אוצר.

ומה לגבי יעד הגרעון?

עקבות החריגה של 3 מיליארד שקל בהכנסות ממסים, צפוי הגירעון בתקציב להסתכם בכ-4.2% תוצר – יותר מכפול מיעד הגירעון המתוכנן של 2%

ומה הלאה?

העלאות המסים הנוספות יצטרפו לגזירות הענק שיצטרכו להיות מוטלות על התקציב, מאחר שתקציב 2013 חורג ב-15 מיליארד שקל מהתקרה שנקבעה לו. נזכיר כי החריגה בתקציב היא לאחר שהממשלה כבר עשתה לעצמה הקלה ניכרת, וקבעה יעד גירעון של 3% לשנה הבאה – לעומת יעד מקורי של 1.5%, ויעד מומלץ על ידי בנק ישראל של לא יותר מ-2.5%.

המספרים האלה הזכירו לי משהו. בדקתי, ואכן לא נותר אלא לברך את החברה תמר בן יוסף, על דברים שכתבה אי שם ביולי:

אומדן הגירעון בפועל ל-2012 הוא כבר כעת 3.5% עד 4% מהתמ"ג, ועוד חצי שנה מעניינת לפנינו. חצי שנה בה נייחל ונפלל לטיפת שעמום. אז מה נאמר על השנה הבאה? הכל הולך, גם תחזיתו הפרועה של האיש המיושב בדרך כלל, סטנלי פישר, שהתריע בכנס קיסריה על גירעון מאיים של 7 עד 8 אחוזים בשנת התקציב הבאה, אם לא יינקטו הצעדים הדרושים. דרך ארוכה עברנו מאפריל, מאז הדלפתו של בנק ישראל על גירעון צפוי של 5% ב-2013.

הכרזתו של נתניהו, אם כן, אינה מוסיפה דבר. היה-היה תוואי גירעון דמיוני בין 2011 ל-2020. הוא שורטט ב-2010 מה-לא-עברנו-מאז. התוואי הזה קבע שיעור גירעון של 2% ל-2012 ושל 1.5% ל-2013. חרגנו הרבה בשנה הראשונה, נחרוג עוד יותר בשנה השנייה.

עד כאן אכן נתונים מבלבלים, כאשר האוצר מתקן תחזיות ועדיין מפספס אותן. אבל את ארלוזורוב זה הצליח לבלבל עד כדי הנסיבות שמביאות לבלאגן. האם זה בגלל ש:

ב-2012 היתה צמיחה נאה של כ-3.5%

או בגלל, כפי שמופיע במרחק של ארבע שורות בלבד באותה הכתבה, ש

ההכנסות ממסים יורדות, ככל הנראה בגלל ההאטה במשק

אז מה היה לנו כאן? צמיחה יפה או האטה מדאיגה? [האטה – עדיין לא מיתון, אבל צמיכה נמוכה מהתחזית. נמוכה בכמה? לאוצר פתרונים] האחת טובה לפרסומי הדרג הפולטי באוצר. השניה יכולה להסביר למה גביית המיסים כל כך נמוכה ביחס לצפי.

הבעיה היא שיש שני נתונים שמשדרים מסר סותר, ואחת העיתונאיות הבולטות בתחום הכלכלה מצליחה להביא את שניהם במרחק של ארבע שורות מבלי להביא הסבר לעניין. כמובן שמדובר בנתונים מצרפיים, ועוד לא נתקלתי במישהו בעיתונות הכלכלית שיעשה עבודה עיתונאית וינסה לפלח אותם בצורה ברורה למגזרים, פילוח שיחשוף מי צומח בכמה, ואולי יש ענפים שבהם יש בכלל מיתון. וכמה מהם מתייחסים להרכב המוזר של נתוני הצמיחה, ולקשר הרופף בינם לבין גביית המס? כי לקשר הרופף הזה שמה לב אפילו ארלוזורוב:

ההכרזה של שר האוצר, יובל שטייניץ, כי הצמיחה בשנה הבאה תגיע ל-3.5% בזכות תגליות הגז, אינה צפויה להשפיע על ההכנסות ממסים

תגליות הגז לא צפויות להשפיע על ההכנסות ממיסים, מכיוון שגם אחרי ה"הישגים" של ועדת ששינסקי, קודחי הגז הציבורי יתחילו לשלם מיסים רק לאחר שיגרפו אל כיסם רווח נאה ומובטח (ומאובטח) ע"י המדינה, כמיטב המסורת של "אבירי השוק החופשי" המנהלים את המדיניות הכלכלית של ישראל.

דרך אגב, ואם אנחנו כבר כאן, זוכרים את החוב החיצוני (כלומר זה שנקוב במטבע זר שאותו ישראל לא יכולה להדפיס בעצמה) של מדינת ישראל? זוכרים שגילינו ביולי שהוא למעשה קצת פחות מחצי מסכום המט"ח שישראל מחזיקה במזומן? אז הנה עוד נתון מעודד שהתקשורת לא מפרסמת, אבל לבנק ישראל אין ברירה אלא לפרסם:

עודף הנכסים על ההתחייבויות של המשק מול חו"ל במכשירי חוב בלבד, המשיך ועלה גם ברביע השלישי של שנת 2012 בכ- 4.4 מיליארד דולרים (7.1%) ועמד בסוף ספטמבר על כ-66 מיליארדי דולרים (חוב חיצוני נטו שלילי).

אז אולי משקיעים זרים יכולים לברוח, אבל אני מקבל את הרושם שלפחות בתחום הזה, העולם חייב לישראל יותר מאשר ישראל חייבת לעולם.

***

בתקשורת מתקיימת תופעה מוכרת: גורמים מסחריים מזמינים כתבים להתארח באירועים אותם הם מקיימים כדי לקדם את מוצריהם. בד"כ מלווה הכתבה בהערה "הכותב היה אורח של חברת…", והיא מכילה את התרשמותו של הכתב מהאירוע. בשבוע שעבר התפרסמה כתבה כזו, ללא ההערה המתבקשת, באתר האינטרנט של העיתון השלישי בתפוצתו בישראל (אולי בעצם השני, לאור קריסת מעריב). הכותב, שנשלח להתרשם מתצוגת אופנה בחסות ייזם נדל"ן, סיכם את דבריו בהצהרה:

שלא תהיה כאן טעות: אני לא מבין כלום באופנה.

זו לא תופעה נדירה. לעיתים קרובות נשלחים לאירועים האלה כותבים מתחום אחר, כדי להביא התרשמות לא-שגרתית. בדרך כלל הם אכן עושים זאת. רק שהפעם, אחרי שחלק את רשמיו שקשורים לחוויה האישית שלו מכל מה שמסביב,  הכתב המכובד שלנו כתב את התרשמותו מה"מוצר" ובסיומה הצהיר בבוטות:

אני מקווה שאף אחד לא חשב אפילו לרגע שאני כתבתי את הפיוט הזה. פשוט העתקתי אותו מההודעה לעיתונות של פרנקפורט.

אני לא בקיא בנבכי כללי האתיקה של אגודת העיתונאים, אבל האינסטינקט הראשוני אומר לי שלכתבה שמכילה הצהרה כזו אסור לעבור את שולחן העורך של עיתון שמכבד את קוראיו. ספק עם עיתון שמכבד את קוראיו היה ממשיך להעסיק עיתונאי שמצהיר דבר כזה בכזו בוטות וזחיחות. אבל זה לא המקרה, ונחמיה שטרסלר ימשיך לכהן כעורך הכלכלי של העיתון השלישי (או השני) בתפוצתו במדינה. נחמת טיפשים נוכל למצוא בכך שגם בתחום "מומחיותו" מבזה שטסלר את עצמו ואת הקוראים, ומפגין רמת אתיקה דומה.

***

ואחרי כל זה, משהו לעין ולנשמה:

פינת חמד בגבעות שיח אבריק

בית בשכונת נחלאות בירושלים

כביסה בבתי חסידות מונקטאש בשכונת נחלאות, ירושלים. לא הרגשתי בנוח להתקרב כדי לצלם מזווית טובה יותר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s