עוד ניצוצות (אחרונים?) מתוך עמוד העשן

עוד כמה דברים שעולים בעקבות "עמוד ענן".

א) מה בין מו"מ, הפסקת אש, והסדר?

נתקלתי בתמונה האווילית הזו של חד"ש בפייסבוק:

למה אווילית?

קודם כל בגלל שישראל מדברת עם החמאס כל הזמן, גם אם דרך מתווכים. זה לא סודי – אני יודע את זה, אתם יודעים את זה, וגם בחד"ש יודעים את זה.

שנית, מכיוון שהבעיה היא לא בניהול המו"מ (שמתנהל), ואפילו לא בנכונות להפסקת אש. כולם רוצים הפסקת אש, כמו שכולם בעד "חיסול הטרור", וגם כולם בעד "צדק חברתי". הוויכוח הוא על הדרך להשיג את המטרות הכלליות האלה, ובמקרה שלנו, על התנאים של הפסקת האש. האם אנחנו מדברים על הפסקת אש שמשמעותה המשך היכולת של החמאס וארגונים אחרים להתחמש ברקטות גדולות לטווח ארוך, בטילי נ"מ ונ"ט מתקדמים וכו' וכו', ואיסור על ישראל לבצע פעולות צבאיות ברצועה למטרת סיכול פיגועים? החמאס היה חותם על הפסקת אש כזו לפני 6 ימים. ישראל (אני מקווה) לא תחתום עליה בכלל. האם מדובר על הפסקת אש שמשמעותה ניתוק כל נתיבי ההברחה לעזה, פירוק החמאס והארגונים האחרים מנשק התקפי בפיקוח ישראלי ובינלאומי, החלת ריבונית מצרית אמיתית על חצי-האי סיני בהתאם להסכם השלום עם ישראה והכפפה מחודשת של רצועת עזה לשלטון הרש"פ? ישראל היתה חותמת על הפסקת אש כזו מזמן. החמאס לא יחתום עליה בחיים.

כלומר – השאלה היא לא על הפסקת האש, אלא על ההסדר העתידי שהיא מציעה. בין שני המתווים הקיצוניים שהצעתי, התנאים שיחתמו בסוף יתעצבו כנראה בהתאם לתמונת הלחצים הפנימיים והחיצוניים על כל הצדדים הפועלים. כל אדם בעל אחריות מוסרית אמור להסכים שהפסקת אש בתנאים שמבטיחים את המשך שלטון וחימוש החמאס, ומכאן את חזרתם של גלי אלימות הולכים וגדלים, אינה עדיפה על המשך הלחץ הצבאי על החמאס, אפילו אם המשמעות היא חסכון בחיי אדם בטווח המיידי.

ההסכם לא יבחן על פי הפסקת האש, אלא על פי התנאים העתידיים שהוא יקבע לאזור, והמציאות שתעוצב בעזרתם.

ב) אנחנו עוד לא יודעים מהם תנאי הפסקת האש שיחתמו הערב או בעוד כמה ימים (וכמו שהזכרתי ברשומה הקודמת, הלחץ על החמאס ושאר הארגונים להסכים לה בתנאים טובים לישראל עומד ביחס ישיר לגיבוי הבינלאומי לו זוכה ישראל, ולרמת המוכנות של כוחות הקרקע של צה"ל לכניסה לרצועת עזה). אני כן יכול להגיד לכם מה יהיו התגובות לאחר שתחתם. הקשרים בינהן אינם מקריים, ומשקפים במידה רבה קשרים רעיוניים קרובים גם אם סמויים:

ממשלת ישראל ומפלגות המרכז יכריזו על "ניצחון ישראלי" ועל פעולה שהשיגה השגים משמעותיים. בצורה זהירה ומסוייגת יצטרפו להערכה הזו גם הגורמים הבינלאומיים, ומדינות ערב המתונות.

הנהגת החמאס והארגונים האיסלמיים, הימין הקיצוני הישראלי והשמאל הקיצוני הישראלי, כמו גם אירן וסוריה (אם תתפנה בכלל לדבר), יצהירו על "ניצחון החמאס". חלק יגידו שזה בגלל שהוא עמד מול מתקפה ישראלית כוללת והמשיך לירות עד הרגע האחרון (אולי אפילו הרתיע את ישראל מכניסה קרקעית לרצועת עזה). חלק יגידו שזה בגלל שמנהגי ישראל המדיניים התגלו כפחדנים (או בוגדניים) ומנעו מהצבא להשיג את הניצחון המלא, ועוד מעט החמאס יחזור לירות על הדרום. חלק יגידו שזה בגלל שנהרגו המון אזרחים בעזה, ורף השנאה לישראל עלה שוב, בלי להשיג שום הישג משמעותי (שהקריטריון לו הוא פחות או יותר חתימת הסכם שלום מיידי במזרח התיכון, והפיכת עזה למונטה-קרלו של המזה"ת).

אם לא יקרה משהו חריג, אתם מוזמנים לבחון את ההערכה הזו בתוך ימים/שבועות ספורים.

מחשבה אחת על “עוד ניצוצות (אחרונים?) מתוך עמוד העשן

  1. תגובות ראשונות מהמערכת הפוליטית להפסקת האש: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4310279,00.html.
    איפה התגובה הבאה ממקמת את יאיר לפיד?
    ""הפסקת האש מגיעה בתזמון גרוע ומבלי שהושגו המטרות שהממשלה עצמה הציבה למבצע. לאחר שהובטח למגר את החמאס ולא לדבר איתו, מדינת ישראל גם דיברה עם חמאס וגם לא מיגרה אותו".
    לפיד אמר כי "אל מול היכולות הגבוהות שגילו צה"ל ואנשי כוחות הביטחון, ולעומת החוסן והעמידות שהוכיח העורף הישראלי, גילתה הממשלה חולשה והססנות במימוש מטרותיה, ובהבטחת שקט מוחלט לתושבי ישראל".

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s