פולואפ – הכותרת של ידיעות ביום ראשון

ובכן:

כצפוי, כל עמוד השער (פחות רצועה אחת שעסוקת במימד הפרלמנטרי של הסוגיה). דגל ישראל בלב התמונה (כי זו הפגנה פטריוטיות ולא אנארכיסטית, חס וחלילה), וציטוט של המפגינים ככותרת.

כ-20,000 מפגינים. בערך מספר כפול מהפגנת המחאה בשבוע שעבר, אבל בוודאי לא גדול בסדרי גודל. הפגנת השבוע שעבר זכתה לסיקור מינימלי, והופיע רק בשער של הארץ, לא מעט בגלל פטירתו של יצחק שמיר. חלק ניכר מהסיקור עסק לא בהפגנה עצמה, אלא בניסיון של מיעוט מתוכה לפצל אותה ולהסיט אותה אל חסימת כבישים מול קריית הממשלה.

והשבוע, חוץ מידיעות:

שימו לב – שלוש כותרות אופטימיות וציטוט מההפגנה מלווים את הדיווחים על ההפגנה, שתופסים יותר מחצי שער.

האם יכול להיות שהכל מקרי? כמה משקל צריך לתת לנקודה שלפי הציוץ מיום חמישי (5.7) של גיא רולניק, העורך הראשי של "דה-מרקר":

הצהובונים מפמפמים הבוקר את ההפגנה נגד החרדים בעמודים הראשונים בנחישות שבה הסתירו את ההפגנות של המחאה החברתית. חרדים זה המחאה שמתאימה לבוסים

ואיך זה מסתדר עם הפרשנות שהובאה בדה-מרקר רגע לפני ההפגנה בשבוע שעבר, לפיה האמנה החברתית-כלכלית, אותה ניסחו ופרסמו מארגני ההפגנה:

  אינה כוללת סעיפים כנגד הריכוזיות במשק,הדומיננטיות של הפירמידות בשוק ההון, ושליטתם של מעטים בכלכלה הישראלית. אחד מיוזמי האמנה הסביר כי הם נמנעו מלפרט בנושאים אלה מאחר שלא רצו לחדור לתחומים אידיאולוגיים שאינם תואמים לרוח הכללית של האמנה, נושאים שלדבריו מטופלים על ידי "גורמים אחרים". כמו כן, לא מוזכרת באמנה כל יוזמה לפירוק ועדי העובדים החזקים במשק, וחוסר השוויון התעסוקתי שבתוך הגופים הממשלתיים.

כלומר, האמנה אינה עוסקת במטרות הקמפיין התקשורתי ארוך הטווח שמתנהל בדה-מרקר: מפלצת "הריכוזיות" והועדים הגדולים.

האמנה רחמנא ליצלן, חותרת לשינויים מוחשיים לציבור, כלומר הקטנת אי-השיוויון ושיפור השירותים לאזרח, ומסמנת את הבעיה במדיניות הממשלה, ולא בחתירה ל"שכלול התחרות " והתגברות על "כשלי שוק".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s