הכותרת של ידיעות ביום ראשון הקרוב

מישהו רוצה לנחש מה היא תהיה? ככה "העיתון של המדינה" (ולא רק הוא) קובע מה יקרה למחאה ומה לא.

ביום ראשון הקרוב, אם לא יקרה אירוע בטחוני חמור, הכותרת של ידיעות (ואם אתם מעוניינים לרשום את הניחוש שלי, ביחד עם תמונה היא תכסה יותר מחצי עמוד) הולכת לעסוק בהפגנה למען השיוויון בנטל.

בהפגנה הזו הולכים להשתתף, בהתאם למגבלות בחירת המיקום שלה ברחבת מוזיאון ת"א, ככל הנראה בין 10,000 ל 20,000 איש. יותר ממה שהיו שם במוצ"ש האחרון בענייני המחאה, אבל לא יותר בסדרי גודל עצומים. אבל פרופורציה בין היקף הסיקור שהיא תזכה לו, לבין היקף הסיקור שזכתה לו המפגנת המחאה החברתית היא משהו שצריך לשים אליו לב.

בשנה שעברה התקשורת ליוותה את המחאה, חיבקה אותה, הציבה אותה על סדר היום, נתנה סיקור מכין לקראת האירועים וסיקור מקיף במהלכם ובעקבותיהם.

השנה התקשורת מצמצת את הסיקור למינימום האפשרי. כאשר היא פעילה, היא בעיקר מלבה את ההסתה כנגד המחאה בניפוח כל מיני האשמות שוא ועיסוק חסר פרופורציה באלימות מדומיינת.

זו כנראה החלטה מודעת, שמונעת מהאיומים הסמויים והגלויים על העיתונאים, לפיהם המחאה בשנה שעברה פגעה בכלי התקשורת (כי היא "הפחידה" את המפרסמים שמהם היא ניזונה ופגעה בעסקיהם), ולכן אם היא תיצור אפקט גם הפעם, הם עלולים לאבד את משרתם. מכיוון שהתקשורת המסחרית בישראל לא מיועדת לאנשים חושבים, מזל שיש לנו את הבחורים הטובים בגוליית שיזכירו לנו שלטענה הזו אין שום קשר למציאות, חוץ מההשפעה הניכרת שלה על העיתונאים עצמם.

האם יכול להיות שהמחאהפגעה בכלכלת ישראל יותר משנה לפני שהחלה?

אבל התקשורת לא מסתפקת בפאסיביות, אלא מפמפמת ספין רחב היקף שמסיח את הדעת לאפיקים חסרי משמעות במקרה הטוב, ופוגעים במחאה במקרה הרע, כלומר לחידוד הפילוג שבין חרדים, ערבים ומעמד הביניים הישראלי, ולהקשות על ישירת שיתופי פעולה ביניהם בתחום הכלכלי-חברתי (וגם להקשות על תהליכי ההשתלבות שכבר קורים בשטח).

התקשורת בישראל יודעת לנהל קמפיינים כשהיא רוצה. זו דוגמא ישנה מהבלוג המצויין "לחץ חברתי" עליו השלום, וזו הדוגמא הנוכחית (באיסוף הכותרות נעזרתי ברשומות של וולווט אנדרגראונד). כל העיתונים המרכזיים עוסקים השבוע באופן רציף בכותרות ראשיות (או במקרים חריגים, בכותרות משנה בעמוד השער) בסוגיית ועדת פלסנר. ידיעות אחרונות, לעומת זאת, בונה באופן אקטיבי את ההפגנה הצפויה במוצ"ש:

יום שלישי:

פירוק ועדת פלסנר

יום רביעי:

כותרת ראשית: ידיעות אחרונות אוסף קבוצת תיכוניסטים כדי לשאול אותם מה הם חושבים בעניין.

יום חמישי:

כותרת ראשית: עכשיו תורם של המילואימניקים. ההפגנה כבר מוזכרת במפורש.

יום שישי:

עכשיו ההפגנה כבר בכותרת, והיא כבר משפיעה, מלחיצה את הפוליטיקאים ומחרידה את החרדים. זה לפחות מה שידיעות משדר. אם ככה, לא תבואו?

אתמול בלילה וגם היום בבוקר הכותרת הראשית ב ynet עסקה בהכנות להפגנה. הכותרת הנוכחית (18:40) עוסקת בתקווה של המארגנים שרבנים מהציבור הלאומי-דתי (את ציונותם כל אחד צריך להוכיח לגופו) יצטרפו להפגנה שלהם (תחת הכותרת המפוצצת: "רבנים דורשים שיוויון בנטל).

***

בסופו של דבר, ידיעות במשך ארבעה ימים מדווח בכותרת הראשית לא על אירועים שקורים, אלא על אירוע שהוא רוצה שיקרה. האירוע הזה זוכה לגיבוי מעוד גורמים. אגודת הסטודנטים, שנמנעה בינתיים מהצטרפות להפגנות המחאה החברתית בקיץ הנוכחי (ולא צרפה את חתימתה על האמנה החברתית-כלכלית), מצטרפת בהחלט למחאה למען השיוויון בנטל (סוגיה מורכבת ביותר, שדורשת התייחסות נפרדת), ואני כסטודנט כבר קיבלתי הודעת טקסט מהאגודה שמזמינה אותי להפגנה. גם אגף המשימות של התנועה הקיבוצית בעניין (לזכותו יאמר שהוא פועל בתחום כבר זמן רב), ואני לא בטוח מי עומד מי מאחורי העניין הבא, אבל מי שירצה אוטובוס להפגנה הזו יקבל (בחינם).

לסיכום, ולמי שלא שם לב, העיתונות לא מסקרת אלא מייצרת סדר יום. לפעמים היא מקדמת דברים חיוביים, הרבה פעמים היא מקדמת דברים שליליים. אבל מי שמחפש מקור לדיווח מאוזן או את כלב שמירה של הדמוקרטיה, שיחפש במקום אחר.

***

הערת אגב, נראה שהאיומים על העיתונאים עבדו, והיקף סיקור המחאה ירד ב 40% ביחס לשנה שעברה.

מעבר לירידה המשמעותית בליווי אירעי המחאה במדיה המסורתית, חל גם שינוי באופן הסיקור: בעוד שבשנה שעברה סיקרה העיתונות את האירועים באופן אוהד, כעת נטען כי התקשורת מלווה את האירועים באופן שלילי ונמנעת מהבלטתם בעמודים הראשיים. "התקשורת בהחלט לא מלווה והרבה יותר ביקורתית כלפי צעדי המוחים", אומר מנכ"ל יפעת מידע תקשורתי, מני אברהמי. לדבריו, "גם לפני אירועי סוף השבוע האחרון היו יוזמות רבות של פעילי המחאה שלא סוקרו, או סוקרו בעמודים האחרונים. זה בולט לעומת השנה שעברה, אז כבר המאהלים הראשונים סוקרו בהרחבה".

אבל שימו לב להבדל הקיצוני ביחס למחאה בקרב הגולשים, בין הזירות בהן פועלים גולשים מזוהים, לבין הזירות בהן הכותבים הם אנונימיים (ההדגשה שלי):

בטוויטר ובפייסבוק, ביקר הרוב הבולט, 85% ו-70% בהתאמה, את התנהלות המשטרה, על ידי הפצת סרטונים ותמונות של אלימות כלפי מפגינים.

מנגד, בתגובות למאמרים שמתפרסמים ברשת (טוקבקים) נראתה תמונה הפוכה: כ‑70% מכותבי התגובות תמכו בהתנהגות המשטרה. לפי המחקר, הטענות המרכזיות שהועלו בתגובות התייחסו לקיום הפגנה לא חוקית והצדקת הפעלת כוח פיזי, אמון בגרסת המשטרה וזיהוי מפגינים "שמאלנים".

"בזירות האנונימיות זיהינו התקפה אדירה נגד המוחים, כאשר בפייסבוק ובטוויטר המצב היה הפוך. ההסבר שאנחנו יכולים לתת לזה, בעיקר כי ראינו טקסטים ומסרים חוזרים, הוא שיש גורמים שמנסים להשפיע על התכנים בטוקבקים", נכתב. "אנחנו יכולים להעריך שאלו גורמים פוליטיים, כיוון שיש הרבה פוליטיקאים שמאוד מחשיבים את הזירה הזו".

***

ולסיום, ארבע שאלות שהקוראים מוזמנים לחוות עליהן דעה:

א) האם לדעתם הוספת הכלי של טוקבקים באתרי החדשות שיפרה את "איכות המוצר" שמקבל הקורא או פגעה בו?

ב) האם לאור תמונת המצב בטוקבקים, יש מקום למנוע פרסום טוקבקים שאינם מלווים בזהות אמת של כותב?

ג) האם ערוצי הטלוויזיה יעבירו נאומים בשידור ישיר מההפגנה במסגרת מהדורות החדשות של מוצ"ש?

ד) בכמה מעיתוני יום ראשון (ישראל היום, ידיעות, מעריב, הארץ, מקור ראשון) תופיע ההפגנה כידיעה ראשית בצירוף תתמונה, כך שתתפוס את עיקר העמוד?

3 מחשבות על “הכותרת של ידיעות ביום ראשון הקרוב

  1. אתה צודק במאה אחוז.אני לא חבר של החרדים,אבל גם שהסוגיה הזאת מורכבת ודורשת הרבה הבנה,יש במדינה פה בעיות יתר חשובות-כלכלה,חברה,ביטחון,-הכל נשכח יש רק חרדים וגיוס.-אין עניים,אין רעבים,גרעין איראני- רק גיוס וחרדים.יתכן מאוד שרוצים לטשטש בכוונה את מצב הכלכלי או את מחאה חברתית ולבלבל את מוח אם החרדים.

    אהבתי

  2. פינגבק: מחאה, לאיפה את הולכת? | עמדת תצפית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s