ההפיכה הסמויה מעין – הניאו ליברליזם ומלחמתו בדמוקרטיה

הרשימה הזו ממשיכה את העיסוק ביוון, למרות ובגלל שתוכנית הקיצוצים אושרה. אני מניח שהעניין שם יירד מהכותרות לכמה חודשים בזמן הקרוב.

נעמי קליין מציגה בספרה דוקטרינת ההלם (קסנדרה עוד תדבר על זה. אני מבטיח) לפיה אף רפורמה ניאו-ליברלית משמעותית לא צלחה הכרעה במערכת דמוקרטית. לטענתה המשכנעת, רפורמות כאלה עוברות רק באווירת משבר, בין אם הוא יזום (הפיכה צבאית, מלחמה, "משבר אשראי"), ובין אם הוא מזדמן (פגיעת צונאמי, הוריקן וכו'). יוון של ימינו נותנת לנו מקרה מבחן מרשים, גם אם הוא עבר מתחת לרדאר לפני 4 חודשים, ועולה לתודעה (גם שלי, אני מודה) רק בימים אלה. החלק הראשון של הדברים הבאים מבוסס על המידע הבסיסי שמופיע בויקיפדיה. החלק השני על הידיעה הזו ב TheMarker.

יוון – כרוניקה של הפיכה שלא שמעתם עליה:

א) עומק משבר החוב ביוון נחשף בתחילת שנת  2010. בחודשים יוני ויולי אושרו תוכניות הסיוע הראשונות, שהותנו בביצוע קיצוץ תקצבי, הפרטה, פגיעה בזכויות הפנסיה, הפחתת משכורות ופירוק ארגוני עובדים (רשימת המכולת הקלאסית של הרפורמה הניאו-ליברלית). אישור תוכנית זו לווה במהומות אלימות ברחובות אתונה.

ב) ב 31 אוקטובר, במקביל להגדלת קרן הסיוע, דרשה האופוזיציה ביוון לקיים בחירות לאלתר, כך שהציבור יוכל לבחור באיזו מדיניות הוא מעוניין. בתגובה, קרא ראש הממשלה לבצע משאל עם לאישור עסקת החילוץ, קריאה שאושרה פה אחד בממשלה.

ג)  4 ימים לאחר מכן, ב 3 בנומבר, הודיעה ראש הממשלה על ביטול משאל העם, בעקבות לחץ מצד בעלות החוב, שאיימו שאם יערך משאל עם, תבוטל תוכנית החילוץ ויוון תסולק מגוש היורו. ליתר ביטחון, ב 1 לנובמבר הוחלפה הצמרת הצבאית. למה? לא יודע. אולי כי חששו מהתערבות הצבא.

ד) ב 5.11 עברה הממשלה הצבעת אי-אמון, בהבטחה להקים ממשלת אחדות. ב 6 לנובמבר הושגה הסכמה להקמת ממשלת אחדות, ולבחירות שיתקיימו רק בפברואר 2012, לאחר ביצוע תוכנית החילוץ.

ה) ב 11.11 הוקמה ממשלת אחדות של "טכנוקרטים", כשבראשה עומד פפדמוס. מינויו נדרש ע"י קרן החילוץ האירופית, שהתנתה את תוכנית החילוץ בהחלפת ראש הממשלה פפנדראו.

ו) בימים האחרונים אישרה הממשלה עוד רפורמה ניאו-ליברלית דארקונית, תוך כדי איום על הציבור שאי-אישורה תביא לפשיטת רגל מיידית וקטסטרופה. כחלק מההתנגדות למהלך התפטרו 6 משרי הממשלה, הפגנות המונים שחלקן גלשו לאלימות פרצו שוב ביוון, ו 43 חברי קואליציה סולקו ממפלגותיהם לאחר שהצביעו נגד התוכנית.

ז) לאחר שההכרעה הפוליטית התקבלה, הודיעה היום הממשלה היוונית על בחירות כלליות בחודש אפריל. ראש האופוזיציה סמארס

קרא אתמול להצבעה בעד התכנית החדשה, אך סייג זאת ואמר כי בעתיד ניתן יהיה לשאת ולתת על מדיניות זו שנכפתה על היוונים. זאת, לעומת דרישת האיחוד האירופי כי מנהיגי יוון יתחייבו לקיים את התכנית גם אם יהיה שינוי פוליטי במדינה.

שמתם לב? האיחוד האירופי דורש לשלול ממשלה יוונית שתבחר בעתיד את הסמכות לשנות מדיניות.

הממשלה בת 48 השרים תצומצם ככל הנראה באופן משמעותי ועשויה לכלול אנשי מקצוע טכנוקרטיים, במקום פוליטיקאים.

המשפט הזה כבר דורש שיחון עברי-ניאו-ליברלי:

טכנוקרטים = כלכלנים "מקצועיים" שאינם נבחרי ציבור, אבל הם מבצעים מדיניות ניאו-ליברלית.

פוליטיקאים = כל מיני נבחרי ציבור שחושבים שיש להם את הסמכות לנהל מדיניות שאינה ניאו-ליברלית, וככאלה הם מפריעים לתפקוד המערכת וצריכים להיות מסולקים מהזירה שבה מתקבלות ההחלטות.

הפצת תיאוריות כלכליות ושאר סיפוריות פיות ומעשיות ניאו-ליברליות היא עיסוק מצליח של תקשורת ההמונים (שנמצאת ברובה בבעלות בודדים בעלי עניין, כמובן), ובמידה רבה הדבר זוכה להצלחה נרחבת בקרב הציבור. אבל ברגע שנדרשת הכרעה קונקרטית של יישום מדיניות כזו בשפה שהציבור מבין: קיצוץ במשכורות, פגיעה בפנסיה, פגיעה בשירותים ציבורים ופגיעה באיגודי עובדים, הציבור מתנגד להחלטות כאלה. לכן אווירת המשבר היא חיונית לצליחת המכשול הדמוקרטי של התנגדות הציבור, ולכן אין לאפשר קיום בחירות או משאל עם שיתנו הזדמנות להשפיע על בחירת המדיניות. כמו שאמר ב2004  אורי יוגב, אז ראש אגף התקציבים הפורש והיום הממונה על ביצוע הפרטת הרכבת (ובעבר אמר שבעיניו מונופול פרטי עדיף על מונופול ממשלתי):

הצלחנו לנצל את תקופת המיתון כדי לשנות את כללי המשחק ולקדם את המהפכה הדרמטית מכולן – שבירת העבודה המאורגנת בישראל

5 מחשבות על “ההפיכה הסמויה מעין – הניאו ליברליזם ומלחמתו בדמוקרטיה

  1. והנה מתפרסם היום (http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4201500,00.html):
    גורם ממשלתי רשמי אמר כי היוונים עשויים ללכת לקלפיות כבר בסוף אפריל, ברגע שיגובשו אחרוני הפרטים סביב תוכנית המרת האג"ח הריבוניות. שר האוצר הגרמני, וולפגנג שויבלה, הזהיר בתוך כך כי לא משנה מי יזכה בבחירות – הוא יהיה חייב לדבוק בצעדי הרפורמה שהבטיחה יוון לבצע.

    אהבתי

  2. פינגבק: מי מפחד מגוש יורו בלי יוון? | עמדת תצפית

  3. פינגבק: דיקטטורה של מי? | עמדת תצפית

  4. פינגבק: על סדר היום | עמדת תצפית

  5. פינגבק: על סדר היום: התראת מרד, קצת המשך מהרשומה הקודמת, וד"ש מכלכלת יוון | עמדת תצפית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s